יבול שיא
הרפת והחלב
shutterstock 2253746915

"תבונה לראות, אומץ לרצות, כוח לבצע" 

3 דק' קריאה

שיתוף:

המחאה הנרחבת והנמרצת נגד ההפיכה המשטרית שמובילים נתניהו, יריב לוין ושמחה רוטמן, היא תופעה חיובית מרשימה, אבל המחאה לבדה לא תצליח לעצור את ההפיכה המשטרית הזאת כי יש למקדמיה רוב בכנסת 

מקדמי ההפיכה המשטרית יכולים לשלם לדרישה להידברות ופשרה מס שפתיים ולהמשיך בשלהם. מה שיכול לעצור בעדם הוא שינוי יחסי הכוחות בכנסת לטובת גוש המרכז-שמאל, או, לפחות, איום ממשי להביא שינוי זה בעתיד הלא רחוק, שינוי שימחק את "הישגי" ה"רפורמה" שלהם.  

שינוי כזה יכול להתרחש רק אם נוקטים באסטרטגיה נכונה של בניין כוח פוליטי, ידע שלדעתי חסר כיום ומזה שנים רבות לגוש המרכז-שמאל.  

בנייה וקיום של כוח פוליטי צריכים להיות מורכבים מארבעה יסודות: מנהיגות, חזון, זהות ואינטרסים. ההבחנה כאן היא אנליטית. אדם או קבוצה יכולים לגלם בהופעתם ופעולתם יותר מיסוד אחד. ההפרדה כאן היא לצורך העמקת ההבנה של הנושא. 

הערה מקדימה: הדברים שיבואו להלן נאמרים בלשון זכר, אבל הם נכונים גם עבור נשים. 

מנהיגות. מנהיג אינו בהכרח מי שניצב בראש פירמידה היררכית. מנהיג הוא אדם שאנשים תומכים בו בזכות אישיותו, רעיונותיו, יכולותיו והישגיו, כולם או חלקם, מבלי לצפות לתגמול כספי או קידום בארגון כלשהו.  

לפי אמרה המיוחסת לברל כצנלסון, מנהיג מוצלח הוא מי שניחן ב"תבונה לראות, אומץ לרצות, כוח לבצע". תבחנו כל מנהיג המוכר לכם, האם מתקיימות בו כל התכונות הללו? היו ויש אישים בעלי יומרה להנהיג ולעמוד בראש שנכשלו כי אחד או שניים מן המאפיינים הדרושים לא היו להם והם לא הבינו מדוע הם נכשלים. 

תבונה לראות. לדעת להפריד בין עיקר לטפל ולגבש סדר עדיפויות רציונאלי עבור הפעולות להשגת המטרה, לאבחן נכונה את קהל היעד ולדעת כיצד יש לפנות אליו כדי לקבל את אמונו ותמיכתו. צריך גם לדעת כיצד להתייחס ליריבים הפוליטיים, מהן נקודות התורפה שלהם, כדי להחלישם ולגבור עליהם. המנהיג לא צריך לעשות הכול לבד. עליו לגבש סביבו חבורת הנהגה שתתמוך בו ותסייע לו בנושאים שונים. זה גם חלק מ"הכוח לבצע". 

אומץ לרצות. מנהיג צריך להיות מסוגל ומוכן לומר או להציע דברים לא פופולריים אם הוא סבור שהם חשובים עבור הציבור אותו הוא מבקש להנהיג, בהנחה שעם הזמן תוכח צדקתו. זהו הימור, כי אפשר גם להיכשל, אבל מנהיג פחדן, או זהיר מדי ייכשל בסופו של דבר. 

כוח לבצע. מנהיג צריך, כאמור, לגבש סביבו חבורת הנהגה מסייעת ולבנות מערכת ארגונית יעילה או להשתמש במערכת קיימת. 

לא מספיק להיות נגד 

חשוב להבדיל בין מנהיג למנהל. מנהל הוא מי שבכוח סמכותו הפורמלית, בחירה או מינוי, מציב מטרות מעניק תגמולים או מונע אותם, לפי התוצאות הרצויות. יש מנהלים שהם גם מנהיגים, אבל הערכת מנהלים כמנהיגים היא טעות נפוצה. 

חזון. לא מספיק להיות נגד תופעה שלילית כלשהי. צריך לומר כיצד צריכה להיראות ולהתנהל החברה, המדינה, או כל ישות אחרת שמונהגת על ידי אותו מנהיג. מהם, או מה הם צריכים להיות הערכים המכוננים של הישות הקונקרטית. לעיתים זו אידיאולוגיה מנוסחת היטב ולעיתים אלה סיסמאות שמושמעות לציבור ללא הנמקות רבות. 

זהות. לציבור התומכים במנהיג צריך להיות מכנה משותף תרבותי כלשהו שבאמצעותו האנשים מגדירים את עצמם, מי הם ומה הם. לדוגמה: זהות לאומית, זהות מעמדית, זהות מינית, זהות דתית ועוד. בדרך כלל לכל אדם בוגר יש יותר מזהות אחת, אבל בשעת מבחן מתגלה זהותו הדומיננטית, אליה המנהיג בדרך כלל צריך לפנות כדי לצבור כוח. לדוגמה: מנחם בגין הדגיש פעמים רבות את הזהות היהודית המסורתית כחשובה ביותר בציבור היהודי בישראל, הדגשה שהביאה אליו מאות אלפי מצביעים מזרחים. 

אינטרסים. חתירה להשגת המשאבים ועיצוב ההסדרים הדרושים לציבור המונהגים כדי לשפר את רמת החיים ואיכות החיים שלהם. לדוגמה: הצבעת מיליוני עובדי צווארון כחול בריטים עבור מפלגת הלייבור ב-1945 שהבטיחה, בין היתר, הקמת שירות בריאות ממלכתי חינם עבור כלל האוכלוסייה שימומן מהמיסים הישירים הפרוגרסיביים שמשלמים האזרחים. 

אין מתכון ליצירת מנהיגים 

החולייה המובילה בהקמת כוח פוליטי היא המנהיגות. בשלב ראשון יש להעלות לפני הציבור בעוצמה ובבהירות את החזון. בהמשך יש להראות כיצד הזהות והאינטרסים משתלבים בחזון ומסייעים להתגשמותו. ואחרי כל אלה יש לבנות את המערכת הארגונית.  

לכאורה דברים מובנים מאליהם, אבל יש בכירים רבים שלא נוהגים לפי כללים אלה ונסחפים אחרי גורמים צדדיים שיותר קל לטפל בהם או מתמסרים לבניית הארגון לפני הצגת החזון לקהל היעד. 

חשוב לדעת כי אי אפשר לייצר מנהיגים במוסד חינוכי או השכלתי כלשהו. אין מתכון ליצירת מנהיגים. מנהיגות צומחת מתוך התמודדות עם בעיות קשות או משברים, במצב כאוטי או במערכת קיימת. רבים מנסים ובודדים מצליחים להראות את הדרך הנכונה ולהשיג את המטרות והם המנהיגים. עד כה לא מסתמן מנהיג בעל שיעור קומה במחנה המרכז-שמאל. לדעתי, המנהיגים של היום הם אנשים טובים, אבל אינם בעלי שיעור הקומה המתאים. 

הכותב הוא חוקר ביד טבנקין, מוסד המחקר, העיון והתיעוד של התנועה הקיבוצית 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אומר גל טוויג, מנהל פיתוח עסקי בשולחן מגדלי התמרים, שבימים אלה עושה את הכל ליישום התוכנית העסקית שגובשה בשולחן לשיקום ענף התמרים הישראלי, כדי להחזיר אותו לדרך המלך * באמצע מרץ ייצג השולחן חמישה
7 דק' קריאה
בינואר 2010 יצא לפועל מבצע "גאולה מרצון" במסגרתו פשטה המשטרה בשיתוף הרווחה על בית המשפחה שבו התגוררו נשותיו וילדיו של גואל רצון. אחת מהנשים ששוחרו מהכת היא יהודית הרמן מקיבוץ שפיים, אז בת 29,
9 דק' קריאה
במהלך התערוכה שתתקיים בתאריכים 24 ו-25 באוקטובר במעיין חרוד תחשוף החברה דיסקוס חדש (CERTOS) ומזרעת שטח חדשה (Cirrus 6003-2) – שניהם מתוצרת AMAZONE * כמו כן יוצגו כלים רבים מתוצרת AMAZONE ו-KRONE חברת "אחים
5 דק' קריאה
דברי שר החקלאות, ח"כ אבי דיכטר, בפגישה שהתקיימה עם חברי שולחנות המגדלים של ענף הפירות במועצת הצמחים *תמונה ראשית:מימין: איציק שניידר, אבי דיכטר, רני בר-נס. צילום: מועצת הצמחים "אין מדינת ישראל בלי חקלאות, ואין
2 דק' קריאה
*תמונה ראשית: שחקני קופה ראשית אמיר שורוש, קרן מור ודב נבון – לצד גיורא מרום (שני מימין). צילום: הילה אייזינגר ענף החקלאות מרחיב גבולותיו והשער למדינות העולם נפתח ומזמין שיתופי פעולה פורצי דרך בתחום.
< 1 דק' קריאה
שותפי הפיתוח: מיטב מאור – מיכון וטכנולוגיה, ענפי שירות וסביבה חקלאית, שה"מ צפריר גרינהוט – אגרואקולוגיה, ענפי שירות וסביבה חקלאית, שה"מ רפי רגב – המכון להנדסה חקלאית, מכון וולקני אייל כנען, תום דהן, עמרי
2 דק' קריאה
שיטה כחלחלה, חמציץ נטוי, טיונית החולות, לנטנה ססגונית, קיקיון מצוי ואמברוזיה מכונפת. אלה אינם קודים להזניק בעת חירום יחידות צבאיות. אלה מקצת מהמינים הפולשים המזיקים ביותר שקמו למדינת ישראל ולחקלאות בפרט בעשרות השנים האחרונות. ד"ר
2 דק' קריאה
משלחת ישראלית בהובלת שר החקלאות, חה"כ אבי דיכטר, ביקרה באוזבקיסטן ובאזרבייג'ן שבמערב אסיה. הביקור נועד להעמקת היחסים בין ישראל למדינות, ולקידום פרויקט "Treat The Wheat" – פרויקט לגידול חיטה שנועד להרחיב את אפשרויות ייבוא
2 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן