יבול שיא
הרפת והחלב
שום צילום יונתן האודר

משרד החקלאות יתמוך במגדלי השום היבש בכ-3 מיליון ש"ח

2 דק' קריאה

שיתוף:

במטרה לנסות לבסס את יכולת הייצור המקומי, זאת באמצעות עידוד החקלאים לזרוע שום בעונה הנוכחית

משרד החקלאות פתח בתוכנית דחופה לעידוד זריעת שום בעונה הנוכחית (סתיו 2023) ולהשאיר את היבול לשיווק לשום יבש, ולשמור זרעים לזריעה בעונה הבאה. כך הודיע השבוע צביקה כהן, סמנכ"ל בכיר להשקעות ומיון במשרד החקלאות.

בהודעה שפירסם כהן נכתב כי: "משרד החקלאות רואה בדאגה רבה, את דעיכת ענף השום המקומי בעקבות הסרת ההגנה המכסית במרץ 2022 . והחשש כי הצרכנים יהיו תלויים לחלוטין בשום מיבוא כמעט בלעדי מסין.

"כאמור, ההגנה המכסית ירדה באבחה, אך עדין לא סוכמה התמיכה הישירה מול משרד האוצר. לאור זאת החליט המשרד החקלאות ופיתוח הכפר, לפעול בתכנית דחופה, במטרה לנסות לבסס את יכולת הייצור המקומי, זאת באמצעות עידוד החקלאים לזרוע שום בעונה הנוכחית (סתיו 2023) ולהשאיר את היבול לשיווק לשום יבש, ולשמור זרעים לזריעה בעונה הבאה. לצורך כך יעמיד המשרד תקציב של עד  3 מיליון שקלים לתמיכה ישירה. בנוסף יעמיד המשרד סכום נוסף של 250 אלף ₪, על מנת לייצר חומר ריבוי נקי מווירוסים.

"נוהל מסודר בנושא התמיכה הישירה, ניתן יהיה לפרסם, הכי מוקדם רק לאחר חגי תשרי, ואילו הזריעה אמורה להתחיל כבר בשבועות הקרובים. לאור זאת מצרף המשרד, כבר בשלב זה את עקרונות התמיכה הישירה, במטרה לאפשר למגדלים המעוניינים בתמיכה להתארגן בהתאם:

להלן עקרונות התמיכה הישירה:

1. יוקצה תקציב של עד 3 מיליון ₪ לטובת תמיכה ישירה לחקלאים, שיזרעו שום בעונה הנוכחיות, ויתחייבו לאסוף אותו רק כשום יבש, כולל השארת כמות מסוימת של שננות לצרכי ריבוי לעונה הבאה.

2. המענק לדונם לא יעלה על 3,000 ₪.

3. כתב אישור יינתן לחקלאים הזכאים רק לאחר פרסום קול קורא ושיפוט הבקשות במהלך שנת 2023. התשלום יבוצע בשתי פעימות בשנת 2024 בהתאם לפירוט הבא:

  • פעימה ראשונה בשיעור של 75% מהסכום בכתב האישור, תשולם בעת הוכחת איסוף שום יבש ,לא לפני חודש מאי 2024 (דוח ביצוע יבוצע על ידי המחוז).
  • הפעימה השנייה, תשלום לאחר הוכחת המגדל כי, השאיר כמות שננות של בין 15%- 20% לפחות, לזריעה בעונה הבאה, זאת באמצעות בדיקה של כמות השננות שלא הוכנסה לקירור  (דוח ביצוע יבוצע על ידי המחוז ומדריך שה"מ)

בהודעה צוין כי: "היקף התמיכה לכל מבקש תוגבל בשלב הראשון עד 200 דונם. היה וסך הבקשות לא יגיע ל-1,000 דונם, ניתן יהיה לקבל מענק עד היקף של 300 דונם למגדל. היה והביקוש הכולל יעלה על 1,000 דונם,  סכום המענק יופחת באופן יחסי בהתאמה לכל המגדלים, אך לא פחות מ-2,500 ₪ לדונם, במידה ועדין יהיה ביקוש גדול יותר יתבצע קיצוץ יחסי בסך הדונמים המבוקשים.

"נבהיר בנוסף כי הודעה זו אינה מהווה התחייבות לתשלום, ההתחייבות לתשלום תונפק רק לאחר פרסום נוהל התמיכה ושפוט הבקשות בוועדת התמיכות."

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אמר יו"ר שולחן הבננות במועצת הצמחים, אייל עובדיה. הדברים נאמרו ביום עיון מיוחד שהתקיים ביוזמת שולחן הבננות במועצת הצמחים למעלה מ-150 מגדלים, חוקרים, אנשי מקצוע ונציגי ארגונים חקלאיים העוסקים בתחום, השתתפו ביום עיון מיוחד
3 דק' קריאה
רפת נסגרת ורפת משתקמת ככה יצא בגורל – רפת גלגל הודיעה בכאב רב, על סגירת הרפת ובו בזמן פרצה מלחמה בדרום, ראובן הייניק ז"ל נרצח במכון החליבה בכיסופים, שלושה ימים אחרי תחילת המלחמה. הצבא
5 דק' קריאה
70  מיליון  שקלים  מפרידים  בין  המשך  פעילות   מחקרית  ובין  השבתה מוחלטת  של  מכון המחקר החקלאי   של ישראל, שרכש לעצמו  לאורך  שנים  אמון   ויכולות  ביצוע   ייחודיות בעולם. 70  מיליון  שקלים,  זה  הסכום  שמשרד האוצר  של
3 דק' קריאה
דגן יראל נבחר למנכ"ל התאחדות יצרני החלב בישראל *תמונה ראשית: דגן יראל – צילום דנה בר און דגן יחליף בתפקידו את ליאור שמחה, שנבחר לאחרונה למזכ"ל התנועה הקיבוצית. האתגר הראשון עמו יתמודד: עמידה בהגדלת
3 דק' קריאה
אומר ארז גוזן, אחד מהחקלאים הוותיקים במושב ישע שבעוטף עזה. החממות של ארז ניזוקו קשות לאחר ה-7.10 * מרבית הגידולים בחממות מתו כתוצאה מחוסר טיפול, בשל האיסור לצאת לשטחים * ארז לא גידל כלל,
4 דק' קריאה
חברי מזכירות ארגון מגדלי ירקות ערכו סיור חקלאי ביישובי עוטף עזה, שנפגעו ב-7 באוקטובר במתקפת המחבלים * בין היתר ביקרו בקיבוצים נחל-עוז, עלומים, בארי ובמושב מבטחים, ושמעו מחברי היישובים על קרבות הגבורה שהתחוללו ועל
3 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן