יבול שיא
הרפת והחלב
עומר קניון יופי של ירקות

עומר קניון (52) חקלאי במושב עין יהב, יו"ר האגודה השיתופית "יופי של ירקות"

2 דק' קריאה

שיתוף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

עומר ניצב בראש אגודה חקלאית "יופי של ירקות" שמשווקת במרוכז את התוצרת של חקלאי עין יהב.

האגודה קמה לפני ארבעים שנה. שלושים חקלאים במושב הם הבעלים ובמקור היא נועדה להתנהל לא למטרות רווח. ההתרחשויות לאורך השנים אילצו את הבעלים להתנהל קצת אחרת.

"אנחנו משווקים ירקות חורף" מציין עומר. "מחודש נובמבר ועד אפריל הבא. פלפל, מלון – הארד-קור של עין יהב. עגבניות, אבטיח ומנגו שמגיעים מהמושבים חצבה ועידן. "יופי של ירקות" משווקת כשישית מסך התוצרת החקלאית של הערבה".

עומר קניון נולד במושב עין יהב לפני 52 שנה. "גידלתי פלפל. 600 טונות בשנה ולא עוד. שנה ראשונה שאני קם לשתול ואין לי שתילים. אני מגדל מלון במהלך עונות סתו-אביב."

"כשאתה יושב בסוף השנה עם רואה חשבון ועושה סבסוד צולב עם מוצר אחר, אתה רואה שאתה מפסיד. אתה על האפס. המשק שלי ושל אמא. שנים אני מגדל ומטפל במטעי תמרים, גם של אחרים".

עומר, כמו שאר חקלאי הערבה, רוטן. "המדינה הלכה לכיוונים אחרים. אנחנו נותרנו הלפיד של ההתיישבות. יש כאן עבודה קשה, עבודה חקלאית נטו".

מבט לעתיד?

"כולנו רוצים שילדינו ישובו ויגורו לידינו. שהנכדים יגורו כאן, איתנו. שתיים משלוש הבנות שלי הן תאומות חיילות בצה"ל. אני לא בטוח שאני אומר להן לחזור הנה. אני אציע להן ללמוד ושילכו להייטק. בחקלאות אין עתיד."

"אנחנו נמשיך לחיות כאן וניסע בעתיד שעות לפגוש את הדורות הבאים שלנו. הגיעה העת שהמדינה תרגיש מחויבות לסייע לחקלאי ישראל".

קודם שהשקיע בחקלאות בעין יהב שירת עומר קניון בצה"ל, בחיל הים, הגיע לדרגת סרן ושב לערבה להיות חקלאי. זה הייעוד שלו והוא ימשיך לשווק תוצרת טרייה כחול לבן.


"יופי של ירקות" עין-יהב הינה אגודה חקלאית שיתופית המשווקת את תוצרתם של חקלאי עין יהב.
באגודה חברים רב החקלאים הפעילים במושב עין יהב והיא משווקת גם תוצרת של מגדלים מישובי הערבה ומגדלים מכל רחבי הארץ.

היקף השיווק עמד בשנת 2015/16 על כ 30,000 טון.עין-יהב הוא המושב החקלאי הגדול ביותר בארץ כיום, עם יותר מ- 100 משקים חקלאיים פעילים, רוב המגדלים במושב עוסקים בגידול מגוון ירקות חורף כגון: מלון, פלפל אדום, צהוב, כתום ובהיר, עגבניות חממה, צ'רי חממה ושטח פתוח, ענבים בחממות, אבטיח, חציל, מנגו ועוד גידולים חדשים בחלקות ניסיוניות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

למרגו מויאל ממושב תלמי-יחיאל יש  שליחות חברתית חשובה ביותר – היא מסייעת לאנשים ברגעים הקשים ביותר בחייהם * מויאל חברת הנהלה ב"מרכז אלה להתמודדות נפשית עם אובדן" – ומנהלת את תכנית הסיוע של משרד
8 דק' קריאה
אורי פטקין  דור שלישי לחקלאים עבד 8 שנים בתעשייה והחליט עם אשתו גלית לחזור לשורשים שלו ולמשק החקלאי במושב ישע ולגדל פרחים במשק ההורים* כיום מגדל במשק תותים במצע מנותק לשיווק ולשוק המקומי ומפעיל
8 דק' קריאה
פרופסור אסף מידני מגבעת ברנר מונה לחבר המועצה להשכלה גבוהה. מה הוא מתכוון להעלות על סדר היום? האם תהיה אוניברסיטה קיבוצית? ואיך כל זה מתחבר לכישלון שיטת בחירת המזכ"ל? שיחה מלומדת בגובה העיניים  גם
6 דק' קריאה
היקף הנזקים בחורף האחרון מוערך בכ-140 מיליון ש"ח, עלייה של כ-8 אחוזים לעומת החורף הקודם. הרוחות הערות שנשבו בסוף השבוע פגעו במטעי הנשירים השלכות ההתחממות הגלובלית ושינויי האקלים ממשיכים לפגוע בחקלאים ובחקלאות. מסיכום נתוני
2 דק' קריאה
מועצת מנהל מקרקעי ישראל מציעה לחברי הקיבוצים מסלול עסקת שיוך ללא תשלום אך הדבר לא מיושם  בגיליון ערב יום העצמאות של העיתון דה מרקר הופיעה כתבה על השיוך בקיבוצים שהמסר שלה "רק מי שיש
4 דק' קריאה
הקיבוץ מתכונן להנפקה של מפעל "חוליות" בבורסה בת"א לפי שווי של 900-800 מיליון שקל  קיבוץ נוסף בדרכו להנפקה בבורסה לניירות ערך בתל אביב. קיבוץ שדה נחמיה שבאצבע הגליל, והשותפה קרן טנא, מתכננים אקזיט של
2 דק' קריאה

כתבות נוספות

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן