יבול שיא
הרפת והחלב
שריפה בשדות קיבוץ עלומים

חקלאים בצל השרפות והקורונה

3 דק' קריאה

שיתוף:

"זה לגמרי לא נעים. ריח שרוף מלווה אותך כל היום. דרכים חקלאיות מעלות עשן". כך מתאר מיכאל עמר, מנהל השיווק החקלאי של קיבוץ עלומים, חיי יום-יום בעוטף עזה. "אתה יוצא מהקיבוץ ונע בשטח" – ממשיך במה שרואות עיניו – "מכתש בארי שרוף, פינות חמד מעלות עשן. כאשר אתה שומע ברדיו או בטלוויזיה שקסאם נפל בשטח פתוח, דע לך שנפל בשטח חקלאי וחיבל בו קשה. הנה, נפלו כאן באחרונה שני קסאמים. גרמו נזק לשטח החקלאי ואז מגיע הצבא, מטפל בטיל, מפוצץ אותו בשטח ומגדיל את הנזק". – חקלאים בצל השרפות והקורונה

אנחנו משוחחים בחדרו בקיבוץ עלומים, שלושה וחצי קילומטר מגבול הרצועה, אבל לחקלאי הקיבוץ שטחי גידול צמוד לגדר. "למדנו לקח מאירועי השנה שעברה" אומר לי מיכאל עמר. "הורדנו חלקות שלמות – את כל החלקות שהיו צמודות גדר, כ-2000 דונם – והפכנו אותן לאדמות שחת; את הורדת החלקות ביצענו בחודש אפריל. השנה נשרפה לנו החוחובה, לא גידלנו חלקה חדשה. המדינה הודיעה שהחקלאים יקבלו פיצוי, 100 שקל לדונם אבל עוד לא קיבלנו אפילו לא שקל אחד".

"בלוני התבערה זה טירוף. אנחנו חיים עם מטרד יומי קשה. אשתקד הירי מעזה פגע לנו קשה בגידולי אבוקדו. העלים הנושרים מתייבשים על הקרקע והם דליקים במהירות. זה מסוכן, זה לא נעים וכך אנחנו חיים. אתה בעצם לא יודע היכן ייפול בלון התבערה הבא. זה כבר מגיע לבאר שבע, להר חברון – אבל אתה יודע אלה הצרות הקטנות שלנו".

 

אז מה הן הצרות הגדולות?

"הקורונה פגעה בנו באורח קשה. חקלאי בעלומים שסיפק תוצרת קבועה עד חודש יוני, מוכר עוד היום מתוצרתו. בתי מלון נסגרו, אולמות שמחות לא פעלו, בתי ספר נסגרו. פרי הדר וגזר מיועדים לתעשיית המיצים ולא יכולנו לספק במועד כי לא היה למי לשווק את התוצרת. גם תחום הבטטות שלנו נפגע".

 

מישהו אצלכם חטף קורונה?

"כן. תאילנדי שעבד בבית האריזה חטף את הנגיף מעובד אחר והיה ממש מבסוט. מדוע? מפני שהעבירו אותו לדירה משלו עם תנאים נפלאים. מה רע לו"?

 

וחברי הקיבוץ נפגעו מהקורונה?

-לא. אנחנו נשמרים. חדר האוכל בקיבוץ סגור. למקומות העבודה המטבח שולח חמגשיות. בית הכנסת שלנו סגור ובזכות הקורונה פעילים עוד ארבעה בתי כנסת ארעיים, אחד מהם בגינה שלי. מי יודע, כל יום יכול להישרף כאן מועדון" (משפט שמזכיר את "הגשש החיוור").

 

חושבים על המחר?

"איך אפשר? אנחנו לא יודעים מתי יתעורר החמאס, לא ברור כיצד יתנהל מטבע חוץ בשוקי הייצוא, קשה בעידן כזה של אי וודאות לסגור הזמנות לחו"ל". לרגע סוטה מיכאל עמר מהתיאורים הקשים, הלא נעימים ומספר שבשבת האחרונה של חודש אוגוסט עברו ילדי עלומים חוויה. כן, חוויה. "כל ילדי הקיבוץ ניצבו על גבעה שמעבר לכביש של הקיבוץ וצפו בהצגת תכלית של כוחות כיבוי ושיטור שהפעילו לייזר נגד בלוני תבערה שנחתו שם. הייתה חגיגת פיצוצים והילדים נהנו". מצמרר לחשוב ממה נהנים ילדים בעוטף עזה.

מיכאל עמר חולש על 9000 דונם ירקות ויש גם 1300 דונם פרדס שבו גדלים וצומחים קלמנטינות וכל סוגי הקליפים ויש גם פלחה שאינה באחריותו הישירה. הקיבוץ גם משווק גזר, תפוח אדמה, בטטות לשוק המקומי ולייצוא. בקיבוץ עלומים מתגוררות מאה משפחות.

הוא ורעייתו, עובדת סוציאלית באזור, הורים לחמישה ילדים. "לפני שבוע (בשבוע השלישי של חודש אוגוסט -ש.ו.) חיתנו את הבת הבכורה, יהל, בת 22". מזל טוב!

 

לפני שנפרדנו, הקשיתי בפניי המארח: יום הכיפורים קרב, עת לחשבון נפש. מבקשים סליחה ממישהו?

"בחודשים מרס-אפריל, בעת מצוקות סגר הקורונה, פתחנו ענף חדש "מארזי עלומים". מכרנו תוצרת טרייה באזור, ביצענו סריקה דרך חברת אשראי, מכרנו במחירים סבירים ואט-אט זה תפס תאוצה, מכרנו בירושלים, בבית שמש, במודיעין, גם במודיעין עילית והגענו אפילו לרמת בית שמש שלא ניתן היה להיכנס לשם. זו הייתה חתיכת לוגיסטיקה. אם מישהו קיבל מאיתנו תוצרת טרייה ונפגע חס וחלילה ממוצר פגום, אני מבקש סליחה. אם צרכן לא היה שבע רצון ממה שקיבל, אני מתנצל פעם נוספת. סחורה בהחלט יכולה להגיע לא במאה אחוז, כי אנחנו לא מעבירים אותה בקירור. מעמיסים על מכונית שלנו ויוצאים לחלוקה. מי שלא מרוצה סליחה גדולה ואתה יודע מה, שמעון, בהזדמנות הזאת סליחה גם מקרקע הגידולים אם לא התייחסנו אליה יפה".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתחיל בהודעה של דוברות המשטרה – גניבות בקר בשווי של מאות אלפי שקלים. כתב אישום הוגש באמצע ינואר האחרון, בגין עבירות של גניבות בקר וקשירת קשר לביצוע פשע נגד 3 נאשמים, שגנבו עשרות פרות
2 דק' קריאה
משפ' יעקב עדיין ממשיכה ברפת רציתי מאוד לבקר ברפתות השכנות בחבל תענך שהולכות ונעלמות וכך, היה מרגש מאוד לפגוש את זוג המבוגרים – רחל ואליהו יעקב, יחד עם ירמי בנם הצעיר, שהוביל אותי בחום.
7 דק' קריאה
יוחאי קמחי בעין חרוד איחוד קצת לפני המלחמה יצאתי לפגוש איש מיוחד בעין חרוד עם עשייה בלתי פוסקת במשך עשרות שנים, עם דגש על הרפת. כל הפיתוח בענפי החקלאות בקיבוץ עין חרוד איחוד, עבר
6 דק' קריאה
פוסט אחד שהניע אנשים רבים בתקופת המלחמה שנים רבות שאני מלווה את רפתות העוטף במסגרת תפקידיי בענף. במבצעים הביטחוניים המיוחדים, השתדלתי להתנדב ליום-יומיים בחליבות ברפת, שהעובדים שלה פונו בצו צבאי והיא נשארה ללא צוות.
3 דק' קריאה
חודשים רבים של השקעה בקידום המועמדות בכל משקי הקיבוצים וביום שלישי 14.2 התקיימו הבחירות והדרמה הייתה גדולה. בשעות הלילה נספרו הקולות וליאור שמחה נבחר לתפקיד מזכ"ל התנועה הקיבוצית. הוא יחליף בתפקיד את ניר מאיר
2 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן