יבול שיא
הרפת והחלב
איתן ברושי 1

נדחה השימוע בנוגע להעלאת מחיר המים לחקלאות

2 דק' קריאה

שיתוף:

כך נקבע במהלך דיון בוועדת הכספים של הכנסת בראשות חה"כ משה גפני

השימוע והדיון שדרשה רשות המים במטרה להעלות את תעריפי המים לחקלאות ידחה במספר חודשים. כך קבע יו"ר וועדת הכספים של הכנסת, חה"כ משה גפני, בדיון מיוחד שהתקיים בוועדה ביום שני השבוע. הדיון התקיים לבקשת חה"כ עמיחי  שיקלי ויו"ר ארגון "מים לישראל", איתן ברושי. בראש הוועדה עומד חה"כ משה גפני שנעתר לבקשתם.

ב-2021 עמד תעריף המים השפירים לחקלאות על 1.86 ש״ח למ״ק, ואחרי עלייה טכנית מחיר צפוי בשנת 2023 לעמוד על 1.979 ₪ למ״ק. לפי דוח שומרת, ברפורמה שרשות המים ניסתה לקדם, התעריף הצפוי ל-2028 הוא 2.57 ש"ח למ״ק.

איתן ברושי אמר בוועדה: "הגיעו מים עד נפש. כגוף המייצג את אגודות במים מדן ועד אילת, אנחנו לא מוכנים לקחת את המים במחירים האלו. העלייה הזו תוביל לפחות ביטחון מזון, פחות משילות ופחות ריבונות. נושא המים הוא התחום היחידי שאין לו עדיפות לאומית, הפכו את החקלאות והמים מיעד לאומי ואינטרס ציבורי, לעסק פרטי של החקלאים בלבד. רשות המים אינה גורם שניתן לנהל איתו מו"מ בטוב, ויש לדחות את הדיון בחצי שנה לפחות בשביל להגיע לפתרון רציני."

שר החקלאות היוצא, עודד פורר אמר: "למועצת המים אין סמכות לקבל את ההחלטה הזאת, צריך לחכות שתהיה ממשלה מכהנת, וגם אם תהיה כזאת, אין שום צורך להעלות את מחיר המים לחקלאות."

היו"ר גפני סיכם: "העלאת מחירי המים לחקלאות זוהי קביעת מדיניות שלא יכולה להיעשות אם אין את הגוף המדיני שיקבל את ההחלטה ויישא באחריות. אנחנו נמצאים בין מממשלות, ממשלה שעוזבת ואחת שטרם נכנסה, לכן הדיון עם השימוע וכל הנלווה לעניין, נראה כמו מחטף. על כן, הוועדה דורשת ממועצת רשות המים לדחות את הדיון להעלאת מחירי המים עד שתכנס ממשלה חדשה, לפחות עד לחודש מרץ."

עמית יפרח, מזכ"ל תנועת המושבים ויו"ר התאחדות חקלאי ישראל: "צעד זה הוא צעד מבורך של הממשלה החדשה לשמירה על החקלאות הישראלית ועל ביטחון המזון עבור הצרכנים.  עמדתנו הוצגה באופן ברור ועקבי כי אין להענות לבקשת רשות המים לעלות את מחירי המים בעת הזו. יותר מכך בעולם של הורדת מכסים חד צדדית כפי שעשתה הממשלה היוצאת המדיניות הממשלתית צריכה להוביל להפחתת מחירי והמים והקלה משמעותית בעלויות הייצור של החקלאי הישראלי. אני מודה ליו״ר ועדת הכספים, ח״כ משה גפני ולח״כ עמיחי שיקלי שיזמו את הדיון על הובלת מדיניות נכונה עבור החקלאות הישראלית ולחבריי בהנהגה החקלאית."

אבשלום וילן, מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל אמר: "הדיון ידחה למועד מאוחר יותר, לכשתקום ממשלה חדשה וזה בדיוק מה שאנחנו בהתאחדות חקלאי ישראל רצינו."

סגן שר הביטחון אלון שוסטר: "ועדת הכספים עשתה את המעשה הנכון כשדרשה מרשות המים לדחות את התייקרות תעריפי המים לחקלאות. אין לאפשר מחטף בשעת דמדומים פוליטית. ייקור תעריפי המים לחקלאות פוגע באינטרסים לאומיים של מדינת ישראל, בייצור מזון, בשמירה על קרקע ובהוזלת התוצרת החקלאית."

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תחרות הצילום המסורתית "הגלריה החקלאית" של קנט, שהתקיימה  זו הפעם ה-17,  הוקדשה השנה למתנדבים שסייעו לחקלאים בחודשים האחרונים *תמונה ראשית: התמונה הזוכה התמונה "בהצדעה" שצילם נתיב ביתן בן ה-15  זכתה במקום הראשון בתחרות הצילום
2 דק' קריאה
נשיא המדינה יצחק הרצוג, ורעייתו מיכל אירחו היום רפתנים, נוקדים, מגדלי פירות וירקות, וחקלאים מכל רחבי הארץ  באירוע, שהינו מסורת ארוכת שנים אותה מקיימים נשיאי ישראל לקראת השבועות, השתתפו שר החקלאות, אבי דיכטר, מנכ״ל
3 דק' קריאה
אירוע זיכרון והוקרה לאנשי ענף החלב התקיים אמש (יום ד') במושב פטיש מנכ"ל משרד החקלאות: "החקלאים שלנו הם עמוד התווך של המדינה, לא רק בתוצרתם אלא גם ברוחם ובנחישותם. תודתי הגדולה על מסירותכם האינסופית"
3 דק' קריאה
אלון ארבל החליט לעבור מן הערבה למושב שדי אברהם בחבל שלום, לאחר ששלושה צעירים מבני משפחתו נהרגו במסיבת הנובה, ולאחר שראה את היישובים ההרוסים עד היסוד בעת שירותו כחייל במלחמת "חרבות ברזל" בגדוד  מילואים
3 דק' קריאה
שלומי פוקס הוא תושב מסלול – מושב שתרם רבות לקליטת צעירים מהמסיבה בנובה * שלומי עוסק מה-7 באוקטובר ועד היום בעריכת עשרות אירועים עבור הלוחמים בדרום, כביטוי הערכה ותודה לפעילותם הצבאית ולמען העלאת המורל
7 דק' קריאה
אירוע היין השנתי של מטה יהודה נפתח בחגיגת יינות ייחודית ומקומית ויימשך לאורך חודש יוני – ביקורים ביקבים ומרכזי מבקרים, ביקור אצל חקלאים ובקיצור: חוויית יין אדירה * אלמוג סורין הגיעה לאירוע הפתיחה כדי
9 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן