יבול שיא
הרפת והחלב
אדוארד קוברסקי

הסאגה הבלתי נגמרת של אדוארד קוברסקי

2 דק' קריאה

שיתוף:

בכל תחום בחיים צריך לעיתים טיפ-טיפת מזל. איתרע מזלו של החקלאי אדוארד קוברסקי כאשר לפני חמש שנים שלושה מהעובדים הזרים שלו נטשו את שטחי גידול המלפפון-בייבי ומכיוון שהיה בשיא הקטיף, נעזר בחקלאי אחר שהעמיד לרשותו שלושה זרים אחרים.

ממש באותם ימים פקדו את השטח מפקחי רשות האוכלוסין וההגירה שרשמו לאדוארד דו"ח על העסקת עובדים שלא כדין.

מכאן ואילך החל מסע משפטי ארוך טווח כשגורמי החוק מפליאים את העונש בחקלאי הבודד והוא מצידו יצא למלחמת יחיד ברשות הממשלתית (מעת לעת סיפרנו את סיפורו המתמשך בעיתוננו זה).

קוברסקי מגדל על שטח של 18 דונם מלפפון מיני על מצע מנותק בישוב אבשלום בעוטף עזה.

רשות האוכלוסין וההגירה לא קבלה את הסבריו לבריחתם של שלושת התאילנדים שאחז ברישיון להעסיק אותם.

הם פנו לבית המשפט האזורי לעבודה בבאר שבע ושכנעו בדבריהם כדי להרשיע את החקלאי ולהטיל עליו קנס כספי של 5000 שקלים על כל ראש תאילנדי שלא אותר בשטח הגידול בעת הביקורת.

אדוארד קוברסקי שהגן על עצמו כי לא היה לו כסף להעסיק עורך דין, ערער על ההרשעה. הרשות הממשלתית דרשה שבית המשפט יחמיר בעונש והשופט העלה את סכום הקנס ל-13,000 שקלים על כל ראש עובד זר.

אדוארד לא ויתר גם הפעם והמשיך לטעון כי לא פעל במזיד בהעסקת עובדים שאינם רשומים אצלו כחוק.

ב-24 בחודש מאי 2020 פסק בית המשפט עונש שונה לחלוטין. הוא קבע שאדוארד קוברסקי יבצע עונש שירות של 100 שעות לתועלת הציבור.

בית המשפט הורה לאדוארד להתייצב למשמרות של 8 שעות בפארק אשכול שבעוטף עזה ויבצע ריקון של מיכלי האשפה שמתמלאים על ידי מבקרי הפארק הנוהגים לסעוד שם בעיקר בשבתות.

ההחלטה ניתנה כאמור לפני עשרה חודשים אך גורמי המשפט לא טרחו להעביר אותה לידיו של החקלאי, שהמתין חודשים על חודשים בלא להבין מדוע משתהה בית המשפט במתן החלטה בעניינו.

רק ב-3 בינואר השנה התברר לקוברסקי ממקורות אחרים שהוטלו עליו עבודות לשירות הציבור. ומכיוון שהוא חקלאי שעובד בכל ימות השבוע, הוא הודיע לקצינת מבחן שהוצמדה אליו לביצוע העבודות, שיוכל להיות זמין רק בשבתות.

בשבת 20 בפברואר התייצב אדוארד קוברסקי ב-8 בבוקר בפארק אשכול וקיבל לידיו עשרות שקיות אשפה שנועדו לרוקן את מיכלי האשפה המוצבים בפארק.

"דווקא בשבת הראשונה לעבודה שלי בפארק הגיעו לפארק 1200 בני משפחות שבאו ליהנות ממזג אויר נפלא בחיק הטבע"  תיאר אדוארד את משימת הבכורה של העונש שהוטל עליו.

אדוארד עבד 8 שעות ברציפות, רוקן את מיכלי האשפה פעמים לא מעטות, ורשם בדף העבודה אצל קצינת המבחן את שמונה שעות העונש הראשונות.

"זו הייתה עבודה קשה מאד. כי מי שהיה באותה שבת בפארק לא תמיד הקפיד להעביר שאריות מזון למיכלי האשפה. נאלצתי לאסוף בידיים את הלכלוך שנשאר בשטח".

אחרי השבת הראשונה אדוארד הודיע למפעילתו, שהוא יבוא שבת אחרי שבת עד שישלים את שעות העונש כולן.

בהחלטת בית המשפט שכאמור לא נמסרה אישית לחקלאי נאמר כי עליו לסיים את השירות לתועלת הציבור ב-24 במאי 2021.

ואם לא יספיק עד אז? "אם לא אעמוד בתנאים, אדרש להופיע שוב בבית המשפט ויהיה לי דיון חדש" דברי קוברסקי.

"אתה יודע – אמר לי אדוארד – צדקתי שהחלטתי לא לשלם קנס כספי. לא בכוונה נהגתי בעניין העובדים הזרים, והרשות הממשלתית לא הייתה צריכה לנהוג כל כך בקשיחות נגדי ולהטיל עליי קנסות כאלה כבדים.

אני חקלאי שמתפרנס ממכירת המלפפון לרשת שיווק ובהחלט צריך להתחשב בי".

לכל כתבות יבול שיא לחצו כאן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אומר גל טוויג, מנהל פיתוח עסקי בשולחן מגדלי התמרים, שבימים אלה עושה את הכל ליישום התוכנית העסקית שגובשה בשולחן לשיקום ענף התמרים הישראלי, כדי להחזיר אותו לדרך המלך * באמצע מרץ ייצג השולחן חמישה
7 דק' קריאה
בינואר 2010 יצא לפועל מבצע "גאולה מרצון" במסגרתו פשטה המשטרה בשיתוף הרווחה על בית המשפחה שבו התגוררו נשותיו וילדיו של גואל רצון. אחת מהנשים ששוחרו מהכת היא יהודית הרמן מקיבוץ שפיים, אז בת 29,
9 דק' קריאה
אזור נחל תבור עשיר בחקלאות מגוונת ומודרנית וכך הגעתי לדיר הכבשים לחלב בקיבוץ גזית, שעובר שינויים רבים והתפתחות מרשימה, עם תוצאות כלכליות יפות הנסיעה לקיבוץ גזית מבצעת בנוף מקסים ושקט – הר תבור העגול
7 דק' קריאה
התמקדות של מדינת ישראל בגנטיקה, באיסוף נתונים ובהפחתת חום, הובילה לתנובת החלב הממוצעת הגבוהה ביותר בעולם לפרה  מישל אקרמן – HOARD'S DAURYMAN 4.2022 המחברת היא כתבת בענף החלב והחקלאות שבסיסה בקולומבוס, אוהיו. ההולשטיין הישראלי
10 דק' קריאה
מפעל למיחזור חומרי לוואי מורכבים הצטערנו לשמוע שחברת פינוי פסולות וייצור חומרי לוואי לרפת סוגרת את הפעילות המרכזית של מפעלה בקיבוץ מרחביה. תלונות על מטרדי ריח לתושבים בסביבה הביאו את הרשויות להציק שוב ושוב
10 דק' קריאה
נתן כספי שהוציא לאור ספר על הגיל השלישי ("שבעים, שמונים, תשעים" בהוצאת "ספרי ניב"), עקב אחר חייהם של יותר מ-30 נשים וגברים בגילים שבעים עד יותר מתשעים שפורחים בערוב ימיהם * המסקנה שלו: גיל
8 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן