יבול שיא
הרפת והחלב
אדוארד קוברסקי

הסאגה הבלתי נגמרת של אדוארד קוברסקי

2 דק' קריאה

שיתוף:

בכל תחום בחיים צריך לעיתים טיפ-טיפת מזל. איתרע מזלו של החקלאי אדוארד קוברסקי כאשר לפני חמש שנים שלושה מהעובדים הזרים שלו נטשו את שטחי גידול המלפפון-בייבי ומכיוון שהיה בשיא הקטיף, נעזר בחקלאי אחר שהעמיד לרשותו שלושה זרים אחרים.

ממש באותם ימים פקדו את השטח מפקחי רשות האוכלוסין וההגירה שרשמו לאדוארד דו"ח על העסקת עובדים שלא כדין.

מכאן ואילך החל מסע משפטי ארוך טווח כשגורמי החוק מפליאים את העונש בחקלאי הבודד והוא מצידו יצא למלחמת יחיד ברשות הממשלתית (מעת לעת סיפרנו את סיפורו המתמשך בעיתוננו זה).

קוברסקי מגדל על שטח של 18 דונם מלפפון מיני על מצע מנותק בישוב אבשלום בעוטף עזה.

רשות האוכלוסין וההגירה לא קבלה את הסבריו לבריחתם של שלושת התאילנדים שאחז ברישיון להעסיק אותם.

הם פנו לבית המשפט האזורי לעבודה בבאר שבע ושכנעו בדבריהם כדי להרשיע את החקלאי ולהטיל עליו קנס כספי של 5000 שקלים על כל ראש תאילנדי שלא אותר בשטח הגידול בעת הביקורת.

אדוארד קוברסקי שהגן על עצמו כי לא היה לו כסף להעסיק עורך דין, ערער על ההרשעה. הרשות הממשלתית דרשה שבית המשפט יחמיר בעונש והשופט העלה את סכום הקנס ל-13,000 שקלים על כל ראש עובד זר.

אדוארד לא ויתר גם הפעם והמשיך לטעון כי לא פעל במזיד בהעסקת עובדים שאינם רשומים אצלו כחוק.

ב-24 בחודש מאי 2020 פסק בית המשפט עונש שונה לחלוטין. הוא קבע שאדוארד קוברסקי יבצע עונש שירות של 100 שעות לתועלת הציבור.

בית המשפט הורה לאדוארד להתייצב למשמרות של 8 שעות בפארק אשכול שבעוטף עזה ויבצע ריקון של מיכלי האשפה שמתמלאים על ידי מבקרי הפארק הנוהגים לסעוד שם בעיקר בשבתות.

ההחלטה ניתנה כאמור לפני עשרה חודשים אך גורמי המשפט לא טרחו להעביר אותה לידיו של החקלאי, שהמתין חודשים על חודשים בלא להבין מדוע משתהה בית המשפט במתן החלטה בעניינו.

רק ב-3 בינואר השנה התברר לקוברסקי ממקורות אחרים שהוטלו עליו עבודות לשירות הציבור. ומכיוון שהוא חקלאי שעובד בכל ימות השבוע, הוא הודיע לקצינת מבחן שהוצמדה אליו לביצוע העבודות, שיוכל להיות זמין רק בשבתות.

בשבת 20 בפברואר התייצב אדוארד קוברסקי ב-8 בבוקר בפארק אשכול וקיבל לידיו עשרות שקיות אשפה שנועדו לרוקן את מיכלי האשפה המוצבים בפארק.

"דווקא בשבת הראשונה לעבודה שלי בפארק הגיעו לפארק 1200 בני משפחות שבאו ליהנות ממזג אויר נפלא בחיק הטבע"  תיאר אדוארד את משימת הבכורה של העונש שהוטל עליו.

אדוארד עבד 8 שעות ברציפות, רוקן את מיכלי האשפה פעמים לא מעטות, ורשם בדף העבודה אצל קצינת המבחן את שמונה שעות העונש הראשונות.

"זו הייתה עבודה קשה מאד. כי מי שהיה באותה שבת בפארק לא תמיד הקפיד להעביר שאריות מזון למיכלי האשפה. נאלצתי לאסוף בידיים את הלכלוך שנשאר בשטח".

אחרי השבת הראשונה אדוארד הודיע למפעילתו, שהוא יבוא שבת אחרי שבת עד שישלים את שעות העונש כולן.

בהחלטת בית המשפט שכאמור לא נמסרה אישית לחקלאי נאמר כי עליו לסיים את השירות לתועלת הציבור ב-24 במאי 2021.

ואם לא יספיק עד אז? "אם לא אעמוד בתנאים, אדרש להופיע שוב בבית המשפט ויהיה לי דיון חדש" דברי קוברסקי.

"אתה יודע – אמר לי אדוארד – צדקתי שהחלטתי לא לשלם קנס כספי. לא בכוונה נהגתי בעניין העובדים הזרים, והרשות הממשלתית לא הייתה צריכה לנהוג כל כך בקשיחות נגדי ולהטיל עליי קנסות כאלה כבדים.

אני חקלאי שמתפרנס ממכירת המלפפון לרשת שיווק ובהחלט צריך להתחשב בי".

לכל כתבות יבול שיא לחצו כאן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תחרות הצילום המסורתית "הגלריה החקלאית" של קנט, שהתקיימה  זו הפעם ה-17,  הוקדשה השנה למתנדבים שסייעו לחקלאים בחודשים האחרונים *תמונה ראשית: התמונה הזוכה התמונה "בהצדעה" שצילם נתיב ביתן בן ה-15  זכתה במקום הראשון בתחרות הצילום
2 דק' קריאה
נשיא המדינה יצחק הרצוג, ורעייתו מיכל אירחו היום רפתנים, נוקדים, מגדלי פירות וירקות, וחקלאים מכל רחבי הארץ  באירוע, שהינו מסורת ארוכת שנים אותה מקיימים נשיאי ישראל לקראת השבועות, השתתפו שר החקלאות, אבי דיכטר, מנכ״ל
3 דק' קריאה
אירוע זיכרון והוקרה לאנשי ענף החלב התקיים אמש (יום ד') במושב פטיש מנכ"ל משרד החקלאות: "החקלאים שלנו הם עמוד התווך של המדינה, לא רק בתוצרתם אלא גם ברוחם ובנחישותם. תודתי הגדולה על מסירותכם האינסופית"
3 דק' קריאה
אלון ארבל החליט לעבור מן הערבה למושב שדי אברהם בחבל שלום, לאחר ששלושה צעירים מבני משפחתו נהרגו במסיבת הנובה, ולאחר שראה את היישובים ההרוסים עד היסוד בעת שירותו כחייל במלחמת "חרבות ברזל" בגדוד  מילואים
3 דק' קריאה
שלומי פוקס הוא תושב מסלול – מושב שתרם רבות לקליטת צעירים מהמסיבה בנובה * שלומי עוסק מה-7 באוקטובר ועד היום בעריכת עשרות אירועים עבור הלוחמים בדרום, כביטוי הערכה ותודה לפעילותם הצבאית ולמען העלאת המורל
7 דק' קריאה
אירוע היין השנתי של מטה יהודה נפתח בחגיגת יינות ייחודית ומקומית ויימשך לאורך חודש יוני – ביקורים ביקבים ומרכזי מבקרים, ביקור אצל חקלאים ובקיצור: חוויית יין אדירה * אלמוג סורין הגיעה לאירוע הפתיחה כדי
9 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן