יבול שיא
הרפת והחלב
נילחם בציפורניים

תהיה אלים, תקבל קידום

3 דק' קריאה

שיתוף:

ובלבד שהאלימות תופעל בכיוון הנכון • ריטואל קבוע במאחז הבלתי חוקי גבעת אור מאיר

שתי סטירות מקצין משטרה בכיר
כשקצין משטרה זורק רימון הלם לעבר מפגינים נגד הממשלה, בניגוד מוחלט לנהלים, ולא זו בלבד שהוא לא נענש, הוא מקודם בתפקיד, קציני משטרה ושוטרים בשטח מבינים שמותר להפעיל אלימות נגד מפגינים משמאל. לא זו בלבד שהתנהלות שכזו לא תזיק להם, אפשר שהיא תיזקף לזכותם בסבבי המינויים שעורכת המשטרה מעת לעת.
במרץ 2023 תועד רפ"ק מאיר סוויסה זורק רימון הלם לעבר מפגינים נגד המהפכה המשפטית בצומת עזריאלי. באפריל הוא קיבל מהמשטרה תעודת "מצטיין יום העצמאות". ההיסטוריון ד"ר גדעון אביטל-אפשטיין, שהפגין נגד נתניהו לאחר 7 באוקטובר, נהדף בגסות על ידי סוויסה, נפגע בראשו ופונה לבית החולים. במח"ש מתנהלים נגדו שני תיקי חקירה, בעניין השלכת הרימון ותקיפת המפגין.
זה לא הפריע השבוע, לאחר שהמפכ"ל קובי שבתאי המליץ והשר איתמר בן גביר אישר, למנות את סוויסה לתפקיד מפקד תחנת המשטרה תל אביב דרום, והוא יועלה לדרגת סנ"צ. "אחת האינדיקציות שלי לדעת שמישהו (במשטרה) טוב, זה שעושים עליו שיימינג'. ש'הארץ' כותבים נגדו". הסביר בעבר בן גביר. "אני תמיד אומר לאנשי המשטרה, 'אם יש נגדכם כתבה, תגיעו אליי ונתחיל לבחון את האופצייה לקידום". איש משטרה חפץ בקידום. הוא מניח שמעשה אלים לא שגרתי שלו נגד מפגיני מחאה, יזכה אותו באזכור ב"הארץ". אם לא יועיל בטח לא יזיק. כדאי לנסות.
אלימות המשטרה נכחה השבוע בעוד שלוש זירות. הוועדה לביטחון לאומי בכנסת קיימה ביוזמת ח״כ גלעד קריב מהעבודה, דיון בהתנהלות משטרת חדרה בהפגנות בקיסריה. רינה ננדה וקסמן סיפרה, שבהפגנה בקיסריה, כשעמדה עם שלט ביד, קצין משטרה בכיר נתן לה שתי סטירות. ״שנייה אחר כך הוא אחז אותי וניסה להעלות אותי מעל מחסום. יש הקלטה של כל הסיפור הזה. לקחו אותי והטיחו אותי ליד הזינזנה ושם, אני לא מתביישת לספר, עשיתי פיפי במכנסיים… בתחנה חיכיתי שלוש שעות וחצי ואותו קצין בכיר הגיע, צעק עליי, ועשה ממני משוגעת שממציאה דברים. אני זאת שהוכיתי, אבל בכתב האישום אומרים שאני פצעתי והיכיתי את הקצין ושאני זאת שהפכתי את המחסומים בכוח. בצילומים רואים בדיוק את ההפך – שהרימו אותי מעל המחסומים״.
אל"מ במילואים שמי עטר סיפר בוועדה: "שבעה אנשי יס"מ הסתערו עליי כאילו אני נוחבה, הרגשתי שאני נחנק", "אני בן 76 ואני הלום קרב ברמה גבוהה. הגיעו אלי הביתה 30 שוטרים… בעקבות המעצר שלי אני סובל מחבלות ולא מצליח לישון ולתפקד". לירז רימון טען, שבכל פעם שמגיע מפקד המחוז דני לוי להפגנה, יש החמרה בהתנהלות השוטרים מול המפגינים. הוא תיאר מקרה שבו מפעיל מכת"זית כיוון זרם ישיר לעבר מפגינים שעמדו על מדרכה וגרם לפציעת עשרה מהם.
הייתה השבוע כמובן גם אלימות בפועל נגד מפגינים. אין שבוע בלי. הפעם נגד מפגינים ממשפחות החטופים. דיווח של "אלימות ישראל" ב-X: "שתי בנות משפחה של מתן צנגאוקר (חטוף בעזה) בבית חולים, אחרי שחטפו מכות משוטרים אלימים". מצורפים שני צילומים, של אחותו של מתן, נטלי צנגאוקר, שוכבת במיון, ושל ג'ינסה, קרובת משפחה, עם כתף פרוקה ונקע בקרסול, לפני ניתוח. בנוסף, תיעוד של "אלימות שוטרים קשה מאוד כלפי ראומה וגדי קדם, שאיבדו ב-7 באוקטובר את בתם, חתנם ושלושת נכדיהם". וזה עוד לפני ההפגנות של מוצאי שבת.
הזירה הרביעית שבה עסקו השבוע באלימות שוטרים הייתה מח"ש. מח"ש הגישה כתב אישום נגד פרש משטרה, שי פרץ, שמהלך המחאה נגד הרפורמה המשפטית באפריל 2023, הצליף במפגינה יעל ראובני. ראובני ירדה עם מפגינים אחרים לחסום את נתיבי איילון, לאחר שהשוטרים במקום הורו להם להתפנות, היא החלה לעלות למעלה, ואז הפרש רכב לעברה והצליף בה פעמיים. "לא עשיתי לו שום דבר", סיפרה ראובני, "ניסיתי לזוז והוא חסם אותי עם פרש נוסף, והסוס דרך עליי. שניהם התחילו להצליף בי. הם פשוט עשו לי אמבוש".
יכול להיות שהשוטר המצליף שי פרץ ייענש, אבל יכול גם להיות, שהוא יפוצה על כך בעתיד בקידום כלשהו. כי איך אמר השר בן גביר על מח"ש: "המדיניות שלי היא לתת גיבוי מלא לשוטרים, שבניגוד לאנשי מח"ש, לא יושבים בחדר ממוזג, אלא נאלצים להתמודד עם האנרכסיטים".
חסמו את הכביש והבעירו צמיגים
היה בשבוע שעבר מקום נוסף בו התרחשו עימותים אלימים בין שוטרים ומפגינים. המאחז גבעת אור מאיר. אור מאיר הוא מאחז בלתי חוקי ליד עופרה, שהוקם על אדמה פרטית פלסטינית לפני כשנה, לזכרו של מאיר יצחק תמרי שנרצח בפיגוע. גרים בו נערים שעוסקים בעיקר ברעיית צאן. בספטמבר 2023 נעשה ניסיון ראשון לפנות את המאחז. שוטרים מלווים בפקחי המנהל האזרחי הגיעו לאור מאיר והרסו את מבנה המגורים ואת דיר העיזים, תוך עימותים עם המתנחלים. המבנים הוקמו מיד מחדש. מאז מדובר על ריטואל של פינוי בינוי, שהתרחש עוד חמש פעמים, שלוש מהן רק בשבוע שעבר. דיווח בערוץ 7 מה-7 במאי: "בפעם השלישית השבוע עושים את דרכם כעת שוטרים מלווים בכלים כבדים במטרה לבצע הרס בגבעת אור מאיר בבנימין … תושבי האזור חסמו בגופם את הכביש והבעירו צמיגים כדי לעכב את הכוחות". מהמנהל האזרחי נמסר שאנשיו הגיעו "לבצע פעולות אכיפה נגד בנייה בלתי חוקית ישראלית חוזרת, בקרקע פלסטינית פרטית בגזרת בנימין".
יש מצב, שהשר לביטחון לאומי שלנו יגיד גם על אלה שמקימים פעם אחר פעם את המאחז הבלתי חוקי ומתעמתים פעם אחרי פעם עם כוחות הביטחון, חוסמים כבישים ומבעירים צמיגים, שהם אנרכיסטים? אין מצב. ושוטר שיפעיל אלימות רבה נגדם יזכה גם הוא לגיבוי מלא ואולי לקידום? לא צריך להגזים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אורי אדלר, יזהר טוגנדהפט – הארגון לחקלאות אורגנית דוד סילברמן, אריה יצחק, מולי זקס, מאיה שניט-אורלנד – שירות ההדרכה והמקצוע אשר איזנקוט  ז"ל– מדריך שירות שדה בגימלאותאפרים ציפלביץ, שירות שדה, מו"פ בקעת הירדן הקומפוסט
8 דק' קריאה
נחמיה מצוינים ממושב הודיה מספר לעמרם קליין על השתלשלות חיו ואיך הצליח לשלב בין חקלאות לחיים כלוחם אש במערך הכבאות וההצלה * סיפור חיים  נחמיה, יו"ר עמותת רֶשֶֶף, איגוד הגמלאים של מערך הכבאות וההצלה,
3 דק' קריאה
בשעה טובה ולאחר שנה מאומצת ועקבית, הערב התכנסה ועדת המנכ״לים שהוקמה מכח החלטת ממשלה 1752 לעניין קביעת מכסת עובדים זרים, בה קבענו לראשונה כי מכסת העובדים הזרים לחקלאות תעמוד בשנה הקרובה על 70,000. בהתאמה,
״מדובר בהחלטה חשובה אשר מחזקת את החקלאים בישראל המשוועים לידיים עובדות כדי לספק תוצרת חקלאית ולהמשיך ולחזק את ביטחון המזון של אזרחי ישראל. חקלאי ישראל ממשיכים לעבוד ולעבד את אדמותיהם בגבולות, זאת תחת אש

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן