יבול שיא
הרפת והחלב
shutterstock 326070713

חקלאות עולמית – הבצורת בברזיל תייקר את מחיר הקפה

2 דק' קריאה

שיתוף:

יבול דל במיוחד אצל יצרנית הקפה הגדולה בעולם, מאיים לייקר את המחיר של ספל הקפה. חקלאים בברזיל מתמודדים עם ההשלכות של מזג האוויר המשוגע בשנה שעברה, כשהמטעים התמודדו עם בצורת ואחר כך עם קרה. יש שאומרים שהיבול של פולי קפה של הזן היוקרתי ערביקה יגיע לכמות פחותה במחצית מהכמות שיכול היה להגיע בשנה טובה.

חלק מהחדשות הרעות האלה כבר מתומחרות למשקיעים, חברות קפה ושותי המשקה המעורר. מזג האוויר הגרוע בברזיל עזר לדחוף את החוזים העתידיים של קפה לשיאים רב שנתיים ב-2021, אחת משרשרת של הפרעות לשוקי הסחורות של העולם.

ברזיל משפיעה על שוק הקפה העולמי מפני שהיא היצואנית הגדולה ביותר בעולם, בפער ניכר. ההפרעה חמורה יותר, מפני שייצור קפה ערביקה בברזיל קורה במחזורים של שנתיים ובשנים שמסתיימות במספר זוגי היבול גדול יותר. בינתיים מזג האוויר הקשה פגע בתעשיית הקפה גם בקולומביה השכנה, עוד יצרנית חשובה.

"מחירי הערביקה בעולם צפויים לעלות ברגע שההערכות לגבי היבול השנה בברזיל יושלמו" העריך תיאגו קזריני, סוחר בקפה, שעה שהחששות לגבי הכלכלה העולמית הכבידו לאחרונה על מחירי הקפה.

אנליסטים צפו בעבר שיבול הערביקה בברזיל ל-12 החודשים שהחלו בחודש יולי השנה, עשוי להיות דומה לשיא שנקבע שנתיים קודם לכן של 48.7 מיליון שקי קפה, כל אחד במשקל 60 קילוגרם. אבל הנתון הסופי יהיה כנראה הרבה יותר נמוך. תחזית רשמית מוקדמת בברזיל צופה יבול של 35.7 מיליון שקים בלבד.

"זה משבר גדול מבחינתנו" התבטא חוזה מרקוס מגלהס, חקלאי קפה ונשיא קואופרטיב הקפה MINASUL. יותר מ-9000 החברים בקואופרטיב מחויבים לספק כמות מסוימת של קפה בכל עונה, אבל השנה מרשה להם הגוף שהם קשורים אליו לספק מחצית מהכמות המובטחת.

אנליסטים מצביעים על סימנים אחרים לביקוש לקפה שעוקפים את ההיצע, מה שעשוי לייקר את המחירים עוד יותר. בארגון הקפה הבין לאומי אומרים שהצריכה העולמית תעקוף את הייצור, זו השנה השנייה ברצף, בזמן שבחברת פיץ' אמרו שהמאגרים במחסנים הם ברמה הנמוכה ביותר במאה הנוכחית. הירידה בהיצע והירידה במאגרי הקפה מצביעות על כך שהמחירים יהיו גבוהים יותר במחצית השנה הקרובה – אומר אולה האנסן, מבנק סקסו.

בפיץ' מביעים סקפטיות ולא מאמינים שהמחירים יעלו עוד, אבל אומרים שירידה בייצוא מברזיל, לצד היעדר מלאי במחסנים, ישמרו את המחירים גבוהים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אומר גל טוויג, מנהל פיתוח עסקי בשולחן מגדלי התמרים, שבימים אלה עושה את הכל ליישום התוכנית העסקית שגובשה בשולחן לשיקום ענף התמרים הישראלי, כדי להחזיר אותו לדרך המלך * באמצע מרץ ייצג השולחן חמישה
7 דק' קריאה
בינואר 2010 יצא לפועל מבצע "גאולה מרצון" במסגרתו פשטה המשטרה בשיתוף הרווחה על בית המשפחה שבו התגוררו נשותיו וילדיו של גואל רצון. אחת מהנשים ששוחרו מהכת היא יהודית הרמן מקיבוץ שפיים, אז בת 29,
9 דק' קריאה
לאחרונה התקיימה בעיר נתניה הוועידה השנתית לנחלים עם מיטב המומחים בתחום התכנון, שיקום ושימור הנחלים. השנה הוועידה התמקדה בתכנון בראייה אגנית ונפתחה עם הצגה התוכניות לניהול נגר באגן הקישון ו"שער המפרץ" בחיפה; הוועידה השנתית
3 דק' קריאה
לאחרונה קיימה זרעים גדרה – סינג'נטה את האירוע השנתי שלה שכבר הפך למסורת – יום פתוח לגידולי שדה. יום זה התקיים בסמוך לבית ספר החקלאי בכנות זו השנה ה 3 ברציפות ובו הציגה החברה
< 1 דק' קריאה
בתחילת החודש התקיימה בוושינגטון הבירה, הוועידה הגלובאלית של יוזמת Aim 4 Climate, שנוסדה ב2021, על ידי ארה"ב ואיחוד האמירויות. היוזמה הינה פלטפורמה למציאת פתרונות, וקידום מחקר לטובת ביטחון המזון העולמי, תוך טיפול במשבר האקלים באמצעות
< 1 דק' קריאה
התקופה החמה כבר החלה בבקעה הירדן, וכשהטמפרטורה מטפסת ל-40 מעלות, התלקחות שריפות בשדות החקלאיים הופכת לסכנה יומיומית. מנתוני מוקד בקעת הירדן, במהלך שנת 2021 פרצו באזור 388 שריפות, בהם נשרפו דונמים רבים. על פי
< 1 דק' קריאה
גדלתי ברמת גן כילדה עירונית עם המון אהבה וגעגועים לטבע. פגשתי את בעלי, עלם חמודות ומדהים, בחור שרצה ללכת להפריח את השממה, ומאד התחברתי לאג'נדה שלו והלכתי איתו יחד.  הלכנו להקים חווה ולעשות חקלאות.
3 דק' קריאה
המפלס במאגרי המים הגדולים של קליפורניה ירד לרמה נמוכה במהלך אירועי בצורת רבת שנים, שהגיעה לכלל ביטוי מוחשי כשסירות עגנו על אדמה יבשה וסדוקה וכלי רכב היו יכולים לנוע למרכזו של אגם פולסון בדרך יבשה.

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן