יבול שיא
הרפת והחלב
Screenshot 2023 03 02 142528

אין 100% – דרמה בתחום הפיקוח על חקלאות אורגנית  בלעדי!

2 דק' קריאה

שיתוף:

השירותים להגנת הצומח ולביקורת במשרד החקלאות הטילו פצצה, כשהחליטו להסיר מחברת "אגריאור" את ההסמכה לפקח על תוצרת חקלאית אורגנית. נודע כי ההחלטה ניתנה לאחר שימוע שנעשה לחברה והיא נכנסה לתוקף החודש, ב-14 בפברואר 2023.

ההחלטה היכתה בתדהמה את מירב העוסקים בתחום החקלאות האורגנית. חברת "אגריאור"היא הוותיקה ביותר בתחום.

נודע לנו כי בחודש ספטמבר 2022 ביצעה מנהלת תחום סטנדרטים בשירותים להגנת הצומח מירית עמרני, מבדק בחברה, וממנו עלה כי "אגריאור" לא קיימה מאה אחוזים מתוכנית העבודה השנתית שלה, בפיקוח על תוצרת אורגנית. הגברת עמרני שאלה את מנכ"ל "אגריאור" ד"ר יצחק סקלסקי מה בדעתו לעשות כדי להשלים את הפיקוח עד למאה אחוזים ובה בעת קבעה לחברה שימוע ליום 25 בדצמבר אשתקד. ערב השימוע נמסר טלפונית למנכ"ל החברה שלא יגיע לשימוע כי מנהלת השירותים להגנת הצומח, שלומית ציוני, שהייתה אמורה לבצע את השימוע – חלתה. נקבע תאריך אחר לשימוע ב-10 בינואר 2023, ולדברי מנכ"ל החברה הוא קיבל הודעה עוד לפני השימוע כי נשלל מהחברה שלו אישור הפיקוח על התוצרת החקלאית.

השימוע התבצע במועד החדש שנקבע וד"ר סקלסקי הבטיח לגייס עוד מפקחים כדי להשלים את תכנית העבודה השנתית שהוא אמור לבצע שנה אחר שנה.

חברת "אגריאור" מפקחת על תוצרת אורגנית בקרב 180 חקלאים ועוד 350 עוסקים אורגניים במפעלים המייצרים תוצרת אורגנית ובהם לחם, מצות, מיצים ועוד. החברה הוקמה בשנת 1999, בהמשך עברה לבעלות של מועצת הצמחים, ממנה רכש ד"ר יצחק סקלסקי את החברה בשנת 2011. החברה ממוקמת במושב ניר ישראל, סמוך לאשקלון. ד"ר סקלסקי אוחז תואר דוקטור לביולוגיה מולקולרית בחקר הסרטן.

בתחום הפיקוח על תוצרת אורגנית פעילות ארבע חברות: "אגריאור", "סקאל", "המכון לבקרה ואיכות – ,"IQC ו"דרך המעבדה" שהוסמכה בשנה האחרונה.

בתגובה להחלטת משרד החקלאות העביר אלינו ד"ר סקלסקי את התגובה הבאה: "בראשית דבריי אבהיר כי האישורים האורגניים  של "אגריאור" כולל הסמלים על המוצרים, הם בתוקף על פי החוק עד חודש ספטמבר 2023 –  עבור העוסקים. אנו מקווים לחדש את ההכרה כבר בזמן הקרוב כך שלא תיווצר שום בעיה עבור אף אחד מהלקוחות. בחודש ספטמבר 2022 נערך מבדק סדיר בחברה על ידי מנהלת ההסמכה במשרד החקלאות שהעירה במבדק כי על מנת לחדש את ההכרה של החברה בסוף השנה, על "אגריאור" להבטיח ביצוע של 100 אחוזים מעבודת הפיקוחים על פי הנדרש בחוק. היקפי הפיקוח הנוכחיים של "אגריאור" עם עליית הדרישה לתוצרת אורגנית חייבו שינוי מבני ובעיקר הגדלת מספר אנשי המקצוע, תהליך שהחברה מצויה בסיומו יחד עם הגשת בקשה להכרה מחדש".

בהודעה של השירותים להגנת הצומח ולביקורת נאמר עוד כי "בתקופה הקרובה נפנה לכל העוסקים המחזיקים בהיתרים של חברת "אגריאור" על מנת ליידע אותם בדבר אי חידוש אישורה של החברה, להסביר את המשך התנהלותם בתקופת ההיתר וכן את הצורך בהתקשרות עם גוף אישור ובקרה אחר, טרם פקיעת מועד ההיתר שברשותם. כלל העוסקים האורגניים המחזיקים בהיתר בתוקף מטעם חברת "אגריאור" רשאים להמשיך ולסמן את התוצרת האורגנית בהתאם לתנאי ההיתר שברשותם עד למועד פקיעתו.

ובתגובה להודעה הזו שיגר אלי ד"ר סקלסקי את התגובה הבאה:

"חברת "אגריאור" מודה למשרד החקלאות על ההבהרה כי היתרי החברה וסמליל "אגריאור" הנישא על מאות אלפי המוצרים הם בתוקף מלא עד סוף שנת 2023."אגריאור" מאשרת כי אישורה כגוף פיקוח תם ב-14 בפברואר 2023 והחברה פועלת במרץ לחדשו תוך הקצאת משאבי כוח אדם נוספים לפעילות החברה".

דנה יוסקוביץ', המנכ"לית החדשה של הארגון לחקלאות אורגנית, הודיעה כי "אנחנו מצרים על כך ומנסים לסייע לאגריאור לקבל מחדש את אישור ההסמכה. בנוסף, אנחנו בקשר עם משרד החקלאות וכן עם חברת אגריאור בכדי לוודא שהעוסקים המפוקחים על ידם לא ייפגעו מהמהלך".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אומר גל טוויג, מנהל פיתוח עסקי בשולחן מגדלי התמרים, שבימים אלה עושה את הכל ליישום התוכנית העסקית שגובשה בשולחן לשיקום ענף התמרים הישראלי, כדי להחזיר אותו לדרך המלך * באמצע מרץ ייצג השולחן חמישה
7 דק' קריאה
בינואר 2010 יצא לפועל מבצע "גאולה מרצון" במסגרתו פשטה המשטרה בשיתוף הרווחה על בית המשפחה שבו התגוררו נשותיו וילדיו של גואל רצון. אחת מהנשים ששוחרו מהכת היא יהודית הרמן מקיבוץ שפיים, אז בת 29,
9 דק' קריאה
חברת בר מגן ארגנה כנס חגיגי למאות מלקוחותיה במרכז הכנסים ג'ונה בנתניה. בכנס סיקר המנכ"ל – רמי ברגמן את 40 שנות התפתחות החברה, קובי פכט מנהל הפעילות הבינ"ל סיפר את הסיפור המרתק של הכניסה
< 1 דק' קריאה
ביקרתי ברפת בעין חרוד וראיתי אותו בעבודה בהזרעה. מאוד התרשמתי מהשקט, מהמקצועיות ומשיתוף הפעולה החברי עם מוטי, הרפתן המלווה. מוחמד סוואעד, בדואי בן שפרעם, מזריע צעיר בקרב המזריעים בשיאון, יש עובדים ממגזרים שונים של
5 דק' קריאה
בעשור האחרון, ענף החלב נמצא בתרדמת יחסית, בין ההסכמים עם המדינה. כל הפרויקטים שהיו, ברמה הארצית, דממו באחת בסוף 2013 ואנחנו חייבים להתעורר וליזום אירועים, בעלי אופי מקצועי וגם לגיבוש חברתי. הקורונה מאחורינו ועכשיו
7 דק' קריאה
תחנות רבות עבר פרננדו רבינוביץ בישראל וגם ברפת החלב, התנסה בתחומים רבים ולאחרונה, ניהל את הרפת בבית השיטה בעמק חרוד. עכשיו הגיע להחלטה משפחתית בעלת חשיבות – לחזור לארץ המקור ברזיל ושם להמשיך לשמור
6 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן