יבול שיא
הרפת והחלב
הדס קליין עוזרת אישית

עבר שבוע

4 דק' קריאה

שיתוף:

מאמין, לא מאמין

מאמין לגרסת הנערים שהיו באירוע בו הרג קצין משטרה את סלומון טקה, שלא הייתה לקצין שום עילה לחשוש שהוא נמצא בסכנת חיים ולפתוח בירי. לא מאמין לגרסת הקצין, שהוא לא ירה באוויר כי מדובר באזור מגורים והוא חשש שמישהו ייפגע. לא מאמין  שהוא ירה לקרקע והקליע ניתז ופגע בחזהו של טקה.

מאמין לבחורות שהופיעו בתחקיר של אורלי וילנאי וגיא מרוז,  וסיפרו על ניצול מיני מצד אייל גולן ואביו. מאמין לגמרי לגרסת ה"תפנקי אותו" עליה סיפרה אחת מהן. לא מאמין  לטענה של אייל גולן, שהנשים שרואיינו בכתבה "פשוט משקרות באופן בלתי יאומן."

מאמין למה שאמרה  הדס קליין, העוזרת האישית של ארנון מילצ'ן, בעדותה במשטרה בתיק 1000, שיוסי כהן, ראש המוסד, סיפר לה שהוא קנה סיגרים לנתניהו ב-1800 שקל, ונתניהו  "לא התכוון להוציא מכיסו את הארנק".  לא מאמין לתגובה של לשכת רה"מ, כאילו מדובר ב"עוד עדות הזויה ושקרית של קליין". לא מאמין לתגובה של יוסי כהן, ש"לא היה ולא נברא". (על יוסי כהן והסיגרים דווח בשבוע שעבר. השבוע צורף לרשימת ספקי  הסיגרים לרוה"מ –  ראש הסגל בעבר גיל שפר, גם הוא בעדות של קליין.)

מעלימים ראיות לנכבה

הכתבה המרכזית במוסף "הארץ" בשישי שעבר עסקה במאמץ שעושה מדינת ישראל להסתיר ראיות ועדויות על הרג אזרחים ערבים, הרס כפרים וגירוש בדואים במהלך מלחמת השחרור וסמוך לה. התחקיר נפתח בסיפור מארכיון יד יערי בגבעת חביבה. לפני ארבע  שנים ההיסטוריונית תמר נוביק עיינה שם במסמך שכתב יוסף ושיץ, איש המחלקה הערבית של מפ"ם ובו התיאור הזה: "סופסאף – תפסו 52 גברים, קשרו אותם אחד לשני, חפרו בור וירו בהם. 10 עוד פרפרו.  באו נשים, ביקשו רחמים,  מצאו גוויות 6 זקנים. היו 61 גוויות…". מאוחר יותר חיפשה נוביק את המסמך ולא מצאה אותו. נאמר לה שנציגים של המלמ"ב (הממונה על הביטחון במערכת הביטחון) עברו על הארכיון והורו לגנוז מסמכים בעייתיים, חלקם מסמכים שכבר פורסמו בעבר ע"י היסטוריונים  כמו בני מוריס.  כך נעשה גם בארכיונים אחרים, ציבוריים ופרטיים, ובתחקיר מובאות עדויות נוספות, חלקן קשות. למשל עדותו של תא"ל (מיל.)  אריה שלו: "בפשיטה בסאסא פוצצנו עשרים בתים עם כל מה שהיה שם". שאלה: כשאנשים ישנים שם? תשובה:  "אני מתאר לעצמי".  הכותרת שניתנה  ב"הארץ" לכתבה: "בשנים האחרונות סורקים אנשי משרד הביטחון ארכיון אחר ארכיון ומעלימים ראיות לנכבה".    את המבצע, והסביר שלטענות  על אירועים  בעייתיים  ב-1948 שאי אפשר לבסס אותן על מסמכים, אין ערך רב. לכן הועלמו המסמכים. הנימוק – פרסומם עלול לגרום לתסיסה אצל הערבים.

בכתבה מרואיין גם  דודו אמיתי, מנהל הארכיון ביד יערי, שהוא גם יו"ר ארגון הארכיונאים.  ל"הזמן הירוק" אומר דודו אמיתי כך: ""עקרונות הנגישות לחומר ארכיוני קובעים בין השאר: 'החומר הארכיוני נשמר כדי לאפשר שימוש בו בדור הנוכחי ובדורות הבאים…..כאשר ההגבלות אינן מאפשרות נגישות, יש להבהיר מה היקף ההגבלה ואת מועד סיומה' (מתוך אתר האיגוד הישראלי לארכיונאות ולמידע). גם 'חוק הארכיונים' של מדינת ישראל הצעירה, נותן ביטוי לעיקרון בסיסי זה בקובעו תקופות הגבלה ברורות לסוגי חומרים שונים ואת החיוב לפתיחתם עם תום התקופה. מיזם 'החושפים' מבית המלמ"ב, חתר וחותר ללא רשות וללא סמכות, תחת זכותו הדמוקרטית הבסיסית של הציבור בישראל לקבל גישה לחומרי ארכיון שהם בבעלותו ולשפוט על פיהם את נבחריו, מנהיגיו וסיפור תולדות המדינה שלו על חלקיו היפים והקשים  התמודדות אחראית וללא משוא פנים עם העבר היא המאפשרת את ביסוסן וקיימותן של חברה ומדינה בריאות לאורך זמן – השלדים בארון רק מכרסמים בהן. נאמנים לרוח 'לא עייפי דרך כי אם מפלסי נתיב', ארכיון השומר הצעיר יד יערי הינו שותף למאבק המתמשך על זכות הציבור לדעת וכנגד אלו המבקשים לצייר את ההיסטוריה הישראלית בצורה סלקטיבית, על פי המתאים לסדר יום היום הפוליטי שלהם".

איטבח אל יהוד

מפלגת הימין הקיצוני בגרמניה,  AfD, פרסמה   סרטון שלטענתה מציג קטטה  בפארק מים בשטוטגרט שבו נראים מהגרים מכים עם כיסאות פלסטיק  את עובדי הפארק.  אחר כך התברר שמדובר בסרטון שצולם בישראל בהתפרעות בימית 2000 ביוני האחרון. איזה צחוקים.

באתר רוטר-נט אצלנו, רץ בימים האחרונים סרטון תחת הכותרת "תיעוד חדש ממחאות האתיופים (?) 'איטבח אל יהוד'". אפשר להבין מהכותרת, שאתיופים צעקו באחת ההפגנות:  'איטבח אל יהוד'.  צפיתי בסרטון מספר פעמים. לא ברור היכן הוא צולם ומתי. רואים בו מספר צעירים, חלקם מכוסי פנים, חוסמים כביש.  הם צועקים "אללה הוא אכבר",  "Free Palestine" וגם "איטבח אל יהוד". אין שום דרך לקבוע שישנם גם  יוצאי אתיופיה בהפגנה הזו ושהם צועקים את מה שמיוחס  להם בכותרת. צעיר יהודי מתווכח אתם ואומר להם "חמש מיליארד שונאים אותכם, יה בני זונות!" והוא בוודאי לא מתכוון שחמש מיליארד אנשים בעולם שונאים את יוצאי העדה האתיופית הנמצאים בישראל.  העורך ברוטר נט הבין שיש פה בעיה ופתר אותה  בכך שהוא שם סימן שאלה אחרי האתיופים.  אתיופים, אבל לא בטוח. אחר כך שונתה הכותרת והפכה ל"תיעוד חדש, ערבים הצטרפו למחאות האתיופים וצעקו 'איטבח אל יהוד'". זאת אומרת, לא האתיופים צעקו "איטבח אל יהוד", אלא ערבים שהצטרפו אליהם. איפה? מתי?

ומכיוון שמדובר באתר תקשורת  ימני דתי, ההסתה נפלה על אוזניים קשובות. דוגמיות של מגיבים: "מישהו מופתע? יצא המרצע מהשק". או:  "מסתבר שהאתיופים יותר גזענים מיחימוביץ'". או: "הסודנים והאריאתראים נשלחו על ידי ארגוני שמאל קיצוני לעורר מהומות". וכן הלאה.

הזורע שנאה, יקצור קולות בקלפי.

ברברים וטפשים

בנימין נתניהו מצייץ. יאיר נתניהו מצייץ, ומצייצת גם מנהלת לשכתה של שרה נתניהו, ציפי נבון. זה מה שהיה לנבון להגיד על מחאת האתיופים בשבוע שעבר:   "שילכו האתיופים לעזאזל!!! ברברים טפשים, שנפלו בפח ההסתה של השמאל!! מי שפוגע בנו אין לו חלק עמנו!! אין לי ספק, שהשוטר שירה היה בסכנה והירי היה מוצדק!!! "

נבון התחילה כמטפלת של הילדים יאיר ואבנר ב-1997 וטיפסה למעמד של   מנהלת הלשכה של  הגברת נתניהו.  בזמנה החופשי היא מצייצת. לא רק על האתיופים הברברים והטיפשים.  על בג"ץ: "מדינת משטרה ועיז אדין אל בג"צ …פחד אלוהים".  על עמוס עוז: "הוא לא תרם לאנושות שום דבר טוב, ובינינו גם היצירות שלו לא משהו, אבל הוא שליח של הקרן החדשה להרס מדינת ישראל ולאנטישמים זה מספיק טוב". את שרת המשפטים איילת שקד  כינתה  "צבועה ומרשעת" ו"מאותגרת שכלית", על בני גנץ: "גנץ יא עולב, יא מעתיקן". . על עיתון "הארץ". "נייר הטואלט הארץ, לא נמאס לכם לכתוב פייק ניוז?" וכן הלאה.

הגברת נתניהו מקפידה כידוע מאוד מאוד על ניקיון בביתה ובסביבתה הקרובה.  לגבי הלכלוך שמפיצה מנהלת הלשכה שלה בציוציה באינסטנגרם, היא אולי   חושבת שזה לא מעניינה, אבל ישנה גם אפשרות שזה לכלכוך שאתו היא דווקא מסתדרת לא רע.

צוק איתן, 8 ביולי 2014

חמש שנים למבצע "צוק איתן". בחדשות הבוקר ביום ראשון  דווח  ש"במערכה, שנמשכה 50 ימים, נהרגו 74 בני אדם:  68 חיילים, 5 אזרחים ואזרח תאילנדי". ניסוח בעייתי משהו. עד כמה שזכור לכותב שורות אלו, במערכה נהרגו קצת יותר מ-74 בני אדם. אלא אם כן זו איננה  ההגדרה המתאימה למי שנהרגו לא בצד שלנו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

רפת נסגרת ורפת משתקמת ככה יצא בגורל – רפת גלגל הודיעה בכאב רב, על סגירת הרפת ובו בזמן פרצה מלחמה בדרום, ראובן הייניק ז"ל נרצח במכון החליבה בכיסופים, שלושה ימים אחרי תחילת המלחמה. הצבא
5 דק' קריאה
70  מיליון  שקלים  מפרידים  בין  המשך  פעילות   מחקרית  ובין  השבתה מוחלטת  של  מכון המחקר החקלאי   של ישראל, שרכש לעצמו  לאורך  שנים  אמון   ויכולות  ביצוע   ייחודיות בעולם. 70  מיליון  שקלים,  זה  הסכום  שמשרד האוצר  של
3 דק' קריאה
לראשונה בישראל, משרד החקלאות מוביל, בשיתוף משרדים נוספים, הצעת החלטה לממשלה לגיבוש תוכנית לאומית לביטחון המזון וזה כולל גם את שינוי שמו של המשרד משרד החקלאות יגיש בימים הקרובים, הצעת מחליטים לאישור הממשלה, לגיבוש
3 דק' קריאה
אומר ארז גוזן, אחד מהחקלאים הוותיקים במושב ישע שבעוטף עזה. החממות של ארז ניזוקו קשות לאחר ה-7.10 * מרבית הגידולים בחממות מתו כתוצאה מחוסר טיפול, בשל האיסור לצאת לשטחים * ארז לא גידל כלל,
4 דק' קריאה
חברי מזכירות ארגון מגדלי ירקות ערכו סיור חקלאי ביישובי עוטף עזה, שנפגעו ב-7 באוקטובר במתקפת המחבלים * בין היתר ביקרו בקיבוצים נחל-עוז, עלומים, בארי ובמושב מבטחים, ושמעו מחברי היישובים על קרבות הגבורה שהתחוללו ועל
3 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן