יבול שיא
הרפת והחלב
יגאל צחור ציור גולדה

עושה חסד עם דמותה של ראשת הממשלה

2 דק' קריאה

שיתוף:

הסרט GOLDA, שהוצג בהקרנת בכורה בפסטיבל ירושלים ויצא לקהל הרחב באוגוסט, הוקרן ברביבים לצד תערוכות דיוקנאות שהפיק יגאל צחור

"בציבור הישראלי זוכרים את גולדה בעיקר בשל מלחמת יום הכיפורים. רבים הטילו עליה את אשמת המחדל בשל היותה ראש הממשלה כשפרצה המלחמה. הציבור לא ידע, ואולי לא רצה לדעת, את העוצמה שגילתה במהלך המלחמה, שהייתה מכרעת להשגת ניצחונה של ישראל בשדה הקרב. 

כעבור 50 שנה מפרוץ המלחמה, הציבור, ובעיקר הדור הצעיר, מדברים על גולדה במונחים שונים מאלה שדיברו עליה אחרי המלחמה. עתה מגלים את האנושיות שלה, את יכולתה המיוחדת להידבר עם אנשים, מראשי מדינות ועד האזרח הפשוט, בלי סיסמאות נבובות, שמנהיגים רבים עושים בהן שימוש. היא אמרה את אשר על ליבה". 

הדברים הללו נכתבו בספרי "גולדה האחרת" שיצא לאור לפני שנה. לא ידעתי באותה עת שגיא נתיב, ישראלי שחי בהוליווד, מפיק סרט דרמה ביוגרפי על ההחלטות הגורליות אותן לקחה ראשת הממשלה בימים של מלחמת יום הכיפורים.

יגאל צחור קרע גולדה 2
יגאל צחור בתערוכת דיוקנאות גולדה שהפיק. הערכה ורצון שתישאר בשיח. צילום: אשר אזולאי

שמעה אותות אזהרה 

נוצר ביננו קשר. שוחחנו על נקודת מבטו. הייתי סקרן לראות את הסרט. ניהלתי משא ומתן ארוך, עם הבמאי ועם חברת ההפקה "יונייטד קינג", כדי שאחת ההקרנות הראשונות תהיה בקיבוץ רביבים באולם הנושא את שמה. 

הסברתי להפקה שגולדה הייתה בת בית בקיבוץ רביבים למעלה מ-35 שנים, בהן בתה שרה הייתה חברת קיבוץ, בין המייסדות. רביבים העמידה לרשות גולדה דירה אליה הגיעה בסופי שבוע. 

בשבוע שעבר הוזמנתי להקרנת בכורה בסינמטק ירושלים והייתי נוכח במסיבת עיתונאים עם השחקנית הלן מירן שמשחקת את גולדה בסרט, עם הבמאי גיא נתיב ועם ליאור אשכנזי שמשחק בתפקיד דדו (דוד אלעזר הרמטכ"ל דאז). 

נתיב, בכישרון רב, העמיד את גולדה במרכז ההתרחשות, כשהמלחמה מתוארת דרך חווייתה האישית של גולדה והטלטלה האישית שעברה מרגע שהצמרת הביטחונית, ראשי הצבא והמוסד, שמעה אותות אזהרה למלחמה קרבה. 

גולדה מודאגת, אך דיין שר הביטחון וזעירא ראש אמ"ן מתעקשים שלא תפרוץ מלחמה. היחיד שביטא חשש אמיתי היה צבי זמיר ראש המוסד, שהיה מקורב אליה, אך שניהם לא התעמתו עם דיין ושאר הביטחוניסטים. 

כשפרצה המלחמה, גולדה הראשונה שהתעשתה והכריזה: "את המלחמה הזאת ננצח".  

חיה את המלחמה 

הסרט, שמבוסס על דמותה, אותה מגלמת באופן מדויק ומטלטל הלן מירן (איפור מדהים ואקצנט מדויק), מראה את גולדה ברגעיה הקשים. חלומות בהן היא נמצאת בשדה קרב, תחת הפצצות איומות, הודעות שהיא מקבלת על נפילות מטוסים, דיווחים ישירים על קרבות בהם נחל הצבא כישלון ומספר החללים אותם היא רושמת ביומנה, והציפיה- שהצבא יתחיל להכות באויב. היא רואה את דיין מתמוטט, ואומרת לו – קח את עצמך בידיים. היא לא רוצה שמפקדי הצבא יראו אותו במצבו. 

גולדה חיה את המלחמה והמוטיב שמלווה את הסרט לאורכו הוא מסך עשן הסיגריות. היא לא חדלה לעשן גם בעת שקיבלה הקרנות לטיפול במחלת הסרטן בבית החולים. 

הסרט עוצמתי, מתאר את דמותה באופן שונה מהאופן בו נהוג לחשוב עליה ב-50 השנים האחרונות. כמי שהכיר את גולדה באופן אישי, תמיד ראיתי אותה כאישה איתנה, עקשנית וגם מאוד אנושית. הסרט עשה עמה חסד גדול. 

פנים רבות לגולדה

תערוכת דיוקנאות לראשת הממשלה היחידה 

במלאות 50 שנה למלחמת יום כיפור ומתוך הערכה לגולדה שתמשיך ותהיה בתוך שיח אינטנסיבי, הפיק יגאל צחור תערוכת דיוקנאות שלה. 60 יוצרים הגיעו לארכיון גולדה ברביבים כדי ללמוד על אישיותה, התוצאה- תערוכה של 55 דיוקנאות שמוצגות במבואה של אולם גולדה ברביבים. 

השבוע נחנכה התערוכה והוקרן הסרט GOLDA בפני חברי הקיבוץ ומוזמנים נוספים. 

הציבור מוזמן בתאום מראש.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שיתוף הפעולה יעשה שימוש ביכולות בינה מלאכותית (AI) לתכנון ואופטימיזציה של חומרים כימיים להגנת הצומח, לטובת פיתוח קוטל עשבים בספקטרום רחב עם מנגנון פעולה (MoA) בר קיימא חדשני לחקלאים רחובות, ישראל – פברואר 21,
2 דק' קריאה
ההסכם מדגיש את מחויבות שתי החברות לפיתוח פתרונות ביולוגיים חדשניים לחקלאים באזל, שוויץ ורחובות, ישראל – 20 בפברואר, 2024 – סינג'נטה, חברה מובילה בתחום החקלאות החדשנית ולביא ביו בע"מ, חברה המפתחת מוצרים ביולוגיים לחקלאות
< 1 דק' קריאה
משפחת פרחן כבר חוותה שני פינויים – מחבל ימית ומגוש קטיף * קרן פרחן מדמוני, מכוכב מיכאל, מעלה את זיכרונותיה כילדה בימית וכנערה באלי סיני * היא מספרת איך הצליחה להתגבר על קשיי חייה
11 דק' קריאה
עולמה של שרה, ממקימי קיבוץ בעמק הירדן, שעלתה לארץ בעקבות האהבה, מלא בסתירות. היא נישאת לדויד החלוץ השרירי, אך לא שוררת ביניהם אהבה; היא הופכת לגננת הראשונה של התנועה הקיבוצית אך עושה זאת כדי
4 דק' קריאה
בשנת 2000, התקופה שבה החלה ההפרטה וארוחות הערב בחדר האוכל התמעטו, יצא בכפר עזה ספר מתכונים בעריכת מיטל כסלו שבאותה עת התמודדה עם מחלת הסרטן. בימים אלה עלה הספר לאתר דיגיטלי בידי בתה נוי,
5 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן