יבול שיא
הרפת והחלב
1 1

סוף לסתימות במערכת ההשקיה

3 דק' קריאה

שיתוף:

״אחרי שנים של שימוש בחומצות ובחומרים מסוכנים נוספים, מצאנו דרך יעילה ובטוחה הרבה יותר לטיפול בהצטברות של משקעים במערכת הטפטוף. עם לואר-7 הצלחנו לטפל בבעיה, להפחית את כמות החומרים הנדרשת, וגם החלפנו את ציוד המיגון לאלטרנטיבה נוחה יותר ופחות מסורבלת למיישם". כך אומר אייל עציון, מנהל ההשקיה במטעי אבוקדו ובננה במשק קיבוץ כברי.

במטעי קיבוץ כברי, מגדלים מעל ל-40 שנה אבוקדו ובננה. שטח המטעים במשק משתרע מעל ל- 2500 דונם. במשך מספר חודשים ירדה הספיקה במערכת ההשקיה באופן משמעותי, עד שהתקבלו התראות על תקלה במערכת. הירידה הייתה כל כך דרמטית – מספיקה מקורית של 26 ל-17 מ"ק/שעה (!) – שבתחילה סברו שמדובר בתקלה במד המים. לאחר בדיקה מעמיקה ע״י אייל עציון, הנדסאי מים ומנהל ההשקיה בקיבוץ כברי, התברר, שהבעיה נבעה מסתימות במערכת ההשקיה. את מטעי הבננות משקים באמצעות מי קולחין, שבדרך כלל מכילים ריכוזים גבוהים של חומר אורגני הנצמד לדפנות הטפטפות וחוסם מעבר מים לגידול.

לדברי אייל, הפתרון הקונבנציונלי לסתימות במערכת ההשקיה כרוך בשימוש בכמויות גדולות של תכשירים מסוכנים המחייבים את המיישם להשתמש במיגון מקסימלי ומסורבל מאוד. יתר על כן, לאחרונה, רשויות הרגולציה הפחיתו את הריכוז המירבי המותר של תכשירים אלה ולכן כמויות החומרים המיושמים הוכפלו, עובדה שהפכה את הלוגיסטיקה להרבה יותר מורכבת ויקרה. האספקה, ההובלה והאחסון של תכשירים אלה סבוכים, כי הכמויות מוגבלות ע״פ הרשום בהיתר הרעלים. בלית ברירה, בקיבוץ כברי יישמו כמויות נמוכות מהנדרש וכתוצאה מכך, בעיית הסתימות לא נפתרה ואף היה חשש לפגיעה ביבול.

בחודשים האחרונים, הוחלט ע"י חקלאי הקיבוץ, לעבור לשימוש נרחב בלואר-7, תכשיר חדשני, הפותר את בעיית הסתימות הנוצרות ממשקעים שיש בהם רכיבים אורגניים ואנאורגניים כאחד. כמו כן, שימוש בלואר-7, מאפשר טיפולי מניעה שוטפים של מערכת הטפטוף במטעי הקיבוץ.

ספיקה מקורית   (מ"ק/ שעה)ספיקה לפני טיפול בלואר-7 (מ"ק/ שעה)ספיקה לאחר טיפול בלואר-7 (מ"ק/ שעה)
261726

יישום לואר-7 מתבצע דרך מערכת הדישון. מינונו כמחצית מזה של תכשירים אחרים מסוכנים יותר – בין 1,500-750 סמ"ק/מ"ק מים, בהתאם לסוגי המשקעים ולספיקה במערכת ההשקיה. במטע הבננה של קיבוץ כברי, התכשיר יושם במינון של 750 סמ"ק/מ"ק. לאחר כשעה, הספיקה עלתה מ- 17 ל- 23 מ"ק/שעה. במהלך החודש, הספיקה המשיכה לעלות בהדרגה, עד שהגיעה לספיקת היעד של 26 מ"ק/שעה.

התוצאות באו לידי ביטוי באיכות וביבול הבננות. בנוסף, הכמות המותרת להובלה ולאחסון התכשיר לואר-7 אינה מוגבלת וכפופה רק להיתר הרעלים של כל משק. כיוון שהמינון נמוך, גודל האריזות נוח לאחיזה וליישום.

בקיבוץ כברי מתכננים ליישם לואר-7 גם במטעי האבוקדו אותם משקים במים שפירים, המכילים משקעים אנאורגניים רבים, כדי לשפר גם כאן את יעילותו של היישום ואת בטיחותו למיישם, ובו זמנית למקסם את היבול.

מה עוד כדאי לדעת על לואר-7

היישום: מתבצע דרך מערכת הדישון בדומה לתכשירים האחרים

בטיחות למשתמש: תכשיר זה מסוכן פחות מהתכשירים הנפוצים בשוק, ודורש פחות אמצעי מיגון

בטיחות לצמח: התכשיר נבדק במגוון גידולים ונמצא בטוח

בטיחות למערכת ההשקיה: התכשיר נמצא בטוח לציוד ההשקיה בטפטוף, על ידי היצרניות המובילות ועל ידי צוות אנשי השדה של גדות אגרו, כמו גם על ידי אנשי מקצוע חיצוניים – ונמצא כחלופה ראויה ויעילה לתחזוקת מערכות מים והשקיה בטפטוף

בטיחות בשרשרת האספקה: המפיצים אינם מוגבלים על פי החוק בכמות אותה הם יכולים לקנות, לאחסן, לשנע ולמכור, מה שמונע עיכובים מיותרים באספקה לחקלאי.

Capture2 5

מספר מילים על גדות אגרו

גדות אגרו מביאה עמה למעלה מ- 70 שנות ניסיון בתחום החקלאות והביוטכנולוגיה החקלאית. החברה מפתחת, מייצרת ומפיצה פתרונות ביוטכנולוגיים ואחרים להגנת הצומח, זרעים ומוצרים שונים לחקלאות, ושותפה של חברות בינלאומיות מובילות ברישוי, ייבוא וקידום מוצריהן בארץ. התמחות החברה ורבגוניותה מאפשרות לה לספק לחקלאים מוצרים באיכות גבוהה המבטיחים להם יבול עשיר ואיכותי בעצי פרי, בגפן, בירקות, בגידולי שדה ובפרחים. הקו הייעודי של מוצרים ושיטות טיפול להארכת חיי הפרח הקטוף שהינו פרי פיתוחה של גדות אגרו, מוביל את שוק פרחי הנוי בישראל ומופץ גם בשווקים בינלאומיים.

האגרונומים של גדות אגרו תמיד קשובים, מלווים את החקלאי וביחד, מחפשים פתרונות ופיתוחים חדשניים כדי לתת מענה ראוי למגוון צרכים עכשוויים ועתידיים.

מעבר ליעילות המוצרים, ההגנה והבטיחות למשתמש ולסביבה עומדות, דרך קבע, לעיני מקבלי ההחלטות ומקבלות עדיפות עליונה במכלול השיקולים.

מעמדה של גדות אגרו כמובילה בשוק הישראלי, בשילוב התשתיות והיכולות הלוגיסטיות, מעניקים ללקוחותיה ולעמיתיה ברחבי העולם ערך מוסף ניכר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אומר גל טוויג, מנהל פיתוח עסקי בשולחן מגדלי התמרים, שבימים אלה עושה את הכל ליישום התוכנית העסקית שגובשה בשולחן לשיקום ענף התמרים הישראלי, כדי להחזיר אותו לדרך המלך * באמצע מרץ ייצג השולחן חמישה
7 דק' קריאה
בינואר 2010 יצא לפועל מבצע "גאולה מרצון" במסגרתו פשטה המשטרה בשיתוף הרווחה על בית המשפחה שבו התגוררו נשותיו וילדיו של גואל רצון. אחת מהנשים ששוחרו מהכת היא יהודית הרמן מקיבוץ שפיים, אז בת 29,
9 דק' קריאה
אזור נחל תבור עשיר בחקלאות מגוונת ומודרנית וכך הגעתי לדיר הכבשים לחלב בקיבוץ גזית, שעובר שינויים רבים והתפתחות מרשימה, עם תוצאות כלכליות יפות הנסיעה לקיבוץ גזית מבצעת בנוף מקסים ושקט – הר תבור העגול
7 דק' קריאה
התמקדות של מדינת ישראל בגנטיקה, באיסוף נתונים ובהפחתת חום, הובילה לתנובת החלב הממוצעת הגבוהה ביותר בעולם לפרה  מישל אקרמן – HOARD'S DAURYMAN 4.2022 המחברת היא כתבת בענף החלב והחקלאות שבסיסה בקולומבוס, אוהיו. ההולשטיין הישראלי
10 דק' קריאה
מפעל למיחזור חומרי לוואי מורכבים הצטערנו לשמוע שחברת פינוי פסולות וייצור חומרי לוואי לרפת סוגרת את הפעילות המרכזית של מפעלה בקיבוץ מרחביה. תלונות על מטרדי ריח לתושבים בסביבה הביאו את הרשויות להציק שוב ושוב
10 דק' קריאה
נתן כספי שהוציא לאור ספר על הגיל השלישי ("שבעים, שמונים, תשעים" בהוצאת "ספרי ניב"), עקב אחר חייהם של יותר מ-30 נשים וגברים בגילים שבעים עד יותר מתשעים שפורחים בערוב ימיהם * המסקנה שלו: גיל
8 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן