יבול שיא
הרפת והחלב
שר החקלאות

כנס "אסטרטגיה וחדשנות במרחב הכפרי"

2 דק' קריאה

שיתוף:

שר החקלאות ופיתוח הכפר, אבי דיכטר, הציג בפתיחת הכנס את חזונו לעתיד המרחב הכפרי בישראל: "עובדי משרד החקלאות עמלים על התכנית האסטרטגית למרחב הכפרי החדש מזה שנים. זכיתי להיות שר החקלאות בנקודת הזמן הזו, שמאפשרת לי להביא את התכנית הזו לידי מימוש. בעוד שב-20 השנים האחרונות, אוכלוסיית ישראל גדלה בכ-50%, כמות התוצרת החקלאית לא גדלה כלל. עם יד על הלב, אני אומר בבטחה כי אם לא היינו מגישים את חוק ההסדרים כפי שנוסח, היינו לומדים על חקלאות ישראלית בשיעורי היסטוריה. כשנכנסתי לתפקיד, ביקשו שאהיה שר החקלאות ולא שר החקלאים. על זה אני אומר: 'אין מדינת ישראל בלי חקלאות, ואין חקלאות בלי חקלאים'. כשהגיל הממוצע של החקלאי הישראלי עומד על 62, עלינו לפעול כדי להזין את החקלאות בכוח אדם צעיר, חדור מוטיבציה עם אוריינות טכנולוגית גבוהה. החדשנות בחקלאות היא המפתח לביטחון המזון הלאומי, וגם המפתח להצערת החקלאות. תחת שינויי האקלים, אין לנו פריווילגיה לנתק בין החדשנות לבין עתיד החקלאות. יש לנו פוד-טק ואגרו-טק מצוינים, אבל עלינו לחבר אותם לחקלאים.

"כשעברתי על התכנית האסטרטגית החשש הפך למוטיבציה. המרחב הכפרי והחקלאות יונקים זה מזה ומקיימים ביניהם סימביוזה. כדי לקדם את האחד, יש צורך בחיזוק האחר. זוהי מטרת התכנית – להחזיר את החקלאות למקומה הטבעי כערך לאומי עליון. אירוע זה הוא יריית הפתיחה לצעדים הפרקטיים למימוש התכנית האסטרטגית למרחב הכפרי. באמצעותה נקדם מדיניות, יחד עם משרדי ממשלה אחרים, שתחזיר את החקלאות להיות ערך לאומי".

ייחודה של התכנית האסטרטגית החדשנית היא בשיתוף פעולה רוחבי וראיה כוללת של המרחב הכפרי. מדינות רבות, בעיקר באירופה – איטליה, צרפת, אנגליה, וויילס, בולגריה ופינלנד, הצליחו בעשור האחרון לקדם תכנית אסטרטגית ולהגשים את מטרותיה. בישראל התכנית מבוססת על שלושה קווי יסוד – פיתוח כלכלי, התחדשות כפרית וקיום שיתופי פעולה, מהם נגזרו 7 מיקודים שונים. המרכזיים שבהם: קידום כלכלה מקומית ותעסוקה איכותית וזמינה; התחדשות כפרית בדגש על חברה וקהילתיות למשיכת צעירים; הטמעת חדשנות ויזמות כמנועי צמיחה והתחדשות; עדכון ותיאום מדיניות התכנון.

בהגדרה, המרחב הכפרי כולל את שטחי המועצות האזוריות ומועצות מקומיות קטנות. הישוב הכפרי, הוא יישוב חקלאי או יישוב כפרי הנכלל בתחום מועצה אזורית (קיבוץ, מושב, ישוב קהילתי או ישוב כפרי אחר) ומועצה מקומית המונה עד 5,000 תושבים. בישראל, קיימים כ-1,000 ישובים כפריים שכוללים כמיליון תושבים. אמנם שטחן של המועצות האזוריות מתפרס על כ-85% משטחה של מדינת ישראל, אך 11% מהאוכלוסייה בלבד מתגוררים ביישובי המרחב הכפרי ששטחו מתפרס על שטחים חקלאיים ופתוחים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתחיל בהודעה של דוברות המשטרה – גניבות בקר בשווי של מאות אלפי שקלים. כתב אישום הוגש באמצע ינואר האחרון, בגין עבירות של גניבות בקר וקשירת קשר לביצוע פשע נגד 3 נאשמים, שגנבו עשרות פרות
2 דק' קריאה
משפ' יעקב עדיין ממשיכה ברפת רציתי מאוד לבקר ברפתות השכנות בחבל תענך שהולכות ונעלמות וכך, היה מרגש מאוד לפגוש את זוג המבוגרים – רחל ואליהו יעקב, יחד עם ירמי בנם הצעיר, שהוביל אותי בחום.
7 דק' קריאה
יוחאי קמחי בעין חרוד איחוד קצת לפני המלחמה יצאתי לפגוש איש מיוחד בעין חרוד עם עשייה בלתי פוסקת במשך עשרות שנים, עם דגש על הרפת. כל הפיתוח בענפי החקלאות בקיבוץ עין חרוד איחוד, עבר
6 דק' קריאה
פוסט אחד שהניע אנשים רבים בתקופת המלחמה שנים רבות שאני מלווה את רפתות העוטף במסגרת תפקידיי בענף. במבצעים הביטחוניים המיוחדים, השתדלתי להתנדב ליום-יומיים בחליבות ברפת, שהעובדים שלה פונו בצו צבאי והיא נשארה ללא צוות.
3 דק' קריאה
חודשים רבים של השקעה בקידום המועמדות בכל משקי הקיבוצים וביום שלישי 14.2 התקיימו הבחירות והדרמה הייתה גדולה. בשעות הלילה נספרו הקולות וליאור שמחה נבחר לתפקיד מזכ"ל התנועה הקיבוצית. הוא יחליף בתפקיד את ניר מאיר
2 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן