יבול שיא
הרפת והחלב
מחפשים חקלאים

"קונים חקלאות ישראלית"

2 דק' קריאה

שיתוף:

"קונים חקלאות ישראלית" הינו מיזם מתכלל שנועד לחבר בין חקלאים ישראלים ששדות הגידול שלהם נפגעו מהמלחמה ובין צרכנים פרטיים, מוסדיים וקהילתיים. מטרת המיזם היא הצלת הפרנסה של החקלאים, הצלת התוצרת הטרייה ומכירתה במחירים ראויים לכל הצרכנים במדינה. כל זאת בתפיסת קיימות של חיזוק חוסן מערכת המזון המקומית ולצד השגת סולידריות כחלק קריטי בציונות מודל 2023.

המיזם הוקם כשבועיים מפרוץ המלחמה, ועד כתיבת שורות אלה, ארבעים וארבעה ימים במערכה הצבאית, גויסו עשרות רבות של מתנדבים ומתנדבות במטרה לתת כתף למאמץ לאתר חקלאים מחד וצרכנים מאידך, תוך מתן פתרונות לשיווק, מכירה, פרסום, שינוע ואיתור נקודות מכירה בפועל.

המיזם הוקם על ידי ד"ר מיכל ביטרמן, מנכ"לית ומייסדת TNS ישראל(The Natural Step), ארגון הפועל באורח שוטף לקידום וחיזוק חוסן מערכת המזון המקומית.

דר מיכל ביטרמן
ד"ר מיכל ביטרמן. צילום: שחר תמיר

ד"ר ביטרמן אומרת בריאיון ל"יבול שיא" כי "כאשר פרצה מלחמת "חרבות ברזל" הוצפו נושאים רבים בהם TNS מטפל בשגרה למניעתם: בזבוז עודפי מזון מגופים כמו צה"ל, מפעלים ותרומות, לצד חקלאים שנתקעו עם תוצרת שעמידותה לרוב קצרת מועד ואינה בת שיווק או מכירה ולפיכך נמצאת בסכנת השלכה לאשפה".

לדברי יוזמת המיזם שיתופי פעולה רוחביים נעשו עם המרכז לשלטון אזורי, אחים למשק, צו 8 לחקלאות, עיריית תל-אביב-יפו – מרכז הקיימות, בונות אלטרנטיבה ועוד.

"המיזם פועל על טהרת ההתנדבות ואינו גובה תשלום מהצדדים השונים. לפיכך לא ננקטות פעולות גבייה או חשבונאות" קובעת ד"ר ביטרמן ומוסיפה: "השאיפה של 'קונים חקלאות ישראלית' היא להמשיך לעבוד ולהתקיים גם ביום שאחרי המלחמה, מתוך הבנה שבניית חוסן לאומי, המבוסס על חקלאות ישראלית -'מהשדה למקרר' – היא תהליך ארוך הדורש התמדה ולמידה".

במיזם שהוא למעשה מבצע מיוחד למען חקלאי ישראל, שישים מתנדבים צוותו לשישה צוותי עבודה: חקלאים, שת"פ וצרכנים, שינוע, מתנדבים, מידע ומדיה חברתית.

ד"ר ביטרמן ציינה כי למיזם הצטרפו כ-200 חקלאים מרחבי המדינה, דגש על חקלאי הצפון והדרום שפונו מבתיהם וחקלאים הזקוקים לסיוע מידי.

Screenshot 2023 12 03 132857
אירוע מכירה בנשר. צילום: שינשינים, תנועת החלוץ

"מאות טונות של פירות וירקות כבר הגיעו לצרכנים במקומות שונים בארץ, בלמעלה מ-30 נקודות מכירה. בהם רמת השרון, רמת גן (בהפעלת הצופים), סביון, געש, פתח תקווה, חדרה, תל אביב, ראשון לציון, ירושלים, אור יהודה, נשר (בהפעלת שינשינים של תנועת החלוץ) והיד עוד נטויה".

היוזמת והמקימה של המיזם הראוי להוקרה מבטיחה שבקרוב השערים ייפתחו גם למכירה של פרטיים וכן לעסקים קטנים מעסקי המזון הזקוקים לסיוע.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שיתוף הפעולה יעשה שימוש ביכולות בינה מלאכותית (AI) לתכנון ואופטימיזציה של חומרים כימיים להגנת הצומח, לטובת פיתוח קוטל עשבים בספקטרום רחב עם מנגנון פעולה (MoA) בר קיימא חדשני לחקלאים רחובות, ישראל – פברואר 21,
2 דק' קריאה
ההסכם מדגיש את מחויבות שתי החברות לפיתוח פתרונות ביולוגיים חדשניים לחקלאים באזל, שוויץ ורחובות, ישראל – 20 בפברואר, 2024 – סינג'נטה, חברה מובילה בתחום החקלאות החדשנית ולביא ביו בע"מ, חברה המפתחת מוצרים ביולוגיים לחקלאות
< 1 דק' קריאה
משפחת פרחן כבר חוותה שני פינויים – מחבל ימית ומגוש קטיף * קרן פרחן מדמוני, מכוכב מיכאל, מעלה את זיכרונותיה כילדה בימית וכנערה באלי סיני * היא מספרת איך הצליחה להתגבר על קשיי חייה
11 דק' קריאה
עולמה של שרה, ממקימי קיבוץ בעמק הירדן, שעלתה לארץ בעקבות האהבה, מלא בסתירות. היא נישאת לדויד החלוץ השרירי, אך לא שוררת ביניהם אהבה; היא הופכת לגננת הראשונה של התנועה הקיבוצית אך עושה זאת כדי
4 דק' קריאה
בשנת 2000, התקופה שבה החלה ההפרטה וארוחות הערב בחדר האוכל התמעטו, יצא בכפר עזה ספר מתכונים בעריכת מיטל כסלו שבאותה עת התמודדה עם מחלת הסרטן. בימים אלה עלה הספר לאתר דיגיטלי בידי בתה נוי,
5 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן