you can look here xxx free
indiansexstories
tu dai tai tu.
יבול שיא
הרפת והחלב
Pierces disease מחלת פירס

Pierce’s disease – מחלת פירס

3 דק' קריאה

שיתוף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

מחלת פירס נגרמת על ידי חיידק קסיללה (Xylella fastidiosa ssp fastidiosa) וגורמת לתמותת גפנים ליין ולמאכל. חיידק זה גורם נזקים במספר מיני צמחים, צמחי בר וצמחי תרבות, אך עד לאחרונה נמצא רק באמריקה. בשנת 2012 התגלה טיפוס של החיידק הגורם למחלה קשה בזיתים בדרום איטליה, ולפני כחמש שנים נראו במטעי שקדים בארץ סימני התייבשות הקשורים לחיידק זה. בקיץ האחרון (2021) התגלו בארץ גם גפנים נגועות, עד כה רק בצפון הארץ. 

Pierce’s disease – מחלת פירס: תרצה זהבי, מדריכה להגנת הצומח בגפן אגף ענפי שירות, שה"מ

Pierce’s disease – מחלת פירס

Pierce’s disease – מחלת פירס, דרכי ההתמודדות עם החיידק בארה"ב כוללות זיהוי והדברה של החרקים המעבירים את המחלה (וקטורים), חיזוק הגפנים בעזרת השקיה ודישון (ומאידך, יש לקחת בחשבון שהחרקים נמשכים בדרך כלל לצימוח חיוני), ושימוש בזנים עמידים, כמו זנים שלהם 'דם' של גפנים אמריקאיות ומספר זני ויניפרה שנפגעים פחות אך אינם עמידים.

נראה שגם לכנה יש השפעה על עוצמת המחלה.

במקרים של נגיעות התחלתית יש משמעות לזיהוי מוקדם של גפנים נגועות ועקירתן כך שלא יהוו מקור הדבקה לגפנים שכנות.

יש לציין שבינתיים אין לנו ידע לגבי הוקטור בתנאי הארץ ובהתאם אין נתונים לגבי התרומה של העברה מגפן לגפן לעומת העברה של החיידק מצמחיה נגועה בסביבת הכרם .

בשלב זה חשוב לגלות ערנות לבעיה ו'לפקוח עיניים' לאיתור ולגילוי תסמינים חשודים. במקרה שיתגלו כאלה, יש לשלוח חומר צמחי נגוע לבדיקה בשירותים להגנת הצומח.

תסמינים מחשידים לנגיעות במחלה

מהספרות וממה שראינו עד כה בכרמים עולה כי חלק מהתסמינים מאפיינים רק גפנים הנגועות בקסיללה, וחלקם דומים לתסמינים הנגרמים ממחלות אחרות.

התסמין האופייני והייחודי ביותר הוא התעצות לא מושלמת של השריגים ויצירת 'איים ירוקים' )תמונה 1). בדרך כלל הקטעים שאינם מעוצים נמצאים על הפרק עצמו. 

תסמין מחשיד לנגע במחלה בגפן

תסמין נוסף, הבולט בעיקר לפני הבציר, הוא אשכולות שהגרגרים בהם הצטמקו לגמרי (תמונה 2).

הצטמקות הענב לפני הבציר

תמונה 2: הצטמקות גרגרים לפני הבציר

בגפנים, הנגועות בקסיללה, נשירת העלים אינה רגילה. במקום שהפטוטרת תתנתק מהזמורה, מופעלת רקמת הניתוק בין הטרף לפטוטרת, ומה שרואים הן פטוטרות ללא טרפים (תמונה 3). סביר להניח שהמופע הזה אינו מתבטא במשך זמן רב, ולכן הוא פחות משמעותי במשך מרבית העונה.

תמונה 3: הפטוטרות נשארות מחוברות לזמורה או לשריג, בעוד שהטרפים נושרים

המופע על העלים, שהוא זה ש'תופס את העין', הוא בעייתי ואינו תמיד חד-משמעי.

בסיור הראשון, שבו זיהינו את נוכחות המחלה בארץ (התקיים בתאריך 2 בספטמבר), דגמנו ואומתה נגיעות בגפנים עם תסמינים שלא נראו לנו מוכרים (תמונה 4).

הטרפים נושרים

תמונה 4: תסמינים ייחודיים

תסמינים יחודים
תסמינים יחודים

בסיור נוסף, שנערך בתאריך 13 בספטמבר, דגמנו גם דברים מוכרים ופחות מיוחדים, ונוכחנו כי גם בדגימות הללו התקבלו תשובות חיוביות (תמונה 5).

pic5

תמונה 5: תסמינים פחות ייחודיים, שניתן ליחסם גם לבעיות אחרות

תסמינים מבלבלים

מעבר לתסמינים החד-משמעיים, שצוינו לעיל (התעצות לא אחידה, התייבשות אשכולות וחלק מתסמיני העלווה), יש תסמיני עלווה הדומים לתסמיני קסיללה, אך נגרמים כתוצאה מבעיות אחרות: 

 ציקדות מסוימות גורמות להתייבשות של שולי העלווה, לעתים עם קו אדום בגבול שבין החלק היבש לחלק החיוני (תמונה 6), וכך גם סימני אסקה במצבים מסוימים (תמונות 7-8).

Capture 3

בתחילה ניסינו להתייחס לקו הגבול האדום, המופיע בין החלק החיוני של העלה לחלק הנקרוטי, כאל סימן מבדיל ברור, אולם דיגום של עלים כאלה במושבות השומרון הניב תוצאות שליליות בבדיקות המעבדה (תמונה 9).

Capture 5
Capture 5

תמונה 9: נקרוזות מוקפות בפס אדום, יצאו שליליות בבדיקות מעבדה

תסמין נוסף להתייחסות: בחלק גדול מהגפנים שנדגמו הצימוח היה חלש או שהיו בהן קטעים מתים, אך לא בכולן….

במקרה שמתגלית גפן חשודה, רצוי לדגום עלים עם תסמינים ועם חלק מהשריג.

עד ההגעה למעבדה יש לשמור את החומר הצמחי עטוף בשקית ניילון ובקירור.

עד כאן הידע שלנו מהארץ. מצורף קישור לדפון שפורסם בטקסס בשנת 2010 שמכסה את הנושא מההיבט המעשי של אנשי המקצוע הפועלים בשטח:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

חדווה אמונה קופ"ח כללית מאיר צור, ראש מועצה אזורית הערבה התיכונה, אירח את חדווה אמונה, מנהלת כללית מחוז דרום וצוותה הבכיר, רופאים, אחיות ומנהלי סיעוד, במטרה לקדם את איכות שירותי הבריאות וכן הארכת מתן שעות השירות לתושבי
< 1 דק' קריאה
אחרי שנים של התמודדות עם מפגעי פסולת חקלאית חמורים, המועצה האזורית אשכול, מקדמת הקמת מתקן חדשני לייצור חשמל מהגזם החקלאי שבתחומה, בדגש על גזם חממות.  המועצה, יחד עם יו"ר מושב אוהד, רונן כהן שהרים את הכפפה וחברת "אנרטי אינטרנשיונל" חתמו על הסכם להקמת
< 1 דק' קריאה
בקיבוץ יזרעאל מחפשים דרכים משפטיות וכספיות לסייע לגבע להתמודד מול תביעת הענק בנושא הטורבינות. גבע: המגעים טרם הבשילו לכלל מעשים    תביעת הענק בנושא הטורבינות חבר מרכזי בקיבוץ יזרעאל, מהקיבוצים העשירים בתנועה, מסר כי הנהלת הקיבוץ
2 דק' קריאה
מערכות סולאריות על מצופים תוצרת כחול לבן הותקנו לראשונה בישראל בבריכות הדגים של קיבוץ עין הנצי"ב. מדובר בשמונה מערכות סולאריות צפות על גבי מצופים חדשים שפיתחה חברת פלציב שבבעלות עין הנצי"ב. עד כה יובאו מצופים מסוג זה מסין.   הפרויקט שהושלם לאחרונה בהשקעה של כ-23 מיליון ש"ח, כולל 15 מערכות שהוצבו על גגות מבני המשק, ברפתות ובלולים. 
< 1 דק' קריאה
מכונני הקיבוץ המתחדש לקראת סוף המילניום הקודם זכיתי להיות זבוב על הקיר באירוע מכונן שהיה בקיבוץ שפיים: סיעור מוחות של חבורת "קיבוץ עתיד". זו החבורה שיילדה, רעיונית ומעשית, את "הקיבוץ המתחדש". עשיתי הכל כדי לא לחרוג ממעמד הזבוב, כדי שהאנשים ידברו חופשי, כאילו אין עיתונאי בסביבה.  כ-20 מחברי "קיבוץ
3 דק' קריאה

כתבות נוספות

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן