יבול שיא
הרפת והחלב
רביב אסא מגדל פלפלים

טוב בחקלאות זו מילה גסה אומר הצבר רביב אסא שאוחז ב200 דונם פלפל

2 דק' קריאה

שיתוף:

"טוב בחקלאות זו מילה גסה" אומר לי הצבר רביב אסא, דור שני בערבה התיכונה". אם אתה לא ממצה את מלוא פוטנציאל הצמח אין לך סיכוי להרוויח. אני משתדל להיות הכי יעיל, למקסם את השיווק שאינו תלוי בך. ודאי תשאל אותי מדוע אני בכל זאת ממשיך ואענה לך: אני אוהב את התחום הזה".

רביב אוחז 200 דונם פלפל במושב עין יהב. מייצא לרשת S.T.M. באנגליה, רוסיה ושוק מקומי. מעסיק 22 עובדים, 15 מהם זרים. הרוב מתאילנד ושבעה ממיאנמר (בורמה לשעבר).

"התשומות עולות. עלות הגידול התייקרה בין 15 ל-25 אחוזים. עלות גידול של קילו פלפל – 4.30 שקלים. חקלאי מקבל מרשת השיווק ארבעה שקלים נטו. בניכוי ההוצאות נשאר לי 3.80 ולעיתים 3.90 שקל. והרשת מוכרת את הפלפל ב-11.90 שקלים".

"החקלאי בראש הפירמידה. בדרך לשם אתה משלם על זרעים/שתילים, הדברה, קרטון, פלסטיק, יצרני קומפוסט, שיווק, תאילנדי, ובסוף ניצב החקלאי בראש הפירמידה. בשנים האחרונות לא נשאר רווח".

רביב תר אחרי המילים שיבטאו כהלכה את התנהלות משרד החקלאות מול החקלאים. "משרד החקלאות מדברר את יוקר המחיה לציבור הצרכנים על גבם של החקלאים, בעוד שלחקלאי אין יד ורגל בקביעת מחיר התוצרת".

"אנחנו לא בעד מונופולים, רק בעד יבוא חופשי ובלבד שתנאי התחרות יהיו הוגנים. עלויות העסקת עובדים הן 50% מעלויות הייצור שלי. מחירי המים  ואיכותם אינם מקבילים למתחרים שלי בירדן, תורכיה או לחקלאים בספרד, מרוקו ואנגליה. אני רוצה שלא יפריעו לי. למשרד החקלאות אני אומר: תן לחיות, תן להרוויח. אם שם, בבית דגן לא רוצים חקלאות – שיגידו, נמצא פרנסה אחרת. נזנח את חבל הארץ הזה, ניסע לתל אביב ונחשוב על חלופות".

טוב. זה לא יקרה. רביב הוא חקלאי בדם ולא יעזוב את הערבה לעולם. הוא מודע גם לסכנות האורבות ממזרח וממשיך. "אין גדר בין ישראל לירדן. מנאות הכיכר ועד מושב פארן עשרות קילומטרים ובהם מושבים חיים, פעילים. נוסעים על הגבול, על כביש המערכת. התלם האחרון".

רביב אסא מטפל בירק לייצוא על פי תקני אירו. לא מרסס. כל התוצרת בהדברה ביולוגית, כך דורשים ברשת האנגלית ורביב ממלא אחר כל ההוראות. הוא ישאר בערבה, ימשיך להתנהל על הטרקטורון שלו וימשיך לקטר. בחיוך, כי כך גדל, כך צמח, כך היה לחקלאי, בנם של אסתר (79) תיבדל לחיים ארוכים, לשעבר מנהלת חשבונות ומאיר אסא ז"ל.

גילוי נאות: רביב אסא למד לפני שנים בתל-אביב מוזיקה במכללת "הד" והוא בעל תואר ראשון. למימון  לימודיו הועסק כמאבטח ב"קול ישראל" ובערוץ הראשון של הטלוויזיה. שם היכרנו ולא זכרתי שרביב ליווה אותי חמוש, בדרכנו לכתבה במחסום ארז בימי האינתיפאדה. הוא כל כך שמח לפגוש בי שוב. פניו קרנו כאשר נפגשנו סמוך לחלקת הגידול שלו.

אחר כך עשה לי סיבוב על הטרקטורון שלו ואני שמחתי על ההזדמנות לעלות על רכב השטח שלו. גם כאן היה לו מה להוציא עוד קיטור. "תאילנדי בא לעבוד בישראל. חייב תקופת בידוד בגלל הקורונה. הוא שוהה אצלי שבועיים בבידוד, לא עובד, רק אוכל על חשבוני ואני חייב לממן את ימי הבידוד – 2000 שקלים. כך קובעת המדינה שמפילה עלי את תיק הבידוד. זה רציני? זה ראוי?"

רביב נשוי לבת מושב עין יהב והם הורים לשלוש בנות: 13, 16  ו-8. גם בשנה הבאה ניפגש בערבה התיכונה בתקווה שתהיה לו סיבה טובה לא לקטר יותר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אומר גל טוויג, מנהל פיתוח עסקי בשולחן מגדלי התמרים, שבימים אלה עושה את הכל ליישום התוכנית העסקית שגובשה בשולחן לשיקום ענף התמרים הישראלי, כדי להחזיר אותו לדרך המלך * באמצע מרץ ייצג השולחן חמישה
7 דק' קריאה
בינואר 2010 יצא לפועל מבצע "גאולה מרצון" במסגרתו פשטה המשטרה בשיתוף הרווחה על בית המשפחה שבו התגוררו נשותיו וילדיו של גואל רצון. אחת מהנשים ששוחרו מהכת היא יהודית הרמן מקיבוץ שפיים, אז בת 29,
9 דק' קריאה
אני אוהבת לרוץ בין החממות של המושב. השעון המעורר מזמזם בשקט כדי לא להעיר הכלבים והחתולים שרובצים סביב מיטתי כמו חומה בצורה. הכל עוד חשוך. אני קמה בשקט, מדלגת מעל הגופים הישנים, לוקחת מפתח
3 דק' קריאה
הבטתי על ההתרחשות שבמסך מולי, ורק רציתי לחבק את ההמונים ואת חוכמתם * מ"האח הגדול" ועד ל"יורשים" יש לנו הכול! זו אמירה שבעיניי משקפת את ישראל ובין היתר מתייחסת לאוצרות הטלוויזיוניים שמשודרים אצלנו בפריים־טיים,
4 דק' קריאה
נעמי כהן, חברת מושב כוכב מיכאל, זכתה בתואר "המורה של המדינה" מבין אלפי מועמדים * כהן מלמדת באותו בי"ס יסודי בו היא עצמה למדה: בית ספר "ניצן" בקיבוץ ניצנים * בריאיון לעדינה בר-אל היא
9 דק' קריאה
לילות אהבה בכנרת. צמח. טו באב. חג האהבה. קונצרטים של מוסיקת רוק. צעירים וצעירות, הופעות חיות, בירות, אלכוהול נשפך כמים, ג'וינטים, החום של הכנרת, זיעה והורמונים. פעם הייתה פה רכבת. פעם הייתה פה עיירה
ההיגיון הצבאי של הסמ"פ והשמאלנות המתפרצת של הדי בן עמר בהתנגשות בלתי נמנעת. השאלה היא רק אם זה יגמר בבכי או בצחוק  בעת שאני כותב את הדברים שכאן מתחולל ברצועת עזה מה שנקרא אצלנו
4 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן