יבול שיא
הרפת והחלב
shutterstock 167591624

אחרי בצורת רבת שנים, קליפורניה נהנית מחורף גשום

2 דק' קריאה

שיתוף:

המפלס במאגרי המים הגדולים של קליפורניה ירד לרמה נמוכה במהלך אירועי בצורת רבת שנים, שהגיעה לכלל ביטוי מוחשי כשסירות עגנו על אדמה יבשה וסדוקה וכלי רכב היו יכולים לנוע למרכזו של אגם פולסון בדרך יבשה.

המחזות הקשים התפוגגו לאחר שסדרת סערות המטירה גשם ושלג ברחבי המדינה. מאגרי המים התמלאו ובצורת בת שלוש שנים באה לסיומה.

12 מ-17 מאגרי המים הגדולים של קליפורניה מלאים מעל הממוצע ההיסטורי שלהם, נכון לתחילת האביב. הם כוללים את אגם פולסון, שאוגר מים מנהר אמריקן ואת אגם אודוויל, מאגר המים השני בגודלו במדינה, שבו הסכר הגבוה בארצות הברית.

זו תפנית מהממת למשק המים של המדינה המאוכלסת ביותר בארצות הברית. בשלהי 2022 הייתה קליפורניה כולה בבצורת, שבמקרים רבים הביאה את מאגרי המים לשפל קיצוני וחריג; בארות התייבשו, חקלאים הניחו לשדות להישאר שוממים והשלטונות הגבילו השקיית מדשאות.

בחודש דצמבר 2022 השתנתה תמונת המים באופן דרמטי כשתריסר "נהרות אטמוספריים" גרמו להצפות ושיטפונות, פגעו בבתים ותשתיות והורידו כמויות משקעים שהגיעו ל-17.8 מטר שלג בהרי סיירה נבאדה.

"קליפורניה עברה משלוש השנים היבשות בתולדותיה לשלושת השבועות הרטובים בתולדותיה" אמרה קרלה נמת, מנהלת משרד המים של קליפורניה.

המים והשלג מביאים עימם אתגרים חדשים. כמה מהם גדושים עד כדי כך, שיש לפתוח את הסכרים כדי לאפשר כניסת מי שלגים מופשרים ולמנוע הצפות בקיץ. הסערות יצרו כיפת שלג מהגדולות בתולדות הרי סיירה נבאדה – 239 אחוזים מהממוצע השנתי. כשמזג האויר יתחמם, השלג יהפוך לנהרות גועשים, שיציפו את העמקים במרכז המדינה. "יהיו שיטפונות אחרי הפשרת השלגים" אמרה נמת. "יש יותר מדי שלג משנוכל להכיל את המים בנהרות ובסכרים".

כרגע מוזרמים מים מסכר אודוויל, שנבנה מחדש לאחר שקרס חלקית בגשמים כבדים בחודש פברואר 2017. אז נדרש פינוי של 180 אלף איש לאורך נהר פדר. המאגר נמצא ברמה של 16 אחוזים מעל הממוצע ההיסטורי לעומת רמה נמוכה ב-2021, שבה הסכרים הפסיקו לייצר חשמל. באותה שנה נדרשו מעגני בידוול קניון וליים סאדל, להוציא סירות נופש מאגם אודוויל ולהפסיק להשכיר סירות לנופשים משום שמפלס המים היה נמוך מדי.

מושל קליפורניה גאווין ניוסום החליט לבטל כמה מהגבלות ההשקיה והמים בקליפורניה והפסיק לבקש מאנשים להפחית צריכת מים מרצונם. הוא לא הכריז על סיום הבצורת, משום שעדיין יש מחסור במים באזור גבול אורגון ובדרום קליפורניה, היכן שנהר קולורדו משמש כמוביל המים העיקרי ועדיין סובל מיובש. לחוות ולערים תהיה הקלה באספקת המים מרשת המאגרים והתעלות ברחבי המדינה. חלק מהחקלאים ממלאים את מאגרי המים התת-קרקעיים שהתרוקנו לאחר שנים של שאיבה.

נציגי המדינה הזהירו את התושבים לא להיקלע לבזבוז כתוצאה משאננות. בעידן של שינויי אקלים, שנה רטובה מאוד יכולה להקדים שנות בצורת רבות. "צריך להשתמש במים ביעילות" אמרה מנהלת משרד המים של קליפורניה והוסיפה: "לאמץ את השימור כאורח חיים". 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מיזם תיעוד והנצחה וירטואלי בשם "זיכרון 710" יוצא בימים אלו לדרך, כשהכוונה היא להקים אתר אינטרנט שירכז את כל תכתובות הווטסאפ, התמונות והסרטונים, שעברו בנגב המערבי בשבת השחורה *תמונה ראשית: יניב האגי. צילום: מהאלבום
6 דק' קריאה
עמית יפרח: ״העובדה שיישובי הצפון לא חוו מתקפת טרור רצחנית מצד החיזבאללה באותה שבת הינה בגדר נס. החלטה זו היא מסר לאויבנו שאין אנו נרתעים מהאיומים וההתיישבות והחקלאות תצמח ותשגשג על אפם וחמתם של
2 דק' קריאה
*תמונה ראשית: תושבי ותושבות עמק חפר מבשלים לחיילים בחמל בית הספר עמק חפר ברופין. צילום: דוברות עמק חפר ניר מפלוגת שריון בצפון הגיע להודות למתנדבות ולמתנדבים הרבים בעמק חפר, שמבשלים באהבה בין 1,000 ל-1,500
< 1 דק' קריאה
טיול יומי ברמלה וגם לוד החל מבריכת הקשתות עם תערוכה של דניאל רוטברט Daniel Rothbart והשם המסקרן רמלהאנתרופוקן RamleAnthropocene דרך המגדל הלבן והמרכז לאמנות עכשווית רמלה CACR* חלק א'  *תמונה ראשית: המגדל הלבן ברמלה
6 דק' קריאה
הגולשת שרון קנטור (אביחיל) תדע בחודשים הקרובים האם תייצג את ישראל במשחקים האולימפיים בפריז  הגולשת שרון קנטור (20) גדלה במושב אביחיל, וגרה בו גם בימינו, ובחודשים הקרובים היא תתמודד על הכרטיס למשחקים האולימפיים בפריז
3 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן