יבול שיא
הרפת והחלב
שדה זרעים לבוטנים

"טנא נגב" מציגה בוטנים עשירים באומגה 9

2 דק' קריאה

שיתוף:

באחד מימי הקיץ החמים של חודש אוגוסט התכנסו ובאו מגדלי אגוזי אדמה (בוטנים) מקיבוץ יגור בצפון ועד ניר יצחק בעוטף עזה, לאירוע השנתי שארגנה חברת "טנא נגב". באורחים גם אנשי מחקר וניהול ובראשם מנכ"ל המועצה לאגוזי אדמה פיני מהר"מ.

משתתפי האירוע חזו מקרוב בשדה מסחרי מרשים במיוחד לגידול זרעים לעונת 2024, מעשה ידיו של החקלאי חיים רביב, מהחקלאים המובילים בתחום.

במהלך האירוע התקיים דיון מקצועי שאותו הינחה צביקה בר, מרכז תחום גידול הזרעים בחברת "טנא נגב".

החברה מגדלת זרעים מהטיפוח של ד"ר רן חובב ממכון וולקני ומשפרת את איכותם במהלך השנים. הזנים החדשים שהוצגו במפגש השנתי הם זנים עשירים באומגה 9, סימן רשום של החברה. לזנים יש יתרון לצרכן הסופי, למגדל ולסוחר. החברה שמה לה כמטרה להעלות את הרווחיות של החקלאי. לדוגמא, הזן "עינת", המיועד לשוק המקומי. זן עשיר באומגה 9. היתרון לצרכן הוא בריאותי. שומר על הלב, משפר את בריאות העורקים ויתרונות נוספים. יתרונו לחקלאי בא לכלל ביטוי ביבול גבוה מהזן המקובל, אחוז תרמילים גדולים, "ג'איינט", הכנסה גבוהה יותר, קצר בכשבוע במשך הגידול מהזן המקובל. חיסכון במים! יתרונו למשווק – חיי מדף של 300 אחוזים של הבוטן. בעונת הגידול חברת "טנא נגב" תהיה היחידה שתספק זרעים מהזן הזה לחקלאים.

עינת
עינת
2עידו
עידו

בדיון שהוביל חיים רביב הוא תיאר לנוכחים את עקרונות הגידול של השדה שבשוליו התארחנו. התקיים דיון ער בהשתתפות חקלאים ומדריכים על ההבדלים בין המשקים והקרקעות השונות והשפעתם על האגרוטכניקה.

מתברר כי "טנא נגב" מובילה בתחום הטיפול והשיווק של מספר גידולים ובהם בוטנים, שקדים, חמניות ומשקיעה כיום גם בשיפור זרעי בוטנים. במהלך השנים החברה הצליחה למצב עצמה כאחת מחברות הצמרת בתחום זרעי הבוטנים והיא מספקת זרעים לכשליש ממגדלי הבוטנים בישראל.

בארץ פעילים כ-30 מגדלי בוטנים המייצרים בצוותא כ-20 אלף טונות בשנה. "טנא נגב" לבדה אחראית על שיווק של למעלה משליש התוצרת הארצית, כ-5,500 טונות בשנה.

"טנא נגב" עוסקת גם ביבוא ושיווק של מגוון רחב של תוצרת  חקלאית: שומשום, חמניות, שקדים. במרוצת השנים הובילה החברה את החדרתם של זנים חדשים של בוטנים למגוון הזנים המגודלים על ידי החקלאים, תוך שימת דגש על העלאת הרווחיות של החקלאי, ביבול גבוה יותר, באיכות טובה יותר ובמיתוג.

זן הבוטנים "חנוך טנא נגב" פרי פיתוחה של החברה, נחשב למשובח במושגים עולמיים. זן זה רושם יבולי שיא והוא הושבח על ידי האגרונום צבי בר. הפיתוח החדש ביותר הוא זן החנוך הנקרא "חנוך סופר ג'איינט". זן חדש נוסף הוא "עידו" שעל טיפוחו שקד ד"ר רן חובב ממכון וולקני וזן מצליח וותיק יותר מוכר בשם "עינת".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*תמונה ראשית: מרכז המבקרים לירקות בנחל עוז לפני ההרס המתקפה הרצחנית של ארגון הטרור חמאס, גבתה את חייהם של חקלאים, בעיקר בקיבוצי עוטף עזה. מנתונים שהגיעו לידינו התברר כי בבוקר ה-7 באוקטובר נרצחו בביתם
6 דק' קריאה
בקיבוץ נירים בעוטף עזה, שבאותה שבת שחורה נרצחו חמישה מחבריו וארבעה חברים נחטפו ע"י החמאס, כבר רצים קדימה, לא נחים, לא מפסיקים לעשות, ממשיכים לזרוע ולהכין את האדמות להמשך גידולי החורף ב-6.10.23, רק יום
3 דק' קריאה
"עשרות אנשים מגיעים מכל רחבי הארץ, מתל-אביב, מטבעון, מבאר-שבע. ובאחד הימים הגיעו תושבים מכפר-סבא באוטובוס שהעירייה שלהם העמידה לרשותם" צילומים: באדיבות המשפחה דודו מיכאלי הוא חקלאי מזה ארבעים שנה. עשרים שנה הוא היה בעל
4 דק' קריאה
חוק "סימון ארץ המקור" עומד להיכנס לתוקף בסוף שנה זו תמונה ראשית: אורן לביא. צילום: מישל אמזלג מנכ"ל משרד החקלאות אורן לביא קובע ש"ביטחון המזון של מדינת ישראל חייב להתבסס על תוצרת חקלאית מקומית".
2 דק' קריאה
מעגלי חיים ­- התארגנות משפטית מלידתנו עד מותנו, מזמן לנו מעגל החיים מפגשים ואירועים. במשפחה הגרעינית והמורחבת, בחברויות, לימודים, עבודה, טיולים ואירועים הנקרים בדרכנו. כאלה שכיף להיות בהם וכאלה שפחות. אנחנו חלק מחברה, אך
2 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן