יבול שיא
הרפת והחלב
עוד נועה וייס מור

תביעה לשיוך בית שנבנה במימון משרד הביטחון

2 דק' קריאה

שיתוף:

חבר מעברות, נכה צה"ל, תובע 'זכות הורשה' לביתו בקיבוץ השיתופי

החלטה טכנית הנוגעת לסמכות הערכאה השיפוטית הנכונה בה יש לברר תביעה של חבר כנגד קיבוצו, ואשר "העבירה את התיק" מבית המשפט המחוזי בחיפה אל בית המשפט המחוזי-מרכז לוד, חשפה מחלוקת פנימית במעברות.  

בכתב התביעה שהגיש החבר, באמצעות עו"ד נועה וייס מור, הוא גולל סיפור חיים, החל מהולדתו בקיבוץ עוד לפני קום המדינה, בן למייסדי הקיבוץ, דרך חייו בקיבוץ, שירותו הצבאי ופציעתו האנושה בקרבות יום הכיפורים.

הוא סבל פגיעה קשה ומורכבת שבעקבותיה הוכר כנכה צה"ל עם שיעור נכות גבוה. הפציעה, סיפר החבר, השפיעה על בריאותו ואורח חייו, והוא נזקק לשיקום ממושך, לעשרות ניתוחים וימי טיפולים.

החבר סיפר כי שימש בקיבוץ ומחוצה לו בתפקידי ניהול כלכלי וחברתי, וגם כחבר מזכירות, והעביר לקיבוץ את משכורתו שהייתה גבוהה מהממוצע בקיבוץ.

לדבריו, הוא קיבל סיוע ממשרד הביטחון בדרך של קיצבה חודשית גבוהה, תשלום בעד הוצאות רפואיות, שכר עבודה, רכישת רכב  ופריטים נוספים, סכומים משמעותיים לטיפול בצרכיו המיוחדים ובכלל זה מימון בנייה של "בית יעודי" לצרכיו המיוחדים ולמגוריו עם משפחתו.

הבית נבנה בקיבוץ בשנת 1977 מכספי סיוע בסך 320,000 לירות (שערכם כיום, כנטען בתביעה, כדי 2.5 מיליון שקלים). לאחר 18 שנות מגורים בבית עבר החבר עם משפחתו להתגורר בבית אחר שבנה הקיבוץ, חֶלֶף זה הראשון, עקב שינוי באורחות חיים והמעבר ללינה משפחתית.

לטענת החבר, משרד הביטחון התנה את העברת הכספים לבניית הבית, בכך שתישמר לחבר הזכות, לעת עזיבת הקיבוץ, לקבל מהקיבוץ את "שווי הבית".

הוא תאר בתביעתו מסכת יחסים מורכבת בהתייחסות הקיבוץ אליו, שבמהלכה התקיים הליך בוררות, בו נפסק כי אם יעזבו החבר ואשתו את הקיבוץ, הם יהיו זכאים לקבל מהקיבוץ את השווי המשוערך של הסכום שקיבל הקיבוץ ממשרד הביטחון לצורך בניית הבית.

אין בכוונתו לעזוב את הקיבוץ, אמר החבר, וכעת כשמצבו הבריאותי מִתְדַּרְדֵּר, ובין השאר הוא נזקק לאספקת חמצן, וחששו כי לא יאריך ימים, הוא ביקש מהקיבוץ להבטיח את זכויותיו בבית ועתיד יורשיו, ולא להמתין להליך "שיוך דירות" במעברות, ככל שזה יקרה.

לטענתו, כספי הסיוע ממשרד הביטחון שיועדו לבניית הבית הם רכושו, ומשמעות בניית הבית באמצעותם, היא שהבית שייך לו ולא לקיבוץ.

משנדחתה בקשתו, פנה החבר לבית המשפט שיקבע כי הזכויות בבית המגורים שייכות לו, וכי לאחר אריכות ימיו יועברו הזכויות בבית ליורשיו או שהם יקבלו מהקיבוץ סכום המהווה את ערך עלות בניה חדשה בקיבוץ של שיכון קבע לנכים אחרים.

סירוב הקיבוץ לכך, מתרעם החבר, הוא "ניצול עצוב של פציעתו" ו"הגדלת נכסיו הנדל"נים של הקיבוץ" לאחר שילך לעולמו.

בית שנבנה במימון משרד הביטחון

מעברות, באמצעות עורכי הדין יסמין אלבז ונצר ברטפלד (קנולר ושות') השיב, בכתב הגנתו, שזו "תביעת סרק טורדנית וקנטרנית", המתארת "תמונה חלקית ומגמתית". הקיבוץ דחה והכחיש את הטענות נגדו וטען שאין לחבר "עילת תביעה" מול הקיבוץ.

התביעה, היא בניגוד לפסק הבורר, הסביר הקיבוץ, שכן זכותו של החבר, לפי פסק הבורר וההסכם שנחתם בעקבותיו, לקבל את "שווי הזכויות ממשרד הביטחון שניצל הקיבוץ לצורך בניית הבית", היא רק במקרה של עזיבת הקיבוץ.

זכות זו אינה ניתנת ליורשי החבר, והחבר "מָנוּעַ וּמוּשְׁתַּק" מלטעון אחרת. אין בקיבוץ השיתופי מנגנון המאפשר הקניית זכויות לחבר בקיבוץ בדירות המגורים, אמר מעברות, והדגיש שכספי המימון שימשו רק לבניית הבית ולא בעד רכישת הקרקע.

משכך, ביקש הקיבוץ "לסלק את התביעה על הסף", אף מבלי לדון בה. בנוסף, טען הקיבוץ כי תביעה זו צריכה להתברר בהליך בוררות לפי תקנון מעברות ולפיכך, ביקש לעכב את ההליכים בבית המשפט ולהעביר את התביעה להכרעה במוסד לבוררות של התנועה הקיבוצית.

עוד ביקש הקיבוץ כי תינתן לו ארכת זמן כדי שיוכל להגיש כנגד החבר "תביעה שכנגד" ביחס "לעילות כספיות וטענות קיזוז". הדיון בבית המשפט יחל בחודש הבא.

לכתבות משפט חברים נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אומר גל טוויג, מנהל פיתוח עסקי בשולחן מגדלי התמרים, שבימים אלה עושה את הכל ליישום התוכנית העסקית שגובשה בשולחן לשיקום ענף התמרים הישראלי, כדי להחזיר אותו לדרך המלך * באמצע מרץ ייצג השולחן חמישה
7 דק' קריאה
בינואר 2010 יצא לפועל מבצע "גאולה מרצון" במסגרתו פשטה המשטרה בשיתוף הרווחה על בית המשפחה שבו התגוררו נשותיו וילדיו של גואל רצון. אחת מהנשים ששוחרו מהכת היא יהודית הרמן מקיבוץ שפיים, אז בת 29,
9 דק' קריאה
הקיבוצניק שמשדרג לכם את הנכס והופך את עליית הגג שלכם, ממאורת עכברים ונחשים לנכס מניב מיזם חדש מאפשר לבעלי בתים, לנצל את חלל עליית הגג, ולהופכו ליחידת מגורים לכל דבר. יחידת מגורים הכוללת: שירותים
6 דק' קריאה
אמר עמית יפרח, יו"ר התאחדות חקלאי ישראל, בשעה שעשרות חקלאים הפגינו מול ביתו של השר החקלאות, במחאה על פתיחת הייבוא בענפי החקלאות השונים והרס החקלאות הישראלית  עשרות חקלאים מקיימים ברגעים אלה עצרת מחאה מול
< 1 דק' קריאה
במושב עלמה התקיימה באחרונה "תחרות מלכת הקוסקוס" יוזמה שקמה מצד הצעירים במושב, שלא האמינו שהאירוע הפך להצלחה מטורפת, עד כדי כך שהוחלט להפכו למסורת * ביקרנו בעלמה ושוחחנו עם כמה צעירים ועם עירית מילס
14 דק' קריאה
השפית אביב כפיר מצורן שלחה לנו מתכון עם מעוף, אך שרונה מגבעת יערים לא החרישה ושלחה מתכון לשוק וכרעי עוף עם עשבי תיבול * דוד אליהו מאבן ספיר וגלעד שטרן הירושלמי הפגיזו במתכון לאסאדו
6 דק' קריאה
תובנות לשנה החדשה – להתרגש עד כמה שאפשר מרגעי הפז, להגיד מה יושב לכם על הלב, תקלילו, לא לפחד מהפחד ולהביט דרך משקפיים של חמלה  ממש לאחרונה כשאכלתי בהנאה את עלי הגפן המעולים שהכינה
4 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן