יבול שיא
הרפת והחלב
עמית רונן ציור 1

נותנת כוח לאנשים שעשויים מחוטים

2 דק' קריאה

שיתוף:

"הארת שוליים", תערוכה חדשה לעמית רונן בת לוחמי הגטאות מעצימה את השבריריות

עמית רונן (66) נולדה בלוחמי הגטאות לאביה, זלמן אקרמן, שהיה משורדי גטו ורשה וממקימי הקיבוץ, דמות דומיננטית שסיפור חייו השפיע על יצירתה. "אבי היה בן 17 בתום המלחמה ולישראל הגיע יחד עם מאה ילדים נוספים שניצלו", מספרת עמית. "הוא הקדיש את חייו ליצירתיות". כשהייתה כבת שלוש עברה המשפחה בעקבות עבודת האב שהקדיש חייו לעבודה עם נוער ובפרט עם נוער שוליים בכפר הנוער בן שמן, עבד בפנימיית הנוער הדסה ובבית ספר ברמלה. 

על אף שאביה לא סיפר לה את קורותיו בתקופת השואה, שמעה והשלימה עמית מסיפוריהם של אחרים עליו והשפעתם נוגעת ביצירותיה: "לא רואים בהם שואה, רואים דמויות שיוצאות מהשוליים של החיים, מהשוליים של אריג הבד, דמויות שמקבלות בזכות המכחול את הכוח להתמודד עם הסופה".  

עמית סיימה בית ספר ויצו צרפת והמשיכה לבצלאל, משם המשיכה כמורה לפיסול במדרשה לאומנות. בשנת 1993 לקתה בתסמונת התשישות הכרונית (CFS), עזבה את עולם האמנות והתכנסה בביתה. המחלה הובילה אותה להמיר את הפיסול בציור, כך בילתה את רוב היום במיטה, גידלה ארבעה ילדים וכשיכלה, ציירה בסטודיו הביתי. 
 

הציור, היא מספרת, עזר לה להתמודד. "ציירתי את מה שלא יכולתי לעשות, לא יכולתי לצאת החוצה, אז ציירתי נופים רחוקים. ציירתי בגדים תלויים על קולבים שמתעופפים בנוף. הבגדים, הדבר הכי קרוב לגוף, הלכו לטייל במקומי. אני מציירת ונותנת כוח לאנשים שעשויים רק מחוטים". 

מצבה השברירי וגם סיפורו של אביה, הובילו אותה לעיסוק בגדילי בד, פרטים שוליים, שבציוריה נעים בין השבריריות לעצמה. "המוטו שלי בחיים- אם אבא עבר את מה שעבר אני יכולה לעבור את הכול. זה הקשר עם אבא וזו דרכי להזדהות איתו". 

אוצרות התערוכה, ד"ר נירה טסלר, כתבה: "התערוכה כוללת ציורי שמן על קנבס, בממדים שונים. המכנה המשותף לכולם, הוא העיסוק בגדילים (פרנזים) – דימוי קישוטי, שמקומו בשולי האריג ונתפס, לעתים, כחסר ערך ואף מיותר. השוליות לכאורה, הופכת בעבודותיה לבעלת חיים משל עצמה – מלאת חיוניות ומשמעות". 

עמית רונן / הארת שוליים
בית האמנים רח' גבעתי 17 ראשון לציון
התערוכה תנעל בשבת 26.6

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתחיל בהודעה של דוברות המשטרה – גניבות בקר בשווי של מאות אלפי שקלים. כתב אישום הוגש באמצע ינואר האחרון, בגין עבירות של גניבות בקר וקשירת קשר לביצוע פשע נגד 3 נאשמים, שגנבו עשרות פרות
2 דק' קריאה
משפ' יעקב עדיין ממשיכה ברפת רציתי מאוד לבקר ברפתות השכנות בחבל תענך שהולכות ונעלמות וכך, היה מרגש מאוד לפגוש את זוג המבוגרים – רחל ואליהו יעקב, יחד עם ירמי בנם הצעיר, שהוביל אותי בחום.
7 דק' קריאה
יוחאי קמחי בעין חרוד איחוד קצת לפני המלחמה יצאתי לפגוש איש מיוחד בעין חרוד עם עשייה בלתי פוסקת במשך עשרות שנים, עם דגש על הרפת. כל הפיתוח בענפי החקלאות בקיבוץ עין חרוד איחוד, עבר
6 דק' קריאה
פוסט אחד שהניע אנשים רבים בתקופת המלחמה שנים רבות שאני מלווה את רפתות העוטף במסגרת תפקידיי בענף. במבצעים הביטחוניים המיוחדים, השתדלתי להתנדב ליום-יומיים בחליבות ברפת, שהעובדים שלה פונו בצו צבאי והיא נשארה ללא צוות.
3 דק' קריאה
חודשים רבים של השקעה בקידום המועמדות בכל משקי הקיבוצים וביום שלישי 14.2 התקיימו הבחירות והדרמה הייתה גדולה. בשעות הלילה נספרו הקולות וליאור שמחה נבחר לתפקיד מזכ"ל התנועה הקיבוצית. הוא יחליף בתפקיד את ניר מאיר
2 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן