יבול שיא
הרפת והחלב
מפגש מועצת הצמחים. קרדיט צילום מועצת הצמחים

"אין מדינת ישראל בלי חקלאות, ואין חקלאות בלי חקלאים"

2 דק' קריאה

שיתוף:

אמר שר החקלאות, ח"כ אבי דיכטר, בפגישה עם חברי שולחנות המגדלים של ענף הפירות במועצת הצמחים

"אין מדינת ישראל בלי חקלאות, ואין חקלאות בלי חקלאים. חשוב להעניק לחקלאי ישראל ודאות וביטחון בעשייה שלהם, ולכן אנו עובדים על תכנית לתכנון המזון עד שנת 2040", אמר היום שר החקלאות ופיתוח הכפר, ח"כ אבי דיכטר, במפגש מיוחד עם חברי שולחנות המגדלים של מועצת הצמחים שהתקיים בקיבוץ בארות יצחק. בדבריו התייחס השר גם למכסות המיים ומחיריהם ולסוגיות נוספות המטרידות את חקלאי ישראל, בהן הצורך לייצר "דור ממשיך" בחקלאות ("חשוב להפוך את החקלאות לאטרקטיבית יותר עבור הדור הצעיר, וננסה לעשות זאת") והמחסור בידיים עובדות מקצועיות בענף החקלאות ("העובדים הזרים בחקלאות אינם תופסים את מקומם של הישראלים").

במהלך המפגש, הציג איציק שניידר, יו"ר ומ"מ מנכ"ל מועצת הצמחים, את הפעילות העניפה שאותה יוזמת ומבצעת המועצה, הכוללת בין היתר הגברת ועידוד צריכה של פירות וירקות תוך דגש על התוצרת המקומית, טיפול בביטוח נזקי ואסונות טבע (כידוע, החקלאים סופגים הפסדים רבים מדי שנה בשל נזקים הנגרמים בשל תנאי מזג אוויר), הדברת מחלות ומזיקים באמצעות טכנולוגיות מתקדמות ופעילויות יומיומיות נוספות שמבצעת מועצת הצמחים המיטיבות את מצבו של ענף החקלאות בישראל והעוסקים בו. רני בר-נס, יו"ר ענף הפירות במועצת הצמחים, ציין את חשיבותה הגדולה של המועצה שמבצעת פעילויות רבות שהחקלאי הבודד אינו יכול (או שאינו יודע) לבצע בעצמו, או שאין לו כדאיות כלכלית לבצע אותן בעצמו. הפעילויות הללו יכולות להתבצע רק במסגרת ציבורית כוללת ומחייבת והן חיוניות לקיומו ולרווחתו, ואף חקלאי או מגדל לא יוכל לעשות את הפעילויות הללו לבדו. רני הציג נתונים כלל ענפיים המראים שלמרות שמספר מגדלי הפירות בארץ הצטמצם בכחצי לעומת לפני עשור, כל המדדים מראים על התייעלות מרשימה וצמיחה משמעותית ביבול, בכושר הייצור, בייצוא ובשטחי הגידול, כשגם הפעילות בשולחנות המגדלים צמחה באופן משמעותי.

עוד במפגש הציגה ד"ר מיכל לוי, המדענית הראשית במשרד החקלאות ופיתוח הכפר, את יעדי הפיתוח של המדען הראשי; גל טוויג, מנהל הפיתוח העסקי לשולחן התמרים במועצת הצמחים, הציג את המעבר של מגדלי התמרים בארץ ממשבר לצמיחה; החוקרת ד"ר טרין פז-כגן הרחיבה אודות גישות מחקר חדשניות לניהול בר-קיימא במטעים; ואילו ד"ר מאור פריד הרצה על מהפיכת הבינה המלאכותית.

במהלך המפגש העניקה קרן המלגות ע"ש דני ברונר ז"ל מלגות לסטודנטים מצטיינים לתואר שני, העוסקים בחקר ענף המטעים. הקרן נוסדה על ידי משפחת ברונר מקיבוץ כברי, בסיוע תרומות מגופים חקלאיים: ענף הפירות במועצת הצמחים, ארגון מגדלי הפירות בישראל, בית האריזה 'פרי מטולה', קיבוץ כברי ומילופרי. ירון בלחסן, מנכ"ל ארגון מגדלי הפירות בישראל, בירך את הזוכים במלגות ואמר כי "ההשכלה הגבוהה היא המפתח לחברה יצרנית ומתקדמת. אנחנו מאמינים כי מאחורי המלגה עומדים ערכי התפתחות, התמקצעות ועידוד למצוינות, שיתרמו לקידום החקלאות הישראלית בכלל וענף הפירות בפרט. אני מאחל לסטודנטים הצלחה רבה בלימודים."

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתחיל בהודעה של דוברות המשטרה – גניבות בקר בשווי של מאות אלפי שקלים. כתב אישום הוגש באמצע ינואר האחרון, בגין עבירות של גניבות בקר וקשירת קשר לביצוע פשע נגד 3 נאשמים, שגנבו עשרות פרות
2 דק' קריאה
משפ' יעקב עדיין ממשיכה ברפת רציתי מאוד לבקר ברפתות השכנות בחבל תענך שהולכות ונעלמות וכך, היה מרגש מאוד לפגוש את זוג המבוגרים – רחל ואליהו יעקב, יחד עם ירמי בנם הצעיר, שהוביל אותי בחום.
7 דק' קריאה
יוחאי קמחי בעין חרוד איחוד קצת לפני המלחמה יצאתי לפגוש איש מיוחד בעין חרוד עם עשייה בלתי פוסקת במשך עשרות שנים, עם דגש על הרפת. כל הפיתוח בענפי החקלאות בקיבוץ עין חרוד איחוד, עבר
6 דק' קריאה
פוסט אחד שהניע אנשים רבים בתקופת המלחמה שנים רבות שאני מלווה את רפתות העוטף במסגרת תפקידיי בענף. במבצעים הביטחוניים המיוחדים, השתדלתי להתנדב ליום-יומיים בחליבות ברפת, שהעובדים שלה פונו בצו צבאי והיא נשארה ללא צוות.
3 דק' קריאה
חודשים רבים של השקעה בקידום המועמדות בכל משקי הקיבוצים וביום שלישי 14.2 התקיימו הבחירות והדרמה הייתה גדולה. בשעות הלילה נספרו הקולות וליאור שמחה נבחר לתפקיד מזכ"ל התנועה הקיבוצית. הוא יחליף בתפקיד את ניר מאיר
2 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן