יבול שיא
הרפת והחלב
1 כניסה לרמת צבי

פרויקט הרוח בעמק חרוד לקראת הקמה

2 דק' קריאה

שיתוף:

פרויקטים לייצור חשמל נקי מאנרגיית הרוח בעמק חרוד, קבלו אור ירוק מצוות המעקב המקצועי ומוועדת הערר המחוזית, וצפויים לצאת לדרך כבר בתחילת שנת 2023.

אנרגיה נקיה מהרוח בעמק חרוד מתקרבת. בעקבות אישור התכניות לטורבינות רוח בשטחי עין חרוד, כפר יחזקאל, בית אלפא וחפצי-בה על-ידי מוסדות התכנון, הוועדה המחוזית לתכנון ובניה מינתה ועדת מעקב מקצועית לפיקוח אחר עמידת התכניות בתנאים הסביבתיים שהוגדרו, הן בשלבי התכנון והן בשלבי ההקמה והתפעול השוטף. בוועדת המעקב חברים נציגים מקצועיים מגופים שונים לרבות מנהל התכנון, משרד הבריאות, המשרד להגנת הסביבה, משרד החקלאות, משרד האנרגיה ורשות הטבע והגנים. לאחרונה, ועדת המעקב המקצועית אישרה את התנאים להיתר בניה, הכוללים תכניות ניטור (אקוסטיקה, ריצוד, בעלי כנף) ומיקומים סופיים של טורבינות הרוח.

כמו כן, בחודש מאי האחרון אושרו תשריטי החלוקה של ארבעת פרויקטי טורבינות הרוח, אגב ביקורת של ועדת ערר על הוועדה המקומית בנוגע לפרויקטים, תוך ציון שמדובר בפרויקטים שהתהליך התכנוני לגביהם הושלם וכעת נדרש להוציאם אל הפועל.

הוועדה המקומית גלבוע דחתה אמנם בחודש יוני את הבקשות להיתרי בניה של הפרויקטים, אולם לדברי היזמים מדובר בהחלטה לא חוקית, שצפויה להיות מבוטלת במסגרת הערר שהוגש בעניינה לוועדת הערר המחוזית, ונערכים לתחילת הקמת הפרויקטים כבר בתחילת שנת 2023. יש לציין כי תהליך הקצאת המקרקעין מול רשות מקרקעי ישראל מתקדם ביתר שאת, ופעולות הנדסיות מקדימות כבר מתבצעות בשטחי הפרויקטים לרבות בדיקות קרקע, איתור עתיקות ועוד.

מבט מרמת צבי
מבט מרמת צבי

אנרגיה נקיה מהרוח בעמק חרוד

החברות EDF ובלו סקיי אנרג'י הקימו שותפויות עם קיבוץ עין חרוד, מושב כפר יחזקאל, קיבוץ בית אלפא וקיבוץ חפצי-בה, וביחד יזמו פרויקטים להקמת 16 טורבינות רוח בהספק של כ-70 מגה וואט בשטחים החקלאיים של היישובים. הפרויקטים צפויים לממש לבדם כ-9% מההספק שהוקצה לפרויקטים בתחום אנרגיית רוח בישראל בשלב זה. ההתרחשויות באירופה בחודשים האחרונים יחד עם הימשכות משבר האקלים העולמי וההתקדמות האיטית בשילוב אנרגיות מתחדשות ועמידה ביעדי הממשלה, רק חיזקו את הצורך הברור לחזק את פיתוח מקורות אנרגיה ירוקים ומגוונים למשק. זאת, בנוסף למחסור ההולך וגובר בחשמל שיענה על הביקוש הגובר בישראל. מעבר לתרומה בהפחתת פליטות, במהלך החורף האחרון נמנעה עלטה באזורים רבים בארץ בשל השימוש בפרויקטי רוח שחוברו לאחרונה לרשת.

פרויקטים לייצור חשמל נקי מאנרגיית הרוח בעמק חרוד צפויים לתרום רבות לאזור מההיבט הכלכלי – היישובים השותפים צפויים לזכות לתמורה משמעותית עבור השימוש בקרקע לטווח ארוך ולהכנסות מהפרויקט. ברמה האזורית, הפרויקטים צפויים לייצר מקומות עבודה בתקופת ההקמה והתפעול השוטף שלהם, לפתח כלכלת תיירות ירוקה המותאמת למאפייני העמק תוך יצירת תעסוקה חדשה גם בתחום זה.

תחילת עבודות קידוחי הניסיון באתר
תחילת עבודות קידוחי הניסיון באתר

שקיפות, בטיחות ומקצועיות כערכים מובילים

החברות השותפות מדגישות את החשיבות שהן רואות בשיתוף הפעולה עם הקהילות ביישובים השותפים והשכנים. מתוך תפיסת שליחות ואמונה בתרומת פרויקטי הרוח לעמק חרוד ולסביבה, EDF ובלו סקיי אנרג'י שואפות לפעול במשך כל תהליך הקמת הפרויקטים ואף במהלך התפעול השוטף, באופן שקוף לציבור ולספק את המענה המקצועי המיטבי לחששות תושבים. הפרויקטים מקודמים תחת סטנדרטים מקצועיים ובטיחותיים מחמירים.

לצורך כך ניתן גם  להתרשם ולהתעדכן באתר האינטרנט הייעודי שהחברות הקימו לשם הנגשת המידע אודות פרויקט אנרגיית הרוח בעמק חרוד לציבור.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בעונה זו של השנה מגדלים רבים נתקלים במחלת הפרצית בעדרים. על מנת לעשות קצת סדר בנושא, אכתוב הסבר פשוט שישפוך קצת אור על המחלה יוסי לאפר – יועץ מקצועי בין-לאומי. josephlepar@gmail.com הפרצית היא מחלת
3 דק' קריאה
עברה שנה וחצי מאז האדומות הגיעו מטקסס *תמונה ראשית: פרה שנרצעה פסולה מלכתחילה – תמונות מאתר כיפה לא להאמין, אבל בהודעת החמאס על הסיבות לפתיחת המלחמה עלה הטיעון, שבמיקום סודי ביהודה ושומרון, נמצאת קבוצה
7 דק' קריאה
חדשות מן העבר, חלק א גזע בקר לייצור חלב בחוברת של יוסף קריגר, אחד ממייסדי רמתיים, בשם "מזכרונותיו של ציוני", מופיעים פרטים מעניינים על יבוא בקר מהולנד, בראשית שנות ה-20 של המאה שעברה. יוסף
5 דק' קריאה
מדוע מחירי הבשר בעלייה ומחיר פרה ועגלה עלה מאוד? איך משפיעה המלחמה על הקורה בענף הבשר ועוד נושאים, שצוות בני בקר במפעלי העמק, מתמודד איתם בכל יום ביקור במכרז הבקר השבועי… מה תפקיד הארגון
5 דק' קריאה
עם קמינסקי בהובלת חלב בגולן מחלבת הגולן התחילה לעבוד מחדש בחודש מאי 23 תחת חברת זן לכול.  תחילה קיבלה חלב מתנובה ובתחילת השנה, יצאה לדרך עצמאית וקיימה מכרז לקליטת חלב ישירה והובלה למחלבה. במכרז
6 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן