יבול שיא
הרפת והחלב
צילום מסך 2023 04 24 170637

נקודת השקה ברוח הישראלית 

2 דק' קריאה

שיתוף:

מלגות על שמות נופלים יוענקו לסטודנטים במכללה האקדמית כנרת

יוזמה חדשה ומבורכת נרקמת בעמק הירדן ובמרכזה הענקת מלגות לסטודנטים על שם חיילים מאזור עמק הירדן שנפלו במלחמות, בדרך שתחבר את הצעירים בראשית דרכם המקצועית אל אלו שלנצח יישארו צעירים. 

הרעיון למיזם נרקם במוחו של בן אשדות יעקב מאוחד אברהם הדר, כיום חבר קיבוץ שמיר. אברהם מספר שבמהלך עבודתו כמנהל במפעל "שמיר אופטיקה", נפגש עם משפחתו של גרמן רוז'קוב ז"ל, קצין צה"ל שנהרג במרץ 2002 בהיתקלות עם חוליית מחבלים סמוך לקיבוץ מצובה. המפגש עם המשפחה, עימה הוא הוא מצוי בקשרים עד היום, יצרה אצל אברהם, איש בעל נפש רגישה ועדינה, כמיהה להנציח את זכרם של שניים מחברי ילדותו באשדות יעקב שנפלו במהלך שרותם הצבאי – חן רוזנברג שנפל בצומת רפיח בקרבות מלחמת ששת הימים ויוסי לשם שנפל כעבור כשנה בבקעת הירדן כתוצאה מפגיעת פגז. "זה ישב לי שנים בנשמה" מתאר אברהם, "והרגשתי שאני חייב לשחרר". 

אברהם שיתף את אחיו איציק הדר, במאי ומפיק במקצועו, החי בקיבוץ גשר, בעל ניסיון בהנצחת זכרם של חיילים בטקסים וסרטים, והתגבש מתווה שעיקרו לחבר סטודנטים מהמכללה האקדמית "כנרת" הזכאים למלגת לימודים, ולקרבם לנושא השכול באמצעות סרט קצר שיהווה מעין סיפור אישי הקשור בנופלים, כאשר אברהם אחראי לגיוס התרומה ואיציק לתיעוד. 

תמונה 1 של אברהמיק לכתבה 1
אברהם הדר. כמיהה להנציח את זכרם של חבריו. צילום: עפרה הדר

"חשוב לנו שהדורות הצעירים ישתלבו בסיפורי הנופלים" 

שני סטודנטים נבחרו לקבל את המלגה: נבו אוטולנגי, סטודנט לחשמל, ועמוס, סטודנט בתחום מדעי הרוח. השניים סיפרו על עצמם, קיבלו חומר רקע על שני הנופלים, שאלו שאלות ובהמשך עלו לבית הקברות, כאשר כוונת האחים הדר היא לייצר קשר בינם לבין המשפחות השכולות. 

"באמצעות אגודת 'יד לבנים' בעמק הירדן והיו"ר שאול אלתר, בשיתוף המועצה האזורית עמק הירדן ומכללת כנרת, הוצאנו מנשר, ואנחנו מתכוונים להרחיב את היוזמה ולקיימה לאורך שנים" אומר אברהם. "תקוותנו היא שהמועצה האזורית תשריש את המסורת וביחד עם המכללה יוענקו מדי שנה מלגות על שמות נופלים מעמק הירדן. חשוב לנו שהדורות הצעירים, אלה שלפני שרותם הצבאי ובוודאי סטודנטים יוצאי צבא, ישתלבו בסיפורי הנופלים ומשפחתם באופן זה שכל אחד מהם ינסה להבין את הדחף והרצון לשרת בצבא לצד הקושי להשתלב בדרך תובענית מאוד הדורשת תעצומות נפש. זהו מכלול, שמהווה חלק מהזהות שלנו ונקודות השקה ברוח הישראלית". 

צילום מסך 2023 04 24 163834
איציק הדר. "להביע את דבר הנופלים שאינם עוד איתנו". צילום: ארז ביטון 

"במקרה או שלא", מוסיף איציק "אנו עדים בחודשים האחרונים למחאה רחבת היקף שבמרכזה עומדת שאלת הזיקה כלפי המדינה והצורך להגן עליה בכל מחיר. וכאן עולות שאלות יסוד כמו חירות הפרט במדינה חופשית, לעומת שלילתה, ודמוקרטיה כנגד דיקטטורה. כאשר אלה המשרתים בצבא הסדיר ובהמשך במילואים, חשים לעיתים צורך פנימי לנקוט עמדה ולהשמיע את קולם, ובדרך זו, על פי תחושתם, להביע את דבר הנופלים שאינם עוד איתנו".  

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*תמונה ראשית: תושבי ותושבות עמק חפר מבשלים לחיילים בחמל בית הספר עמק חפר ברופין. צילום: דוברות עמק חפר ניר מפלוגת שריון בצפון הגיע להודות למתנדבות ולמתנדבים הרבים בעמק חפר, שמבשלים באהבה בין 1,000 ל-1,500
< 1 דק' קריאה
שלושה גופים גדולים אזרחיים מארגנים את ההתנדבות בחקלאות – השומר החדש, לקט ישראל והאחים למשק * עדי שוח ירדה לעין בשור – הצטרפה למתנדבים בקטיף עגבניות שרי וחזרה מבסוטה * רוצו לעזור לחקלאים, זה
5 דק' קריאה
הגולשת שרון קנטור (אביחיל) תדע בחודשים הקרובים האם תייצג את ישראל במשחקים האולימפיים בפריז  הגולשת שרון קנטור (20) גדלה במושב אביחיל, וגרה בו גם בימינו, ובחודשים הקרובים היא תתמודד על הכרטיס למשחקים האולימפיים בפריז
3 דק' קריאה
"המערבל של הלב" שמאיים לנגוס בכל חלקת הגיון טובה  שמעתי פעם הרצאה על כך שבכל זמן נתון, יכול אדם יכול לחוות רגש אחד בלבד. זאת אומרת הוא לא יכול להיות שמח ועצוב באותו שבריר
3 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן