יבול שיא
הרפת והחלב
בית ספר דמוקרטי

סיפור על סגירת מעגל

3 דק' קריאה

שיתוף:

הדי בן עמר תורם לנו באופן קבוע תובנות על החיים אבל מתברר שגם לא טמן את ידו בנושאים חשובים כמו החינוך הדמוקרטי בארץ

ב-1978 התגלגל לידי הספר "סאמרהיל" של א.ס. ניל, על ביה"ס הדמוקרטי הראשון בעולם, שזה היה שמו ושניל ייסד. הספר גרם מהפיכה בראשי ובתפיסותיי ובכל מה שחשבתי שידעתי על חינוך עד אז. עברו מאז 44 שנים ועדיין אני רואה בו אחד הספרים החשובים שקראתי מימי על חינוך ועל האדם בכלל. 

הייתי באותם ימים סטודנט לסוציולוגיה. לפרנסתי עבדתי כמרכז שבט הצופים של הרצליה-פיתוח, וכדי שלא להרגיש אליטיסט ריכזתי במקביל מועדון נוער באחת השכונות בהרצליה העיר, שהיה מקום בילוי ותעסוקה למה שקראו באותם ימים "נוער שוליים". עקב זאת התחלתי לגלות עניין רב בחינוך. כך קרה שמישהו נתן לי את הספר "סאמרהיל" ואמר: "אם אתה בעניין של חינוך אתה חייב לקרוא את זה!" 

אז קראתי. 

והרגשתי כאילו זיקוקי די-נור מתפוצצים במוחי ובראשי. 

החלטתי שאני חייב ליישם את הגישה של אלכסנדר ס. ניל, גישת סאמרהיל, גישת החינוך הדמוקרטי, בשבט הצופים שעליו הייתי אחראי, שבט "שחף" בהרצליה-פיתוח. 

נדרשה עבודת הכנה של כארבעה חודשים ויום אחד, בתאריך שנקבע, במסדר הפתיחה של הפעילות, המדריכים נכנסו אל תוך השורות והחניכים שנבחרו נעמדו לפני השורות – והתהליך החל. 

לאט-לאט דברים החלו לזרום במסלולם, השמועה החלה נפוצה, תחילה בתנועת הצופים ואחר כך מחוץ לה, ועיתונאים הגיעו לצלם ולכתוב על מה שהגדרנו בשבט הצופים כ"ניסוי". 

בשלב מסוים, בישיבה לסיכום ביניים עם המדריכים והחניכים, הגענו להסכמה שבינתיים ניתן להגדיר את הניסוי כהצלחה, ולהמשיך בו. 

אבל אז עברתי לעבוד עם מה שקראו באותם ימים "חבורות רחוב" בשכונת התקווה, עזבתי את עבודתי בצופים, ועם עזיבתי לא היה מי שהאמין ברעיון או היה מוכן להשקיע בו את מה שנדרש כדי להמשיך אותו. הכל חזר לקדמותו והעניין אט-אט נשכח. 

ועם השכחה הזו תם חלקו הראשון של הסיפור.                         

דמוקרטיה בחדרה 

חלקו השני של הספור מוצא אותנו 16 שנה מאוחר יותר, ואני מנהל ענף החממות ההידרופוניות בקיבוץ יד-חנה ואב לחמישה. 

אילי, הצעיר מבין חמשת ילדיי, צעיר ברבע שעה מאחותו התאומה לארה, סבל קשות כל ימיו בביה"ס הרגיל. בשנת 1994, בהגיעו לגיל עשר, בחופש הגדול שאחרי כתה ד׳, הוא ראה בטלוויזיה תכנית על ביה"ס הדמוקרטי בחדרה. הוא קרא לי, הצביע על המסך ואמר: "בשנה הבאה אני הולך לביה"ס הזה – או בכלל לא!". 

היו שני מקומות פנויים בביה"ס הדמוקרטי בחדרה, ל-300 מועמדים שהתדפקו על הדלת. איליי הצליח לשכנע את חברי ועדת הקבלה המורכבת מתלמידים ומורים, והתקבל לביה"ס כתלמיד. אנחנו, שאר בני המשפחה, הפכנו ל"משפחה של ביה"ס", מה שאומר שאת לארה ונינה כבר קל היה לרשום ללימודים שם. 

ושם הכרנו את יעקב הכט. 

 יעקב הכט נחשב כיום למייסד החינוך הדמוקרטי בישראל. הוא התחיל את דרכו בהקמת ביה"ס הדמוקרטי בחדרה, שצביונו הושפע רבות מאישיותו של יעקב. כיום הוא מנהל המכון לחינוך דמוקרטי בישראל, יועץ לבתי-ספר רבים דומים שנוסדו מאז. הוא גם היה מייסדו ומנהלו הראשון של ביה"ס הדמוקרטי בחדרה, בו למדו שלושה מילדיי. 

                             *        *       * 

יום אחד הקדמתי לבוא לאסוף את ילדיי, והיה לי די והותר זמן לשבת בנחת מתחת לאקליפטוסים ולהמתין. מפה לשם, מצאתי את עצמי יושב ומשוחח עם יעקב הכט, מנהל ביה"ס, שהצטרף אלי. 

בשלב מסוים השיחה הגיעה לנושא ביה"ס הדמוקרטי ואני שאלתי: "איך הגעת לרעיון להקים בי"ס כזה? מה לך ולחינוך דמוקרטי? מאיפה זה נולד?".

יעקב חייך. 

"בשנות ה-70 הייתי מרכז שבט הצופים 'בני היער' בחדרה", הוא אמר. "יום אחד שמעתי מדברים על איזה מרכז שבט הצופים של הרצליה פיתוח שעשה שם ניסוי של חינוך דמוקרטי. גם קראתי על זה כתבה בעלון של תנועת הצופים. מרכז השבט ההוא דיבר בכתבה על 'סאמרהיל'. הנושא הדליק אותי והשגתי את הספר. קראתי אותו בנשימה אחת. כשהגעתי לסוף הספר היה ברור לי שחינוך דמוקרטי זה מה שאני רוצה לעשות בחיים". 

ואז אמר: "ומשם הכל התחיל". 

"ואת מרכז השבט הזה מהרצליה פיתוח יצא לך לפגוש מתישהו?" שאלתי. 

"ביקרתי אז פעם אחת בשבט ההוא", אמר הכט. "רציתי לשמוע יותר פרטים. אבל מרכז השבט לא היה". 

ואז חשב לרגע ואמר: "למעשה לא פגשתי אותו אף פעם". 

"היה מעניין אותך להכיר אותו כיום?" שאלתי. 

"זה יכול היה להיות נחמד", הוא אמר. "מן סגירת מעגל, לא?" 

"במיוחד אם יתברר שהילדים שלו לומדים בביה"ס שלך כיום," אמרתי.  

והושטתי לו את ידי ללחיצה. 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תחרות הצילום המסורתית "הגלריה החקלאית" של קנט, שהתקיימה  זו הפעם ה-17,  הוקדשה השנה למתנדבים שסייעו לחקלאים בחודשים האחרונים *תמונה ראשית: התמונה הזוכה התמונה "בהצדעה" שצילם נתיב ביתן בן ה-15  זכתה במקום הראשון בתחרות הצילום
2 דק' קריאה
נשיא המדינה יצחק הרצוג, ורעייתו מיכל אירחו היום רפתנים, נוקדים, מגדלי פירות וירקות, וחקלאים מכל רחבי הארץ  באירוע, שהינו מסורת ארוכת שנים אותה מקיימים נשיאי ישראל לקראת השבועות, השתתפו שר החקלאות, אבי דיכטר, מנכ״ל
3 דק' קריאה
אירוע זיכרון והוקרה לאנשי ענף החלב התקיים אמש (יום ד') במושב פטיש מנכ"ל משרד החקלאות: "החקלאים שלנו הם עמוד התווך של המדינה, לא רק בתוצרתם אלא גם ברוחם ובנחישותם. תודתי הגדולה על מסירותכם האינסופית"
3 דק' קריאה
אלון ארבל החליט לעבור מן הערבה למושב שדי אברהם בחבל שלום, לאחר ששלושה צעירים מבני משפחתו נהרגו במסיבת הנובה, ולאחר שראה את היישובים ההרוסים עד היסוד בעת שירותו כחייל במלחמת "חרבות ברזל" בגדוד  מילואים
3 דק' קריאה
שלומי פוקס הוא תושב מסלול – מושב שתרם רבות לקליטת צעירים מהמסיבה בנובה * שלומי עוסק מה-7 באוקטובר ועד היום בעריכת עשרות אירועים עבור הלוחמים בדרום, כביטוי הערכה ותודה לפעילותם הצבאית ולמען העלאת המורל
7 דק' קריאה
אירוע היין השנתי של מטה יהודה נפתח בחגיגת יינות ייחודית ומקומית ויימשך לאורך חודש יוני – ביקורים ביקבים ומרכזי מבקרים, ביקור אצל חקלאים ובקיצור: חוויית יין אדירה * אלמוג סורין הגיעה לאירוע הפתיחה כדי
9 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן