יבול שיא
הרפת והחלב
שתיל העגבניה שפותח 1

טובים השניים מן האחד: כנה ורוכב עמידים לווירוס ToBRFV

2 דק' קריאה

שיתוף:

חברת ניו-בריד בע"מ בשיתוף עם דר׳ אביב דומברובסקי ממכון וולקני, פיתחה כנה העמידה לווירוס ה-ToBRFV בשם יוגב (Yogev) שהינה תחרותית גם בתנאים ללא נוכחות הווירוס

חברת ניו-בריד בע"מ הוקמה על ידי פרופ' דני זמיר מהפקולטה לחקלאות באוניברסיטה העברית, במטרה לתרגם את הידע הרב שנאסף בתחום גידולי העגבניות להשבחת זנים המותאמים לתעשייה ולשוק הירקות הטריים. המגוון הגנטי שעליו אנו מתבססים בחברה כולל אלפי מוטנטים – זנים מרחבי העולם ואוכלוסיות מתקדמות של מיני בר.

בשנת 2014 נתגלה בעגבניות בישראל נגיף ה-ToBRFV (Tomato Brown Rugose Fruit Virus), קרוב משפחה של ה-TMV (וירוס מוזאיקת הטבק) מקבוצת הטובמו. במאמציהם לפתח עמידות לווירוס גילו המטפחים של ניו-בריד שהגן הישן המקנה עמידות ל-TMV – הגן 1TM – יעיל מאד נגד הווירוס החדש.

בשנות השמונים הוחלף הגן 1TM בגן 2TM אשר הציע הגנה יעילה יותר נגד המחלות שרווחו אז. כתוצאה מכך זני העגבניות המודרניים אינם נושאים את הגן 1TM. אנו, בחברת ניו-בריד, החדרנו באמצעות הכלאות את הגן TM1 לזני צ׳רי, אשכולות ופירות לקטיף בודד ופיתחנו משפחה של מכלואים עמידים.

אולם הגן TM1 איננו תרופת פלא. הרקע הגנטי של הזנים השונים קובע במידה רבה את מידת עמידותם, משום כך יש לבחור את אותם זנים המגבירים את רמת ההגנה של הגן 1TM. עוד ידוע היום שהגן 1TM אינו מונע הופעתם של כתמי צבע על הפירות עצמם. על כן יש להקפיד בבחירת זן בעל רקע גנטי תואם שצבע הפירות שלו אדום אחיד גם בתנאי הדבקה ב-ToBRFV. הווירוס ToBRFV מסוגל לשרוד בקרקע ומהווה, על כן, איום מתמשך בגידול עגבניות חממה, שכן  לעתים קרובות מורכבים זני העגבניות על כנות עם שורש "חזק" במטרה להגביר את פוריותם. לפי הידוע לנו, עדיין אין בשוק  כנות העמידות ל-ToBRFV. בשיתוף עם דר׳ אביב דומברובסקי ממכון וולקני פותחה כנה העמידה לווירוס בשם יוגב (Yogev) שהינה תחרותית גם בתנאים ללא נוכחות הווירוס. כאשר צמחים מורכבים גדלים על גבי מצעים נגועים בווירוס, מאפשרים שורשיה של כנה הרגישה לווירוס את שכפולו ואת הדבקתם של הצמחים גם אם הם עמידים. מניתוח ניסיונות שנערכו בשלוש השנים האחרונות נוכחנו שהצירוף של יוגב עם הרוכבים עמידים של ניו-בריד (כגון הזן  20227 NBK    (מלמד באופן חד משמעי, שטובים השניים מן האחד.  

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתחיל בהודעה של דוברות המשטרה – גניבות בקר בשווי של מאות אלפי שקלים. כתב אישום הוגש באמצע ינואר האחרון, בגין עבירות של גניבות בקר וקשירת קשר לביצוע פשע נגד 3 נאשמים, שגנבו עשרות פרות
2 דק' קריאה
משפ' יעקב עדיין ממשיכה ברפת רציתי מאוד לבקר ברפתות השכנות בחבל תענך שהולכות ונעלמות וכך, היה מרגש מאוד לפגוש את זוג המבוגרים – רחל ואליהו יעקב, יחד עם ירמי בנם הצעיר, שהוביל אותי בחום.
7 דק' קריאה
יוחאי קמחי בעין חרוד איחוד קצת לפני המלחמה יצאתי לפגוש איש מיוחד בעין חרוד עם עשייה בלתי פוסקת במשך עשרות שנים, עם דגש על הרפת. כל הפיתוח בענפי החקלאות בקיבוץ עין חרוד איחוד, עבר
6 דק' קריאה
פוסט אחד שהניע אנשים רבים בתקופת המלחמה שנים רבות שאני מלווה את רפתות העוטף במסגרת תפקידיי בענף. במבצעים הביטחוניים המיוחדים, השתדלתי להתנדב ליום-יומיים בחליבות ברפת, שהעובדים שלה פונו בצו צבאי והיא נשארה ללא צוות.
3 דק' קריאה
חודשים רבים של השקעה בקידום המועמדות בכל משקי הקיבוצים וביום שלישי 14.2 התקיימו הבחירות והדרמה הייתה גדולה. בשעות הלילה נספרו הקולות וליאור שמחה נבחר לתפקיד מזכ"ל התנועה הקיבוצית. הוא יחליף בתפקיד את ניר מאיר
2 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן