יבול שיא
הרפת והחלב
Screenshot 2023 02 21 121913

צעירים וצעירות משפיעים בקיבוצים – שאול ישראלי, בן 39 מקבוצת כנרת

2 דק' קריאה

שיתוף:

התפקיד שלי:

מפקד חטיבת השריון "אגרוף הברזל" שבפיקוד הצפון, ומפקד המגמה לאימוני מפקדות חטיבה.

תכננת קריירה צבאית?

האמת היא שלא. אפילו נמנעתי מלצאת לשנת שירות כי חשבתי שכדאי לעשות את השירות הקרבי מהר, ולהשתחרר והנה אני משרת כבר 20 שנים.

היו לבטים לאורך הדרך?

כן. אמנם הקבוצה האינטימית שבצוות הטנק והסיפוק הלכו וגדלו ככל שהתקדמתי בסולם הדרגות, אבל היו גם לבטים אם לצאת לקורס מ"פ והלאה. פתרתי אותם בהחלטה שתמיד אחפש את הסיפוק מהמשימה, מהאנשים ואם יש לי אפשרות לבטא ערכים עליהם גדלתי. אם זה קיים – אישאר. נשארתי.

יש דמיון בין צה"ל לקיבוץ?

צה"ל הרגיש לי במובנים רבים כמו הקיבוץ בו גדלתי. הערבות ההדדית כמפתח להצלחה, שינוי ותנועה כרלוונטיות, חדר האוכל וידיעה ש"אין אחר" שיעשה במקומי. עוד כשהייתי מפקד צוות בקורס מפקדי טנקים, פגש אותנו פרופ' אסא כשר וסיפר על בנו שנפל, ועל המוטו שלו: "אם אני יכול – אני חייב", שהיה מצפן עבורי בכל שלב בו נדרשתי להחליט. העובדה שאשתי ענת הייתה קצינה ואביה שירת בתפקידים בכירים ולחם בקרבות הקשים של מלחמת יום הכיפורים, אפשרה הכלה והבנה של מורכבות חיי המשפחה במקביל לשירות קרבי בקבע.

מה מרגש אותך בתפקיד?

היכולת לייצר מכנה משותף אותנטי בין כל אזרחי המדינה. אני מאמין שצה"ל הוא מערכת החינוך הרחבה, המשמעותית והאפקטיבית ביותר במדינה. הקוד האתי של צה"ל מייצר קירוב לבבות, שוויון הזדמנויות ואהבת חינם. יש סיפוק גדול ביכולת להוביל ולהיות חלק מתהליך חברתי כזה. כל תעסוקה מבצעית בה שמרנו על שגרת חיי האזרחים היא ניצחון. כל התקדמות טכנולוגית ושיפור יחסי הכוחות שלנו אל מול אויבינו – זוהי הצלחה.

מה התפקיד הבא?

ראש מחלקת התכנון של זרוע היבשה, שם האתגר הוא לקדם את יתרונו של צה"ל, הן בהון האנושי הערכי והמחויב והן בהיבט המקצועי טכנולוגי. אני מקווה לייצר הזדהות עם משמעות השירות בצה"ל עבור הדור הצעיר בכלל ובתנועה הקיבוצית על ערכיה קמה המדינה הזו, בפרט.

תסכים לשתף אותנו באנקדוטה מהשרות?

כשהייתי סמג"ד הגעתי יום אחד לקחת את בתי האמצעית מהגן הלא נכון…. (היא כבר עברה גן….). זה סיפור משעשע, המבטא את מציאות חיי בתקופה ההיא, שהייתה קשוחה ביטחונית. מנגד, על אף תקופות געגועים יש במתכונת הזו הזדמנות לשימור קשר משפחתי חזק ומהודק. הפרספקטיבה ארוכת הטווח שיש לי מאפשרת לי לסייע לצעירים בתהליכי הגיוס לצבא ובמהלך השרות, שהיא תקופת חיים מאתגרת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*תמונה ראשית: מרכז המבקרים לירקות בנחל עוז לפני ההרס המתקפה הרצחנית של ארגון הטרור חמאס, גבתה את חייהם של חקלאים, בעיקר בקיבוצי עוטף עזה. מנתונים שהגיעו לידינו התברר כי בבוקר ה-7 באוקטובר נרצחו בביתם
6 דק' קריאה
בקיבוץ נירים בעוטף עזה, שבאותה שבת שחורה נרצחו חמישה מחבריו וארבעה חברים נחטפו ע"י החמאס, כבר רצים קדימה, לא נחים, לא מפסיקים לעשות, ממשיכים לזרוע ולהכין את האדמות להמשך גידולי החורף ב-6.10.23, רק יום
3 דק' קריאה
"עשרות אנשים מגיעים מכל רחבי הארץ, מתל-אביב, מטבעון, מבאר-שבע. ובאחד הימים הגיעו תושבים מכפר-סבא באוטובוס שהעירייה שלהם העמידה לרשותם" צילומים: באדיבות המשפחה דודו מיכאלי הוא חקלאי מזה ארבעים שנה. עשרים שנה הוא היה בעל
4 דק' קריאה
חוק "סימון ארץ המקור" עומד להיכנס לתוקף בסוף שנה זו תמונה ראשית: אורן לביא. צילום: מישל אמזלג מנכ"ל משרד החקלאות אורן לביא קובע ש"ביטחון המזון של מדינת ישראל חייב להתבסס על תוצרת חקלאית מקומית".
2 דק' קריאה
מעגלי חיים ­- התארגנות משפטית מלידתנו עד מותנו, מזמן לנו מעגל החיים מפגשים ואירועים. במשפחה הגרעינית והמורחבת, בחברויות, לימודים, עבודה, טיולים ואירועים הנקרים בדרכנו. כאלה שכיף להיות בהם וכאלה שפחות. אנחנו חלק מחברה, אך
2 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן