יבול שיא
הרפת והחלב
Screenshot 2022 10 20 150904

מזיקים ומחלות בעצי זית

2 דק' קריאה

שיתוף:

שה"מ מוציא לאור מעת לעת חוברות הדרכה בגידולים השונים ולעתים יותר רחוקות רואים אור גם ספרי הדרכה.

מעניין ההבדל בין חוברת לספר. לפי האקדמיה ללשון העברית ולפי ויקיפדיה, חוברת היא ספר דק עם מספר מועט של דפים. לפי הגדרת אונסק"ו ספר הוא "פרסום לא מחייב בעל 49 עמודים או יותר". שירות הדואר של ארה"ב מגדיר ספר כ"פרסום כרוך בעל 24 עמודים או יותר, לפחות 22 מהם מודפסים ומכילים חומר קריאה ראשי, עם פרסום מוגבל".

לעתים, כמו שקרה למשל עם הספר הקודם שביקורת עליו פורסמה במדור זה לפני כחודשיים (גיליון אוגוסט), הספר מתחיל כחוברת אך עם הצטברות החומר המקצועי שראוי לפרסום הוא אכן הופך לספר ולעתים גם לספר עב כרס.

הספר הנוכחי (בכריכתו הרכה הוא נראה יותר כחוברת), שהוא נשוא ביקורתי, הוגדר מראש כספר על ידי הכותבים והוא נכלל ברשימה ארוכה של ספרים וחוברות ששה"מ אכן הוציא לאור בשנים האחרונות ביוזמתו הברוכה של סגן מנהל שה"מ לשעבר, ד"ר שמוליק גרוס.

הספר קרוי: "מזיקים ומחלות בעצי זית", אך בסופו הוא גם מתייחס לפגעים נוספים – כמו צמחים טפיליים ופגעים שאינם מצויים בארץ, ומשום כך ראוי היה לקרוא לו: "פגעי הזית", וכך אף להוסיף תחומים שלא מופיעים בו כגון: הדברת עשבייה.

לכתיבתו של הספר חברו ארבעה מדריכי שה"מ בעבר ובהווה עם התייחסות חשובה ומקצועית למדריך שהספר מוקדש להנצחתו: ד"ר פתחי עבד אלהדי ז"ל, שהלך לעולמו בטרם עת, ואשר בהשראת עזבונו הגדול, הכולל תמונות רבות, נוסף נדבך חשוב להוצאת ספר הדרכה זה.

פתחי ז"ל תרם תרומה נכבדת לפיתוחו ולמינופו של ענף הזית בישראל. הוא מיסד את מבחן הטעימות של שמן הזית לסוגיו השונים, עסק בהדרכה וייעוץ בארץ ובעולם והיווה מוקד חשוב לשיתוף פעולה עם המחקר בתחום.

ניזאר עבד אלהדי, ראשון הכותבים, הינו אחיין של פתחי ז"ל. ניזאר נקלט לפני כשנתיים בשה״מ כמדריך זית ושקד במחוז העמקים, ולדברי חבריו הוא מוערך מאד נוכח החריצות והמקצועיות שהוא מפגין.

רוני שייר, בעבר -מדריך שה"מ למטעים בעמקים עם התמחות בגידול זית. כיום הוא מדריך פרטי.

ראובן בירגר, בעבר – מדריך שה"מ למטעים בעמקים עם התמחות בגידול זית ושקד. כיום מדריך פרטי.

ד"ר שמואל גרוס, בעברו – מדריך אנטומולוג בהדרים וסגן מנהל שה"מ. כיום גימלאי.

הספר מחולק ל- 4 פרקים ועיקריו מוקדשים כלשון הכותרת למזיקים ומחלות. פגעי הזית המופיעים בספר סווגו לפי מידת חשיבותם המסחרית ונראה שהמחברים לא פסחו על אף פגע בתחומים אלו ולא החסירו אף תמונה מכל אלו הרבות המעטרות את דפי הספר. מקורן העיקרי של התמונות הוא מעזבונו העשיר של פתחי ז"ל (ולא כפי שמופיע בכתוביות הרבות כשגיאה חוזרת ונשנית: מעזבנו – ללא ו' אחרי ה-ב').

זהו ספר חובה לכל מגדלי הזית, מפיקי השמן ולכל העוסקים בתחום, והוא מהווה מדריך מצוין להכרת הפגעים אך פחות לדרכי הדברתם. אין המלצות הדברה כימיות בעיקר נוכח העובדה "כי מדיניות ההדברה בכרם הזיתים מתבססת על הדברה ידידותית לאדם ולסביבה" (כפי שמצוין בפרק המבוא), ולנוכח העובדה שרשימת תכשירי ההדברה מתעדכנת ומשתנה חליפות מעת לעת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

טיול יומי ברמלה וגם לוד החל מבריכת הקשתות עם תערוכה של דניאל רוטברט Daniel Rothbart והשם המסקרן רמלהאנתרופוקן RamleAnthropocene דרך המגדל הלבן והמרכז לאמנות עכשווית רמלה CACR* חלק א'  *תמונה ראשית: המגדל הלבן ברמלה
6 דק' קריאה
הגולשת שרון קנטור (אביחיל) תדע בחודשים הקרובים האם תייצג את ישראל במשחקים האולימפיים בפריז  הגולשת שרון קנטור (20) גדלה במושב אביחיל, וגרה בו גם בימינו, ובחודשים הקרובים היא תתמודד על הכרטיס למשחקים האולימפיים בפריז
3 דק' קריאה
"המערבל של הלב" שמאיים לנגוס בכל חלקת הגיון טובה  שמעתי פעם הרצאה על כך שבכל זמן נתון, יכול אדם יכול לחוות רגש אחד בלבד. זאת אומרת הוא לא יכול להיות שמח ועצוב באותו שבריר
3 דק' קריאה
בני ובנות הנוער של התנועה החדשה, בצוותים החינוכיים, בבוגרות ובבוגרים ממשיכים להוביל פעילות חינוכית גם ובמיוחד בעת הזאת ונרתמים למשימות לאומיות  מאז פרוץ המלחמה ב'תנועה החדשה', פועלים לסייע לעורף הישראלי ולחקלאים. כבר ביום הראשון
2 דק' קריאה
נועה שפירא, רכזת שכבת יב בבני המושבים: "אנחנו רואים התגייסות מרחיקת לכת, שמוכיחה שבני הנוער מבקשים להיות חלק משמעותי מהעשייה בשעה קשה זו"  *תמונה ראשית: מדריכים משכבת יב' של בני המושבים בפעילות למפונים בבתי
< 1 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן