יבול שיא
הרפת והחלב
ספינת אגוז

בבני המושבים מציינים את יום הזיכרון לנספי ספינת אגוז

< 1 דק' קריאה

שיתוף:

יום הזיכרון לעולי מרוקו שנספו בטביעת הספינה הוא סמל ציוני שעליו ראוי וחובה לחנך" בבני המושבים מציינים את יום הזיכרון לנספי ספינת אגוז ומחנכים לסיפור העליה מצפון אפריקה

בבני המושבים מציינים את יום הזיכרון: מדריכים וחניכים מרחבי חטיבת בני המושבים בנוער העובד והלומד ציינו את יום טביעת ספינת המעפילים 'אגוז', החל בכ"ג בטבת, בפעילויות חינוכיות, היכרות עם סיפור העליה מצפון אפריקה ובחלק מהישובים – אף נערכו טקסים לזכר 44 הנספים. במשך שנים ארוכות נאסרה על יהודי מרוקו העלייה לארץ ישראל. המחתרת הציונית עזרה לגברים, נשים וטף לעלות בחשאי. כדי להגיע לארץ ישראל נאלצו יהודי מרוקו לוותר על הונם ובתיהם ולהתנגב בחשיכה תוך סיכון חיים.

בבני המושבים מציינים את יום הזיכרון

ספינת 'אגוז' נשכרה על ידי המוסד כדי לסייע ביציאה ממרוקו לגיברלטר הקרובה. בפעם ה-13 שבה הפליגה הספינה, בליל ה-10 בינואר 1961, טבעה הספינה ועליה 44 עולים, מחציתם ילדים ממשפחות צרפתי, אדרי, אלמליח, בן הרוש, דדון, ממן, אזולאי, בן לולו ונוספים. מלבד העולים נספו אלחוטן ישראלי ואחד מאנשי הצוות הספרדים. היחידים ששרדו היו שלושה מאנשי הצוות הספרדים. 22 גופות נמצאו, והשאר אבדו במצולות. עם נוסעי הספינה נמנה איש "המוסד" חיים צרפתי שליווה את המעפילים על הספינה ונספה בטביעתה.

טביעת הספינה ומותם של 44 המעפילים הציוניים זירז את השגת ההסכם ליציאת היהודים ממרוקו, ורבים המשיכו את מפעל העלייה הציוני, התיישבו ברחבי הארץ ובנו אותה.

"מבחינתנו, יום הזיכרון לעולי מרוקו שנספו בטביעת הספינה הוא סמל ציוני שעליו ראוי וחובה לחנך," אומר אור פישר, ממרכז הדרכה של החטיבה. "אנחנו מזמינים את חניכינו להרחיב את האתוס הציוני, ולהכיר את סיפורי העדות והקהילות השונות שהגיעו לארץ ישראל. כולן מתוך ציונות עמוקה, רצון לבנות את הארץ ומוכנות לשלם מחירים על כך. תנועת המושבים קלטה במאות ממושביה עולים רבים. התפקיד שלנו הוא לספר את סיפורם, להוקיר אותם, ולחנך על המורשת שהותירו לנו."

העולים שהגיעו באמצע הלילה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתחיל בהודעה של דוברות המשטרה – גניבות בקר בשווי של מאות אלפי שקלים. כתב אישום הוגש באמצע ינואר האחרון, בגין עבירות של גניבות בקר וקשירת קשר לביצוע פשע נגד 3 נאשמים, שגנבו עשרות פרות
2 דק' קריאה
משפ' יעקב עדיין ממשיכה ברפת רציתי מאוד לבקר ברפתות השכנות בחבל תענך שהולכות ונעלמות וכך, היה מרגש מאוד לפגוש את זוג המבוגרים – רחל ואליהו יעקב, יחד עם ירמי בנם הצעיר, שהוביל אותי בחום.
7 דק' קריאה
יוחאי קמחי בעין חרוד איחוד קצת לפני המלחמה יצאתי לפגוש איש מיוחד בעין חרוד עם עשייה בלתי פוסקת במשך עשרות שנים, עם דגש על הרפת. כל הפיתוח בענפי החקלאות בקיבוץ עין חרוד איחוד, עבר
6 דק' קריאה
פוסט אחד שהניע אנשים רבים בתקופת המלחמה שנים רבות שאני מלווה את רפתות העוטף במסגרת תפקידיי בענף. במבצעים הביטחוניים המיוחדים, השתדלתי להתנדב ליום-יומיים בחליבות ברפת, שהעובדים שלה פונו בצו צבאי והיא נשארה ללא צוות.
3 דק' קריאה
חודשים רבים של השקעה בקידום המועמדות בכל משקי הקיבוצים וביום שלישי 14.2 התקיימו הבחירות והדרמה הייתה גדולה. בשעות הלילה נספרו הקולות וליאור שמחה נבחר לתפקיד מזכ"ל התנועה הקיבוצית. הוא יחליף בתפקיד את ניר מאיר
2 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן