יבול שיא
הרפת והחלב
Capture 4

ספר חדש – פגעים בירקות וממשקי הדברתם

2 דק' קריאה

שיתוף:

הוצאה לאור של ספר חדש הוא אירוע מרנין כשלעצמו, אך כשהוא רואה אור מטעם שירות ההדרכה והמקצוע (שה"מ), זה אירוע מרנין כפליים כי פרסום ספר הדרכה מקצועי בחקלאות הוא דבר נדיר יחסית. מתוקף תפקידו והגדרתו שה"מ מנחיל לחקלאים ידע מקצועי בדרכים מגוונות, ובכל הקשור לחומר בכתב, הוא עושה זאת בדפונים, חוברות, הנחיות והמלצות – יותר מאשר בספרים.

נראה על פי פרקי המבוא שכוונת המחברים היתה להוציא לאור חוברת כי כך הם מכנים את ה"ספר", אך יכולתם לרכז את כל הידע המקצועי בתחום, על רבדיו השונים, הביא לכך שתחת ידם יצא לאור ספר עב כרס, בכריכה קשה ובפורמט גדול ((A4, עם 275 עמודים הכוללים גם מאות תמונות מאירות עיניים.

אם כן, יש סיבה לחגיגה. לספר, לכותביו ולחובריו מגיעה הבעת הערכה גבוהה על המקצוענות המצוינת והמרשימה. אי אפשר להפריז ואי אפשר שלא להתפעל ולחלק סופרלטיבים לעוסקים במלאכה ולתוצר הסופי.

שני הכותבים, נטע מור ושמעון ביטון, הם שילוב נדיר של הווה ועבר שחברו יחדיו, עם המטען המקצועי הייחודי שלהם, והצליחו לשתף את מרבית אנשי המקצוע בענף – חקלאים, מדריכים, פקחים ויועצים פרטיים, אנשי השירותים להגנה"צ ולביקורת, חוקרים מוולקני, מהפקולטה לחקלאות ומאוניברסיטאות אחרות, חברות תשומות וחברות כימיקלים  – עשרות רבות כולל גמלאים וכולל כאלו שנפטרו והשאירו אחריהם מידע שלא יסולא בפז – שבאים מדיסציפלינות מגוונות כפי שמשתקף בעמוד של הבעת התודה. המחברים השכילו לתת קרדיט לשותפים בפרקים השונים בעלי התמחות מיוחדת, הן מהסקטור הממשלתי והן מהחברות הפרטיות.

אף כי לא מוזכר קהל היעד לו מיועד הספר, וייתכן שזה נעשה בכוונה, כל אחד מקוראיו, יוכל למצוא בו את אשר הוא חפץ. הספר מקיף כול.

המרכיב המרכזי בספר הוא תיאור של כל פגעי הירקות (מעל ל-200), ישנים כחדשים, בצד שמותם בעברית ובלטינית עם כל השינויים הטקסונומיים האחרונים, לפי המשפחות של מיני הירקות השונים ובליווי תמונות באיכות טובה. כאן עלי לציין שלמרות שחיפשתי היטב, לא מצאתי כל שגיאה בכתיבת השמות הלטיניים המרובים.

כל פגע המוזכר בספר, כולל את דרכי הדברתו, ולא רק הכימית, גם זו הביולוגית והמשולבת כחלק מממשק ההדברה המתכלל (IPM), המפורט היטב במלל ובטבלאות.

פרק קטן אך חשוב עוסק בפגעים אביוטיים שאינם נגרמים על ידי מחוללי מחלות או מזיקים.

פרקי המבוא מדגישים את השימוש הנכון בתכשירי ההדברה ובתחום חיטוי הקרקע, ואת שיטות ההדברה המשולבת והביולוגית.

פרק מיוחד בספר מוקדש להדברת עשבים: רשימות קוטלי העשבים, מיונם לפי קבוצות של מנגנוני פעולתם והנחיות למניעת התפתחות עמידות.

לספר נלווים בסופו: רשימת כל תכשירי ההדברה כולל תכשירים אורגניים, רשימת כל הפגעים ופונדקאיהם, רשימת המועילים (טפילים וטורפים) הניתנים לרכישה בארץ, מגדיר לכנימות קמחיות והנחיות להאבקה על ידי דבורים.

להערכתי, ספר זה יהפוך להיות נכס צאן ברזל לכל העוסקים בתחום ויתפוש מקום של כבוד על כל מדף ספרים ובמיוחד מדף ספרי החקלאות.

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אומר גל טוויג, מנהל פיתוח עסקי בשולחן מגדלי התמרים, שבימים אלה עושה את הכל ליישום התוכנית העסקית שגובשה בשולחן לשיקום ענף התמרים הישראלי, כדי להחזיר אותו לדרך המלך * באמצע מרץ ייצג השולחן חמישה
7 דק' קריאה
בינואר 2010 יצא לפועל מבצע "גאולה מרצון" במסגרתו פשטה המשטרה בשיתוף הרווחה על בית המשפחה שבו התגוררו נשותיו וילדיו של גואל רצון. אחת מהנשים ששוחרו מהכת היא יהודית הרמן מקיבוץ שפיים, אז בת 29,
9 דק' קריאה
אזור נחל תבור עשיר בחקלאות מגוונת ומודרנית וכך הגעתי לדיר הכבשים לחלב בקיבוץ גזית, שעובר שינויים רבים והתפתחות מרשימה, עם תוצאות כלכליות יפות הנסיעה לקיבוץ גזית מבצעת בנוף מקסים ושקט – הר תבור העגול
7 דק' קריאה
התמקדות של מדינת ישראל בגנטיקה, באיסוף נתונים ובהפחתת חום, הובילה לתנובת החלב הממוצעת הגבוהה ביותר בעולם לפרה  מישל אקרמן – HOARD'S DAURYMAN 4.2022 המחברת היא כתבת בענף החלב והחקלאות שבסיסה בקולומבוס, אוהיו. ההולשטיין הישראלי
10 דק' קריאה
מפעל למיחזור חומרי לוואי מורכבים הצטערנו לשמוע שחברת פינוי פסולות וייצור חומרי לוואי לרפת סוגרת את הפעילות המרכזית של מפעלה בקיבוץ מרחביה. תלונות על מטרדי ריח לתושבים בסביבה הביאו את הרשויות להציק שוב ושוב
10 דק' קריאה
נתן כספי שהוציא לאור ספר על הגיל השלישי ("שבעים, שמונים, תשעים" בהוצאת "ספרי ניב"), עקב אחר חייהם של יותר מ-30 נשים וגברים בגילים שבעים עד יותר מתשעים שפורחים בערוב ימיהם * המסקנה שלו: גיל
8 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן