יבול שיא
הרפת והחלב
רן שריג בית השיטה

רן שריג מבית השיטה, לוחם ואיש של אנשים

2 דק' קריאה

שיתוף:

רן שריג (86) מבית השיטה, לוחם ומפקד, הלך לעולמו. עשרות חברים ופקודים לנשק ליוו אותו בדרכו האחרונה. אחיו הצעיר איל שניהל את טקס הלוויה ציין את החברות העמוקה בינו לבין אחיו יוסף שנפל במלחמת יום כיפור 

רן שריג נולד בשנת 1936 בבית השיטה, שם גדל, והיה הבכור מבין חמישה אחים. הוריו היו מהגרעין המייסד של בית השיטה שעלה על הקרקע בעמק חרוד שנה קודם לכן.

אביו, נחום שריג, היה מפקד חטיבת "הנגב" של הפלמ"ח במלחמת העצמאות שהובילה את המבצעים "יואב" ו"עובדה" בהם נכבשו באר שבע ואילת. אמו, תקוה, הייתה סופרת ומחנכת מיתולוגית בבית השיטה.

רן התגייס לצה"ל ב-1953 לחטיבת "גולני" ולחם במבצע קדש. לאחר המלחמה עשה הסבה לשריון והשתחרר מהשירות הסדיר. במלחמת ששת הימים שימש כמפקד פלוגה, איתה לחם בקרבות לכיבוש צפון השומרון ולחם גם בקרבות ברמת הגולן.

בשנת 1970 שב לשירות קבע ושרת כמפקד גדוד שריון במלחמת ההתשה. באוגוסט 1973, חודשיים לפני מלחמת יום כיפור, מונה לפקד על חטיבה 179, חטיבת מילואים של טנקים מדגם "צנטוריון".

במלחמת יום כיפור לוחמי החטיבה היו בין חיילי המילואים הראשונים שהגיעו לקו החזית ברמת הגולן והיוו כוח משמעותי בקרבות לבלימת צבא סוריה, בדרכו למעברי הירדן.

שריג נפצע בקרבות מפגיעת רסיס בכתפו, הוא פונה לבית החולים פוריה, ושם התגלה כי גם בצווארו נעוץ רסיס, ליד העורק הראשי. לאחר שטופל, עזב על דעת עצמו את בית החולים לאחר כשלושה ימים ושב לשדה הקרב.

בשלב זה עברה החטיבה למתקפת נגד והצליחה להשמיד דיוויזיית שריון עיראקית ואחר כך לגבור על חטיבת שריון ירדנית.

מפקדת החטיבה יחד עם גדוד 96 נשלחו לחזית המצרית, חצו את תעלת סואץ ב-22 באוקטובר, והשתתפו בכיתור הארמייה השלישית המצרית, כיבוש נמל עדבייה והגיעו עד לק"מ ה-101 מקהיר.

בהספד שנשא על קברו הביא משה (מוסא) פלד מדבריו של רן בחג ה-80 לבית השיטה: 

"מעמדת התצפית הנוכחית שלי היום, אני מאמין בחזון גדול ליישוב בית-השיטה כקהילה הטרוגנית רב-גילית (ההרחבה הקהילתית), המנהלת חיי קהילה ערכיים ואיכותיים, תרבותית, חינוכית וסוציאלית-כלכלית, תוך שמירה על איכות חיים גבוהה ורמת-חיים סבירה מאד אני רואה בעיני רוחי, ישוב גדל, אופטימי, מבוסס, המהווה אבן שואבת למתבוננים בו מבחוץ. אני מאחל לכולנו – חג גבורות אמיתי ושמח". 

בני משפחה וחברים מתארים את רן שריג כשילוב של לוחם ומפקד ללא חת, איש ניהול פרגמטי מן הדרגה הראשונה, לצד נפש רגישה, דומעת, שרה, מנגנת מסתחבקת. איש של אנשים.

לאורך כל חייו האמין שריג בדרך הקיבוצית, אהב את קיבוצו בית השיטה, את ארבעת ילדיו, 11 נכדיו וחמשת ניניו, ומעל כולם אהב ללא גבולות את רעייתו אורה, שאהבתם נמשכת 63 שנים.

"אוהב אתכם עד כלות" אלה היו מילותיו האחרונות של רן אל בני משפחתו בטרם שקע בתרדמת, וזו בעיניהם צוואתו.

רן שריג בית השיט | תמונה: הבלוג "נעמוש"

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אבי לב כבר בן 83 ולאורך שנות חייו, גם כשעבד כשכיר במשך 34 שנה ב"האחים מילצ'ן", תמיד היה חקלאי ופרדסן * לפני כחודש השיק את "לב של חקלאי" – ספר זכרונותיו, מנעוריו כחקלאי וכאחיו
10 דק' קריאה
אני כותב כמה ימים לפני יום הזיכרון לחלל צה"ל ויום העצמאות. מלא רגשות ובעקר תפילות – אני מאחל לכל החטופים לחזור הביתה מהר, שכוחות הביטחון ישמרו על השלום ועל עצמם, שכל הפצועים והמשפחות שעברו
3 דק' קריאה
במושב משֹואות-יצחק בדרום יש שתי אנדרטאות זו לצד זו – האחת לזכר הנספים בשואה והשנייה לזכר הנופלים במלחמות ישראל * אבנר חורש – מורה דרך וחבר המושב דור שני – מספר על תולדות היישוב,
6 דק' קריאה
שחקנית החיזוק בת ה־107 שבוחרת להסתכל קדימה * תמיד מעדיפה לראות את הכוס החצי מלאה  השבוע סיפר לי מושבניק שלא מזמן הוא חגג יום הולדת 70. איחלתי לו מזל טוב ושאלתי איך חגגו. בקול
3 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן