יבול שיא
הרפת והחלב
Screenshot 2023 03 12 120018

דברים לזכרו: אבנר אמיר ז"ל ­2023 – 1935

< 1 דק' קריאה

שיתוף:

אבנר – חבר, מורה, מקצוען בתחום הדרים, איש ספר ומוסיקה.

את דרכו כמדריך הדרים במשרד החקלאות התחיל אי שם בשנות ה – 60 של המאה הקודמת, לאחר לימודים בפקולטה לחקלאות.

 זו היתה תקופה של פריחה ושגשוג בענף ההדרים. ההדרים נחשבו לענף מספר אחד, והסיסמה "הטובים להדרים" הפכה למעשה של נטיעות בכל הארץ.

אבנר, כמדריך, חלש על אזור נרחב של העמקים הפנימיים: עמק יזרעאל, עמק הירדן, עמק בית שאן וגליל תחתון. כמו כן, ליווה את תחנת הניסיונות "נווה יער".

היכרותי עם אבנר היתה משנות ה – 70. אנוכי, פרדסן צעיר בתחילת דרכי, ואבנר "אורים ותומים" שלי. משנות ה – 80, אני מדריך צעיר בתוך חבורת מדריכי העמקים. חבורה מגובשת: אבנר – זקן החבורה, דורון ז"ל, שמוליק גרוס ואנוכי.

אבנר כמדריך – אהבתי את דרכו. יקה, שלא מעגל פינות. חכם, ידען, מקצועי, אינו קופץ בראש, צנוע ובעל ראיה מקצועית בלתי רגילה. כוחו היה ביצירת אקלים וקשר מקצועי וחברי עם הפרדסנים, עם אנשי ההדרים בכל מערכות האריזה והשיווק, ומאידך השקיע בחינוך הדור הצעיר באזור, דרך עבודות גמר, ביוטופים וניסויים של תלמידי התיכונים באזור.

אבנר היה שותף בניסויים רבים כאשר האשכולית הלבנה – מרש היתה בראש מעייננו (אבנר היה הרפרנט לאשכולית מרש). במהלך שנותיו הרבות כמדריך הדרים בארץ, הוא לקח גם פרקי זמן לעבודה והדרכה בארצות מעבר לים, כנציג המדינה. אבנר עבד אצל השאה הפרסי, באיי האוקיינוס השקט, בפיליפינים, ג'מייקה ופפואה ניו גיני.

אבנר היה אדם מסודר מאד. לגביי, היה הברומטר לעונות השנה. בכל חודש אלול (עם הגיע הסתיו), שנה בשנה, ללא התחשבות במזג האויר, היה מופיע עם הסוודר הירוק של פעם שנסרג בעבודת יד בבית, ובכל חודש ניסן (פסח) אבנר עם מכנסיים קצרים וסנדלים.

אבנר, איש העמק, אחד מחוליה בתוך שרשרת של אנשי מקצוע מתחום ענף ההדרים, אשר בזכותם ענף ההדרים ממשיך ללבלב.

אהבנו אותך.

סיפור חיים נדם

התלם לא תם

העצים בפרדס הרכינו ראשם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*תמונה ראשית: מרכז המבקרים לירקות בנחל עוז לפני ההרס המתקפה הרצחנית של ארגון הטרור חמאס, גבתה את חייהם של חקלאים, בעיקר בקיבוצי עוטף עזה. מנתונים שהגיעו לידינו התברר כי בבוקר ה-7 באוקטובר נרצחו בביתם
6 דק' קריאה
בקיבוץ נירים בעוטף עזה, שבאותה שבת שחורה נרצחו חמישה מחבריו וארבעה חברים נחטפו ע"י החמאס, כבר רצים קדימה, לא נחים, לא מפסיקים לעשות, ממשיכים לזרוע ולהכין את האדמות להמשך גידולי החורף ב-6.10.23, רק יום
3 דק' קריאה
"עשרות אנשים מגיעים מכל רחבי הארץ, מתל-אביב, מטבעון, מבאר-שבע. ובאחד הימים הגיעו תושבים מכפר-סבא באוטובוס שהעירייה שלהם העמידה לרשותם" צילומים: באדיבות המשפחה דודו מיכאלי הוא חקלאי מזה ארבעים שנה. עשרים שנה הוא היה בעל
4 דק' קריאה
חוק "סימון ארץ המקור" עומד להיכנס לתוקף בסוף שנה זו תמונה ראשית: אורן לביא. צילום: מישל אמזלג מנכ"ל משרד החקלאות אורן לביא קובע ש"ביטחון המזון של מדינת ישראל חייב להתבסס על תוצרת חקלאית מקומית".
2 דק' קריאה
מעגלי חיים ­- התארגנות משפטית מלידתנו עד מותנו, מזמן לנו מעגל החיים מפגשים ואירועים. במשפחה הגרעינית והמורחבת, בחברויות, לימודים, עבודה, טיולים ואירועים הנקרים בדרכנו. כאלה שכיף להיות בהם וכאלה שפחות. אנחנו חלק מחברה, אך
2 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן