יבול שיא
הרפת והחלב
WhatsApp Image 2023 10 30 at 14.42.25 1 uvfg0n

תרבות רצח

2 דק' קריאה

שיתוף:

החרדים צריכים להיות חלק אינטגרלי מצה"ל, נתניהו צריך לקחת אחריות ולהתפטר במהלך המלחמה, ולא צריך לזלזל בהפגנות במגידו. תובנות בעקבות ה-7 באוקטובר 

יום שבת ה -7 באוקטובר מוקדם בבוקר, אני צמוד לרדיו, שומע כיצד אחינו חברי הקיבוצים נטבחים, נחטפים, נרצחים. הלב מטפטף דם, כך הרגשתי. טיפות הדם ניגרות זו אחר זו, נקוות לים גדול, ים הסבל היהודי. או אז נזכרתי בשיר של פלוגות ה-S.A (הפלוגות האזרחיות של הנאצים) ששרות: "דם יהודי – יותז על הסכין…". 

לא מהחמאס נבקש חשבון, מאיתנו נבקש חשבון. כיצד לא היינו ערוכים, חזקים ונחושים להדוף כל התקפה מצד בני העוולה. עלינו להסתכל על המציאות בלב נחוש ובעיני פלדה קרות: זו המציאות. אלה שכנינו. זה העם הפלסטיני. כאשר נתניהו דיבר בהקשר של היחסים עם סעודיה, על "מזרח תיכון חדש", רציתי לצעוק: אנחנו במזרח התיכון הישן והרצחני, הן סביבנו והן בתוכנו. הריגת ילדים חפים מפשע מתקיימת כאן אצלנו בישראל, במגזר הערבי. 

השנאה התהומית כלפינו, הרצחנות כלפינו, היא תולדה של תרבות רצח. התרבות הזו נטועה באסלאם הקדום, בכיבושי מוחמד בכוח הזרוע. עצם הולדתו של האסלאם נטועה במאבק אלים כלפי האוכלוסייה הנכבשת, אם לא תתאסלם.  

כל הארץ חזית 

כאשר התובנה נהירה, אזי עלינו להפוך למדינת ספרטה. מדינה שכל אזרחיה, ללא יוצא מן הכלל, לוקחים חלק פעיל הן בהגנה והן בהתקפה. 

החרדים – החרדים יהיו חלק אינטגרלי מצה״ל. כל בן 18 יתגייס לצה״ל, לכל תפקיד. השירות יהיה כמו של בחור חילוני, כולם יעשו מילואים עד פרישה. לאחר שירות צבאי יחליט כל גבר חרדי על עתידו, אם יחליט ללמוד בכולל ייהנה מזכויות כמו כל סטודנט חילוני. הנשים החרדיות יעשו שירות לאומי של שנתיים, כפי שמקובל. לא יהיה זה וולונטרי. השירות של המגזר החרדי יעוגן בחוק. 

הערבים – המגזר הערבי הוא חלק ממדינת ישראל. גם הגברים וגם הנשים לא ישרתו בצבא אבל יעשו שירות לאומי בן שנתיים בקהילותיהם, או במוסדות ניטרליים כגון בתי חולים, בתים סיעודיים וכו׳.  

צה"ל חייב לשנות את פניו: זרוע היבשה לא תהיה יותר הבן החורג של הצבא, אלא תחזור להיות הזרוע המכריעה את הקרב; מערך המילואים יחזור להיות עמוד השדרה של העם; כולם עושים מילואים. 

נחזור אל הפרדיגמות הישנות והנכונות: ״כל בחור הטוב – לנשק״. ״כל בחור על המשמר״. ״כל הארץ – חזית״. 

מר ביטחון שהכזיב 

התובנה הבאה היא פוליטית. ב-1974, לאחר מלחמת יום הכיפורים, התכנס מרכז מפלגת העבודה. הלחצים על משה דיין להסיק מסקנות ולהתפטר היו בתוך שורות המפלגה. יגאל אלון אמר: ״צריך לרענן את ההנהגה״. דיין ענה לו: ״רוצים לרענן – אותי״. ואכן משה דיין ״מר ביטחון״ התפטר. אני מאחל שבמפלגת הליכוד יקומו חברים מרכזיים ויאמרו בגלוי לנתניהו: לך! תתפטר. לא אחרי המלחמה, אלא במהלכה. בדמוקרטיה הדבר אפשרי. נתניהו הוא ״מר ביטחון״ שהכזיב. האם הדבר יקרה? האם יפתח מרד בליכוד? אין באמתחתי תשובה.


קריאת אזהרה

אסיים בהערה לאיציק חולבסקי, ראש מועצת מגידו. ב״זמן קיבוץ״ (22.6.2023) אמרת כי ההפגנות של ערביי ישראל סמוך לקיבוץ מגידו הן ״אוויר חם שמנופח על ידי התקשורת״. אחת התובנות ממלחמת 7 באוקטובר היא שאתה מזלזל במציאות. זה לא ״אוויר חם״, זוהי קריאת אזהרה. לדעתי משמר הגבול צריך לפטרל מדי כמה שעות סביב קיבוץ מגידו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ואז אחיה הקטן, שואל: "לאן היא נעלמה?" והאם בכאבה נאלמת, והאב בצערו מקמט את מצחו – והם משתדלים, באמת משתדלים, לתת תשובות לילד קטן שמחפש את אחותו ולא מוצא הגיון במציאות החדשה  זה מתחיל
פרופ' חיים רבינוביץ', מדען עתיר-מעש ותהילה בתחום המחקר החקלאי, כיהן כדֶקָן הפקולטה לחקלאות ברחובות וכרקטור האוניברסיטה העברית בירושלים * בין היתר ידוע רבינוביץ' כמי שפיתח את עגבניות השרי באשכולות, שהפכו ללהיט עולמי * אחד
10 דק' קריאה
מה גורם לו לאדם להיות תמיד במקום של נתינה? * הנתינה של רון פרומרמן תמיד באה ממקום של לרצות לשמח את האחר, השמחה היא המוטו * במהלך חייו, רון מתנדב למען החיילים הבודדים, גם
7 דק' קריאה
אומנית, עוסקת בציור, איור ועיצוב גרפי. "נולדתי בכפר סאלד וגרתי כאן מרבית חיי. אדמת עמק החולה היא הבית שלי והנופים הם הלב, ואני לא מפסיקה להתפעל מכמה יפה הטבע שלנו כאן ומביעה את זה
2 דק' קריאה
המוות שפלש חזק מדי לתוך הקיבוץ, הריק שבין האין חג לאין חול וכלב חרדתי אחד *תמונה ראשית: תורן בכניסה לבארי. במקום יום העצמאות נפער חור  והינה, לפחות אצלי, השתרר לו פוס מוזר כזה. פוס
4 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן