יבול שיא
הרפת והחלב
שום צילום יונתן האודר

משרד החקלאות יתמוך במגדלי השום היבש בכ-3 מיליון ש"ח

2 דק' קריאה

שיתוף:

במטרה לנסות לבסס את יכולת הייצור המקומי, זאת באמצעות עידוד החקלאים לזרוע שום בעונה הנוכחית

משרד החקלאות פתח בתוכנית דחופה לעידוד זריעת שום בעונה הנוכחית (סתיו 2023) ולהשאיר את היבול לשיווק לשום יבש, ולשמור זרעים לזריעה בעונה הבאה. כך הודיע השבוע צביקה כהן, סמנכ"ל בכיר להשקעות ומיון במשרד החקלאות.

בהודעה שפירסם כהן נכתב כי: "משרד החקלאות רואה בדאגה רבה, את דעיכת ענף השום המקומי בעקבות הסרת ההגנה המכסית במרץ 2022 . והחשש כי הצרכנים יהיו תלויים לחלוטין בשום מיבוא כמעט בלעדי מסין.

"כאמור, ההגנה המכסית ירדה באבחה, אך עדין לא סוכמה התמיכה הישירה מול משרד האוצר. לאור זאת החליט המשרד החקלאות ופיתוח הכפר, לפעול בתכנית דחופה, במטרה לנסות לבסס את יכולת הייצור המקומי, זאת באמצעות עידוד החקלאים לזרוע שום בעונה הנוכחית (סתיו 2023) ולהשאיר את היבול לשיווק לשום יבש, ולשמור זרעים לזריעה בעונה הבאה. לצורך כך יעמיד המשרד תקציב של עד  3 מיליון שקלים לתמיכה ישירה. בנוסף יעמיד המשרד סכום נוסף של 250 אלף ₪, על מנת לייצר חומר ריבוי נקי מווירוסים.

"נוהל מסודר בנושא התמיכה הישירה, ניתן יהיה לפרסם, הכי מוקדם רק לאחר חגי תשרי, ואילו הזריעה אמורה להתחיל כבר בשבועות הקרובים. לאור זאת מצרף המשרד, כבר בשלב זה את עקרונות התמיכה הישירה, במטרה לאפשר למגדלים המעוניינים בתמיכה להתארגן בהתאם:

להלן עקרונות התמיכה הישירה:

1. יוקצה תקציב של עד 3 מיליון ₪ לטובת תמיכה ישירה לחקלאים, שיזרעו שום בעונה הנוכחיות, ויתחייבו לאסוף אותו רק כשום יבש, כולל השארת כמות מסוימת של שננות לצרכי ריבוי לעונה הבאה.

2. המענק לדונם לא יעלה על 3,000 ₪.

3. כתב אישור יינתן לחקלאים הזכאים רק לאחר פרסום קול קורא ושיפוט הבקשות במהלך שנת 2023. התשלום יבוצע בשתי פעימות בשנת 2024 בהתאם לפירוט הבא:

  • פעימה ראשונה בשיעור של 75% מהסכום בכתב האישור, תשולם בעת הוכחת איסוף שום יבש ,לא לפני חודש מאי 2024 (דוח ביצוע יבוצע על ידי המחוז).
  • הפעימה השנייה, תשלום לאחר הוכחת המגדל כי, השאיר כמות שננות של בין 15%- 20% לפחות, לזריעה בעונה הבאה, זאת באמצעות בדיקה של כמות השננות שלא הוכנסה לקירור  (דוח ביצוע יבוצע על ידי המחוז ומדריך שה"מ)

בהודעה צוין כי: "היקף התמיכה לכל מבקש תוגבל בשלב הראשון עד 200 דונם. היה וסך הבקשות לא יגיע ל-1,000 דונם, ניתן יהיה לקבל מענק עד היקף של 300 דונם למגדל. היה והביקוש הכולל יעלה על 1,000 דונם,  סכום המענק יופחת באופן יחסי בהתאמה לכל המגדלים, אך לא פחות מ-2,500 ₪ לדונם, במידה ועדין יהיה ביקוש גדול יותר יתבצע קיצוץ יחסי בסך הדונמים המבוקשים.

"נבהיר בנוסף כי הודעה זו אינה מהווה התחייבות לתשלום, ההתחייבות לתשלום תונפק רק לאחר פרסום נוהל התמיכה ושפוט הבקשות בוועדת התמיכות."

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אומר גל טוויג, מנהל פיתוח עסקי בשולחן מגדלי התמרים, שבימים אלה עושה את הכל ליישום התוכנית העסקית שגובשה בשולחן לשיקום ענף התמרים הישראלי, כדי להחזיר אותו לדרך המלך * באמצע מרץ ייצג השולחן חמישה
7 דק' קריאה
בינואר 2010 יצא לפועל מבצע "גאולה מרצון" במסגרתו פשטה המשטרה בשיתוף הרווחה על בית המשפחה שבו התגוררו נשותיו וילדיו של גואל רצון. אחת מהנשים ששוחרו מהכת היא יהודית הרמן מקיבוץ שפיים, אז בת 29,
9 דק' קריאה
נעמי מאירי ישראלי, דור שני ממושב רם-און ומאיה קפלן מרמת צבי, הן שתי מושבניקיות שתחביבן שירה וריקוד * נעמי ומאיה מתפרנסות בדרכן המקצועית, אך לא מוותרות על האהבה להופיע, לשיר ולרקוד במסגרת להקת "שבלול",
11 דק' קריאה
עידית דיין ממושב ניר ישראל מנהלת בית ספר מיוחד במינו בעיר שדרות * אוכלוסיית התלמידים מגוונת: דתיים, חילוניים, עולים מאוקראינה ובני אריתריאה * בית הספר מצטיין בשיתוף פעולה עם ההורים, בפרויקטים של לימודי בחירה
6 דק' קריאה
החופשה מסתיימת. הילדים חוזרים למסגרות שלהם, החיילים חוזרים לבסיסים שלהם, החקלאיות והחקלאים מסיימים את כל מה שצריך לסיים לפני בוא הגשמים. השתילים שמחים בעציצים החדשים שלהם, המים זורמים בטפטפות, אני מסתכלת סביבי ותוהה מה
3 דק' קריאה
עם פרופיל שלושים ושש, קצת צולע, קצת חרש * אם רוצים שטייסים יצאו למשימות בהן יכולים להיפגע גם חפים מפשע   אלבום  שיר שלי, שפורסם בתום מלחמת יום הכיפורים בעיתון הסטודנטים "פי האתון" של האוניברסיטה
3 דק' קריאה
תחילת שיווק מתיחת פנים שברולט סילברדו יוצג בתערוכת אגרו ישראל יבול שיא בגן הלאומי מעין חרוד 24-25.10.2023 קבוצת UMI, יבואנית קאדילק, שברולט ואיסוזו לישראל תחל בשיווק מתיחת הפנים של הפיק אפ האמריקאי שברולט סילברדו.
2 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן