יבול שיא
הרפת והחלב
רחפנים ישראלים לחקלאות

רחפנים ישראלים לחקלאות: מודדים ממעוף הציפור את בריאות העצים

2 דק' קריאה

שיתוף:

מאז חשפה את כלי המדידה המתקדמים פוקחת חברת "סיטרי" עיניים על 100 מיליון עצים ברחבי העולם

רחפנים ישראלים לחקלאות

ישראל טלפז שירת את ביטחון ישראל 33 שנים והגיע לדרג בכיר המקביל לדרגת אלוף. ואז, לפני שלושים שנה, חש שיש דמיון רב בין חקלאות לביטחון. היה גם מי שהאיץ בו להחליף מקום עבודה ולתרום לחקלאות.

"זיהיתי צורך בהבאת דלתא מסוג אחר לחלוטין לחקלאות ובדגש על גידולים רב-שנתיים" דברי הפתיחה של בכיר המערכת הביטחונית לשעבר. בשנת 2017, שנה אחרי שסיים את הפרק הביטחוני, הקים חברה בשם סיטרי(seetree) , בתרגום: לראות עצים, ובנה מערכה מודיעינית שתסייע לחקלאים המגדלים מטעים (עצים).

"אנחנו מעניקים לחקלאי שירות מודיעיני מקצה לקצה. כלים לקבל החלטות חכמות, חיסכון בהוצאות והשגת יבול טוב יותר".

איך זה עובד?

"פיתחנו שיטת מדידה שאוספת מידע בצילום אויר מרחפן ואפילו מלוויין (חישה מרחוק), שמעביר בשידור ישיר מידע על בריאות העץ. זיהוי נגעים מסוימים, חולשות בהשקיה, פערי דישון ומדידה של יבול. אנחנו מדברים על עצי הדר מכל המינים, שקדים, רימונים, זיתים.

כל עץ מקבל זיהוי דיגיטלי מעין תיק בריאותי דיגיטלי וכל הפרמטרים נמדדים לאורך זמן. למשל עקת מים: מחסור או עודף השקיה, הכול ממוחשב. ווייז ניווט לכל נקודה לטלפון הנייד של החקלאי. כל הפועלים שעובדים לצד החקלאים מצוידים במערכת ומקבלים און ליין נתונים חיוניים על מצב העץ".

מאז חשפה את כלי המדידה המתקדמים פוקחת חברת "סיטרי" עיניים על 100 מיליון עצים במרחבים חקלאיים בארצות הברית, ברזיל, מכסיקו, ארגנטינה, איטליה, ספרד ויוון, ובמדינה בדרום יבשת אסיה שלא ניתן בשלב הזה לפרסם את שמה, שכן אין לה קשרים דיפלומטיים עם ישראל.

ישראל טלפז מספר לנו שגדלים בעולם עצים גבוהים במיוחד שמסתירים את השמש וזה גורם לכך שהעץ יחיה ללא פרי. "יש מדדים שמוכרים במדע, אבל לא לחקלאי. אין כלי למדוד גובה עץ וכמה עצים כאלה יש. השירות שלנו מספק לחקלאי את מלוא המידע הדרוש לו גם בעניין גובה העץ".

עשרות רחפנים לחקלאות

לדבריו "אפשר לחסוך 20% – 50% אחוזים בכמויות ההדברה והדישון. המדידה תאבחן את גובה העצים ואת המידות שלהם וגם את עוביים. החזון שלנו להיות מומחים עולמיים לעצים".

החברה הישראלית מפעילה עשרות רחפנים ולוויין בין לאומי בפעילותה היסודית בארצות תבל. היא מעסיקה 160 עובדים, 70 מהם בארץ והשאר צוות פיתוח באוקראינה.

עד היום הושקעו בחברה 45 מיליון דולרים בשלושה סבבי השקעה. מי שהשקיע הם קרן ההשקעות הישראלית "הנאקו", הבנק העולמי, הבעלים של חברת נטפים,וחברת הטרקטורים היפנית "קובוטה".

בשלב זה אין מדברים בחברה על כניסה לבורסה או לבצע הנפקה, אם כי זה יקרה ככל הנראה במועד לא רחוק. ב "BOARD"(דירקטוריון החברה) שישה חברים ובהם הייזם אורי לוין, מפתח ה"ווייז."

טלפז מעיד שהאנשים שפעילים עימו הם "חבר'ה עם חזון ציוני, חדורי רצון לשפר את מצב העצים בעולם ואמביציה להתנהג אחרת בשדה החקלאי העולמי".

שני שותפים ניצבים בראש החברה כיום: ישראל טלפז מייסד-שותף ומנכ"ל, והמהנדס גיא מורגנשטרן שהוא הטכנולוג הראשי ומייסד-שותף. היזם ברק חכמוב, איש עסקים מנוסה, הינו המייסד-שותף השלישי.

רחפנים ישראלים לחקלאות | צילום: יח"צ

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אומר גל טוויג, מנהל פיתוח עסקי בשולחן מגדלי התמרים, שבימים אלה עושה את הכל ליישום התוכנית העסקית שגובשה בשולחן לשיקום ענף התמרים הישראלי, כדי להחזיר אותו לדרך המלך * באמצע מרץ ייצג השולחן חמישה
7 דק' קריאה
בינואר 2010 יצא לפועל מבצע "גאולה מרצון" במסגרתו פשטה המשטרה בשיתוף הרווחה על בית המשפחה שבו התגוררו נשותיו וילדיו של גואל רצון. אחת מהנשים ששוחרו מהכת היא יהודית הרמן מקיבוץ שפיים, אז בת 29,
9 דק' קריאה
מפקחי היחידה המרכזית לאכיפה וחקירות של משרד החקלאות ופיתוח הכפר סיכלו בסוף השבוע ניסיון הברחת 13 טון דגים ופירות ים מעזה. הדגים הועברו להשמדה ונפתחו הליכים משפטיים כנגד המעורבים בניסיון ההברחה. תחילתו של האירוע 
< 1 דק' קריאה
משרד החקלאות ופיתוח הכפר מגבש מענה לסיוע לחקלאים בנושא פשיעה חקלאית, ומזמין חקלאים לשתף בתובנות מהשטח. המטרה: התאמת המענה לצרכים שיעלו מהשטח והקמת מוקד שיהיה זמין לחקלאים 24/7 משרד החקלאות ופיתוח הכפר קורא לציבור
< 1 דק' קריאה
בזמן שמכונות תעשייתיות ענקיות טווות שטיחים, רוקמות דוגמאות, ומייצרות ברבע דקה את מה שאמור להיות מיוצר בהקפדה ובתשומת לב – יש את מי שעושה את המלאכה כמו פעם, באופן הרבה יותר ידידותי לסביבה והרבה
12 דק' קריאה
שיר אור גורדון ממושב בית זית, מדריכת יוגה ומטפלת גוף נפש, מספרת על הרצון לפתוח מרחב תרגול יוגי רוחני.   אומרים שהתרגיל הכי קשה בתרגול יוגה הוא להניח את המזרן על הרצפה. וכן, להתחיל להגמיש
4 דק' קריאה
להיות רווקה מזדקנת במושב זה גרוע יותר מאשר רווק מזדקן. לרווק מזדקן יש אחות שתדאג לו. רווקה מזדקנת לעולם תהיה עוול על אחיותיה ואחיה ובסופו של דבר על הקהילה. סוף החורף. אני השתדלתי לעשות

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן