יבול שיא
הרפת והחלב
Screenshot 2024 01 28 150155

נשים בחקלאות – ד"ר דגנית שדה, בית אלפא

2 דק' קריאה

שיתוף:

בת קיבוץ, שחגג ב-2022, 100 שנים להיווסדו, רעיה, אם ל-3 וסבתא ל-5 (דור חמישי בקיבוץ).

אחרי יותר מ-40 שנה בחקלאות, הן כמקצוע והן כתחביב, למדתי לדעת ש"עיניים ירוקות" זה לא רק צבע.. ש"דיבור" עם צמחים זה מדע לכל דבר וענין.

"צמחתי" עם התואר אגרונומית בשדות העמק ולא רק. למדתי את רזי המקצוע אצל גד פישלר (פילו), תוך כדי השלמת תואר שני בהדברה משולבת בכותנה ב"חוות עדן". התמקצעתי בעבודת צוות נדירה עם מערכת ההדרכה בעמק יזרעאל בכלל ובמועצת הכותנה בפרט.

כך, כל "טיול" בוקר מלווה בפתרון חידות "סודוקו" ברמות קושי שונות. כשעיבוד המידע המורכב, צמח-קרקע-סביבה, העולה מהשטח, בהקשר לבריאות הגידול, משמש בסיס לקבלת החלטות להמשך ניהול תחום הגנת הצומח בחלקות, בשת"פ הדוק ויומיומי עם חוקרים, מדריכים, אנשי חברות וחקלאים. שת"פ במטרה להשלים ידע להתמודדות עם האתגרים העולים מהשטח, כולל עבודות חקר עם תלמידי תיכון ו/או סטודנטים מהארץ ומחו"ל.

כניסת גידול התבלינים הטריים לייצוא, 30 מינים מ-6 משפחות בוטניות שונות, שהובילה היח' לתבלינים מ"נווה יער", בשנות ה-90 של המאה הקודמת, היווה אבן דרך וקפיצת מדרגה משמעותית בגיבוש שיטות העבודה בתחום, כשמודלי עבודת הפיקוח בכותנה ובתירס מהווים נקודת מוצא מיטבית. בכדי לעמוד בתקני האיכות המחמירים, נוסחו פרוטוקולי הגידול, כולל רשימות חומרי הדברה המותרים לשימוש לייצוא. כחלק מהפעילות במטריצה מגוונת זו, נפלה לידי הזדמנות פז להוביל מחקר, כתזה לתואר שלישי באונ' העברית, של העדפות כנימת עש הטבק, אחד המזיקים הבינלאומיים הקשים ביותר, לרוזמרין.

עולם עמוק ומגוון זה, שבמהותו הוא קשר ארוך שנים לאדם ולאדמה, מספק לי "ארגז כלים" להשתתפות ואף להובלת קורסים מקצועיים בארץ ובחו"ל, מתן ייעוץ משפטי בסוגיות שונות וקידום יוזמות, בצוותי עבודה עם אנשי המקצוע מהמובילים בארץ, לשילוב רחפנים ובינה מלאכותית בתחום הגה"צ ולא רק.

שליחות זו לטובת החקלאים, המוציאים לחם מן הארץ, היא זכות גדולה שנפלה בחלקי. עולם דינמי ומורכב, שבו אין יום דומה למשנהו, המחייב חשיבה "מחוץ לקופסא" והדורש מחויבות גבוהה, יצירתיות ומעל לכל אמינות בתפקיד הן כ"עין השלישית" של המגדלים, והן כמקור לידע ולפיתוחו במחקר יישומי בחלקות המסחריות, בצוותים בהם משולבים נציגי חברות התשומות החקלאיות, אנשי מיכון, מדריכי גידול והמגדלים עצמם כמובן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתחיל בהודעה של דוברות המשטרה – גניבות בקר בשווי של מאות אלפי שקלים. כתב אישום הוגש באמצע ינואר האחרון, בגין עבירות של גניבות בקר וקשירת קשר לביצוע פשע נגד 3 נאשמים, שגנבו עשרות פרות
2 דק' קריאה
משפ' יעקב עדיין ממשיכה ברפת רציתי מאוד לבקר ברפתות השכנות בחבל תענך שהולכות ונעלמות וכך, היה מרגש מאוד לפגוש את זוג המבוגרים – רחל ואליהו יעקב, יחד עם ירמי בנם הצעיר, שהוביל אותי בחום.
7 דק' קריאה
יוחאי קמחי בעין חרוד איחוד קצת לפני המלחמה יצאתי לפגוש איש מיוחד בעין חרוד עם עשייה בלתי פוסקת במשך עשרות שנים, עם דגש על הרפת. כל הפיתוח בענפי החקלאות בקיבוץ עין חרוד איחוד, עבר
6 דק' קריאה
פוסט אחד שהניע אנשים רבים בתקופת המלחמה שנים רבות שאני מלווה את רפתות העוטף במסגרת תפקידיי בענף. במבצעים הביטחוניים המיוחדים, השתדלתי להתנדב ליום-יומיים בחליבות ברפת, שהעובדים שלה פונו בצו צבאי והיא נשארה ללא צוות.
3 דק' קריאה
חודשים רבים של השקעה בקידום המועמדות בכל משקי הקיבוצים וביום שלישי 14.2 התקיימו הבחירות והדרמה הייתה גדולה. בשעות הלילה נספרו הקולות וליאור שמחה נבחר לתפקיד מזכ"ל התנועה הקיבוצית. הוא יחליף בתפקיד את ניר מאיר
2 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן