יבול שיא
הרפת והחלב
Screenshot 2022 09 20 115849

פאניקה בחמ"ד

3 דק' קריאה

שיתוף:

ילדה קטנה בת 7, בכיתה ג', שמתנהגת כמו בן, חוללה משבר שמרעיד את אמות סיפיו של החינוך הממלכתי דתי * למרות המאמצים הרבים שהושקעו, גל הירש בחוץ

חריגה שתחסל את החמ"ד מבפנים 

עשרות הורים מלווים בחברות הכנסת מיכל וולדיגר מהציונות הדתית, ורוני ססובר מימינה (נכנסה לכנסת לחנייה קצרת-מועד, לאחר התפטרות עדית סילמן לפני כשבועיים), הפגינו ביום שישי (לא האחרון, זה שלפניו), מחוץ לבית הספר היסודי "מורשת נריה" בגבעת שמואל. העילה להפגנה  – בכיתה ג' בבית הספר לומד ילד  בן 7, שהוא בעצם ילדה.  הילד שהוא בעצם ילדה, התחיל ללמוד בבית הספר בכיתה א', ומיניותו הייתה ידועה למספר מצומצם של אנשי צוות בבית הספר.  "איכשהו אחד מההורים גילה שאחד הבנים הוא בעצם בת, ומשם הוא פנה לרוני ססובר (שהיא גם מנכ"לית פורום 'מאירים') ועורר את הסיפור", סיפרה אחת המורות לערוץ 7. ססובר שמעה, נחרדה, והגיעה עם הפרשה להורי התלמידים ולהנהלת בית הספר. היא גם איימה "לפנות להליכים משפטיים נגד מי במערכת שהובילו למצב הזה" ("הארץ"). התוצאה – הפגנה מול בית הספר נגד יו"ר מִנהל החינוך הממלכתי-דתי (חמ"ד) במשרד החינוך, שוש נגר, שמאפשרת למצב הבלתי נסבל הזה שיצר איום קיומי על החמ"ד, להימשך ללא תגובה הולמת.  

המורה מבית הספר שדיברה בעילום שם עם ערוץ 7  ואמרה שהיא שוקלת להתפטר בעקבות הפרשה, הסבירה:  "הייתה כאן חריגה שתחסל את החמ"ד מבפנים, כי אין משמעות לחמ"ד בכזה מצב. אם אין לחמ"ד גבולות אז כולם צריכים לפחד כששולחים את ילדיהם לחמ"ד". ועוד סיפרה אותה מורה: "הילדה מסתובבת עם כיפה וציצית, ולמעשה חורגת מכללי התורה וכללי בית הספר, איך אפשר לקבל תלמיד כזה לבית הספר? זה כמו תלמיד שאומר 'אני אוכל חזיר בבית הספר בהפסקת עשר' האם בכלל קיימים גבולות לחמ"ד?"   

המורים מאוד מתוסכלים. "המורים לא ישנים טוב בלילה. מרגישים רמייה בנפשם. מרגישים שרומו כי בית הספר הסתיר את זה מהם… הם אובדי עצות, כולם מתוסכלים, לא יודעים איך להתמודד עם זה". ל"הארץ" נודע כי מאז פרסום הפרשה ביקשו כעשר משפחות שלהן ילדים בכיתה המדוברת לעבור לבית ספר אחר, וחלקם לא שולחים את ילדיהם ללימודים. אמו של הילד דורשת להשאיר אותו  בבית הספר, יתר ההורים עושים כל מה שהם יכולים כדי לגרום לו/לה לעבור לבית ספר אחר. אחת הבעיות הקשות: "אף אחד לא רוצה ללכת לשירותים עם בת ולא עם בן". 

  משרד החינוך מגבה את יו"ר חמ"ד שוש נגר וטוען שהיא פועלת באופן מקצועי ובמלוא הרגישות מאז העניין הובא בפניה לפני כחודש, ושההחלטות בנושא מתקבלות בליווי של גורמי מקצוע ושל גורמי הלכה מרכזיים בציונות הדתית. מעיריית גבעת שמואל נמסר כי הם יפעלו למציאת פתרון  לילד, להורים ולקהילת בית הספר. בשנה הבאה, כיתה ד', מתקיימת הפרדה מגדרית בבית הספר ועד אז בוודאי יימצא הפתרון הראוי לסוגיה שמטלטלת את החינוך הממלכתי דתי. 

בסוף השבוע התפרסמו שני מאמרים שמתייחסים לפרשה. אחד בערוץ 7, של הח"כית המפגינה מיכל וולדיגר, שמסבירה איך העניין נראה מנקודת המבט שלה. המאמר נקרא "צבועים ואטומים" והצבועים והאטומים הם כמובן אלו שמתחו ביקורת עליה ועל ההורים המפגינים. "צבועים ואטומים כלפי זכויותיהם של האחרים שאינם מחזיקים באותה דעה שלהם ובחרו להתעלם מאותם הורים שבחרו אורח חיים שונה משלהם".  שאלה: אם יש לכם טענות ליו"ר החמ"ד, מדוע נערכה ההפגנה בה השתתפת מול בית הספר, מול התלמידים, ולא מול המקום בו יושבת הנהלת החמ"ד?  

המאמר השני התפרסם ב"הארץ"  מאת יעל רשלין, המוגדרת "פעילה טרנסג'נדרית בעלת רקע דתי". "מתברר, שבמדינת ישראל יש מי שֶׁקּוֹנָה את עולמה על ידי פגיעה בילד  קטן לקול תרועת ההמון, לאחר שלא הצליחה לבלוט לצד שורה של ח"כים אפרוריים ממפלגת ימינה", כתב רשלין. "אני מתאבלת על מגזר שלם (הציונות הדתית), שנראה כמי שכפאו שד – המגזר שגדלתי והתחנכתי בתוכו,  מובל כעת על ידי  חבורה של קיצונים". "אני כועסת על הרבנים ומנהיגי הקהילות,  ששותקים, שנותנים לשנאה להשתולל,  הם עוד יכו על חטא כאשר הנזק שייעשה לא יהיה ניתן לתיקון. ידיכם שפכו את הדם הזה בשתיקתכם".  

אז זהו, שהם לא שותקים. בסוף השבוע התפרסם מנשר שהתייחס לפרשה, עליו חתומה להקת הרבנים הידועה, שבראשה הרבנים דרוקמן, ליאור, אריאל ואחרים. זו הלהקה, שבהרכב כזה או אחר קראה לסייע לעמירם בן אוליאל הרוצח מכפר דומא, וקראה ביולי האחרון להשתתף במבצע המאחזים שיזמו מתנחלים, למרות ששר הביטחון בני גנץ הבהיר שמדובר ב"פעילות בלתי חוקית". לא קשה לנחש מה עמדת הרבנים. "ההלכה לא מכירה בשינויים מלאכותיים ואוסרת התנהגות והתלבשות של בן כבת או בת כבן. על כן על הבת להצטרף לכיתת בנות", כתבו דרוקמן ושו"ת, "מן הראוי להיזהר מפגיעה באותה בת, יש לסייע בידה באורך רוח להכיר בזהות שבה נבראה". 

אורך רוח, זה כולל גם הפגנה של הורים וחברות כנסת מול בית הספר בו היא לומדת?  

"במקום להתנצל היא שוב מבלפת" 

בטח סוף שבוע לא פשוט לאיילה חסון. כל כך השתדלה למען גל הירש ובסוף הוא בחוץ. ואם לא די בכך, העיתונאי הנודניק הזה, יואב יצחק, חוזר ומאשים אותה בהפצת כזבים בפרשת הירש.  יצחק טוען שעכשיו חסון שינתה קו והיא טוענת שרודפים את הירש בגלל שהוא בליכוד,  וש"במקום להתנצל היא שוב מבלפת".  

נתניהו יכול היה להפסיק בקלות את הרדיפה המבישה ולשריין את הירש, אבל הוא כידוע העדיף את סעדה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נחמיה מצוינים ממושב הודיה מספר לעמרם קליין על השתלשלות חיו ואיך הצליח לשלב בין חקלאות לחיים כלוחם אש במערך הכבאות וההצלה * סיפור חיים  נחמיה, יו"ר עמותת רֶשֶֶף, איגוד הגמלאים של מערך הכבאות וההצלה,
3 דק' קריאה
בשעה טובה ולאחר שנה מאומצת ועקבית, הערב התכנסה ועדת המנכ״לים שהוקמה מכח החלטת ממשלה 1752 לעניין קביעת מכסת עובדים זרים, בה קבענו לראשונה כי מכסת העובדים הזרים לחקלאות תעמוד בשנה הקרובה על 70,000. בהתאמה,
״מדובר בהחלטה חשובה אשר מחזקת את החקלאים בישראל המשוועים לידיים עובדות כדי לספק תוצרת חקלאית ולהמשיך ולחזק את ביטחון המזון של אזרחי ישראל. חקלאי ישראל ממשיכים לעבוד ולעבד את אדמותיהם בגבולות, זאת תחת אש
תפוחי אדמה, צנוניות, עגבניות שרי וגם בטטות. השטחים החקלאיים בעוטף עזה מספקים כ-50% אחוז מסך הדרישה הקלורית השנתית של אוכלוסיית ישראל. קבוצת מחקר מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב בחנה את השפעת המלחמה על ייצור המזון באזור

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן