יבול שיא
הרפת והחלב
רבשצים

בהד"ן לעבודה חייב את משרד הביטחון לקיים דיון עם הרבש"צים

3 דק' קריאה

שיתוף:

בהד"ן לעבודה חייב את משרד הביטחון לקיים דיון עם הרבש"צים תוך 48 שעות  וועד הרבש"צים כי ימנע מעיצומים הרבש"צים ניתקו קשר עם צה"ל ודורשים להיות מוכרים כעובדי משרד הביטחון

בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב הורה ביום שני השבוע למשרד הביטחון ללוות את המשא ומתן בין ההסתדרות הלאומית והרבש"צים לבין המועצות האזוריות. שופטת בהד"ן האזורי לעבודה, אריאלה גילצר, לא חסכה במילים בדבר אחריות משרד הביטחון בדאגה לרבש"צים.

השופטת ציינה, כי יש לקיים תוך 48 שעות דיון ראשון במשא ומתן ולדווח עליו לבהד"ן האזורי לעבודה. את זאת קבעה השופטת לאור החלטת וועד הרבש"צים שלא לקיים העיצומים שתיכנן. ועד הרבש"צים כבר הודיע, כי הוא לפי שעה לא יקיים עיצומים אך במידה והמו"מ לא יתקדם יחזור להשבתה כללית.

חן לוי, חבר בוועד הרבש"צים, מסר כי: "עניין השיפוי הוא חלק ממכלול הדברים הלא תקינים במקצוע אך עיקר העניין הוא בשאלה – מי בעצם לוקח אחריות על הרבש"צים. יש חמישה גופים ששולחים אותנו למשימות ברמה היומיומית ומתי שקורה משהו לרבש"ץ אז כולם מתנערים מעליו. יישב לא יכול להעסיק איש ביטחון ברמה של רכז ביטחון, זה לא עובד בצורה הזאת. מקומנו הטבעי להיות מועסקים במשה"ב, ואמנם עד תחילת עד שנות ה-2000 היינו מועסקים ע"י משה"ב. בעצם, יש כ-60 רבש"צים וותיקים שהם עדיין מועסקים על ידי משה"ב.

"זה תפקיד שהיה במשך עשרות שנים, זה תפקיד שנוצר עוד לפני קום המדינה – תמיד היה מישהו שאחראי על הביטחון ביישוב, תמיד היה מישהו שדאג לביטחון הישובים בפריפריה. מי שאמור להתמודד מול שריפה, מחבלים או חדירה ליישוב חייב להיות תחת אחריות משה"ב. גם בשוטף, משה"ב דואג שנשמור על תקינות ומוכנות המתקנים ביישוב שבאחריותו – מערכת הכריזה, חדר ביטחון, המקלטים, הגדר ההיקפית – כל אלה הם באחריות ברבש"ץ לא רק בחירום אלא גם בשגרה.

רבשצ"ים באשכול – מחפשים הכרה כעובדי משרד הביטחון

"רבש"צים רבים נפגעו במהלך מילוי תפקידם: לדוגמא זאביק עציון ז"ל מנירים, שנהרג במבצע צוק איתן; יצחק קברטץ ז"ל, הרב"ש של מנרה שנרצח ע"י יהודי ועמית שטיינהארט, הרבש"ץ של הר אדר, שחיסל את המחבל בפיגוע ביישוב ונפצע קשה ורבים אחרים. לצערי, אין כמעט רבש"צ שלא נפגע בצורה כזאת או אחרת בעת מילוי תפקידו, אם מירי, פיצוץ, עימות פיזי, שריפה ועוד. הרבש"צ נמצא באירועים מסכני חיים ולאחר שההמולה דועכת הוא לא מקבל את הכיסוי שהוא אמור לקבל, כי לא הישוב, לא המועצה ולא משרד הביטחון לוקחים אחריות."

בשבועיים האחרונים החריף המשבר בין רכזי הביטחון השוטף הצה"ליים (רבש"צים) למשרד הביטחון, לאחר שהרבש"צים  בפעולות מחאה, הודיעו על סכסוך עבודה ואיימו בעיצומים. כזכור, לפני כשבועיים הודיע וועד הרבש"צים, כי הוא מנתק את שיתוף הפעולה עם צה"ל עד לפתרון המשבר.

לפני שבועיים רבים מהרבש"צים איימו בהתפטרות ואחד מהם אף החזיר את רכבו, לאור אי תשלום משכורות. שר הביטחון, נפתלי בנט, הבטיח כי יפעל להעברת המשכורות המתעכבות ואכן בתחילת שבוע שעבר הגיעו המשכורות. אולם אז התברר כי תשלום המשכורות בזמן הוא רק חלק קטן ממכלול הדרישות של הרבש"צים. "זה כבר לא עניין של כסף," אמר ל"קו למושב" קב"ט ביטחון בעוטף עזה. "המועצות אכן קיבלו את תקציבי המשכורות והרבש"צים התקשרו אלי ואמרו שהמשכורות נכנסו. הבעיה של הרבש"צים זה ריבוי המעסיקים הישירים שאחר כך טוענים שאינם המעסיקים. הם רוצים להיות מוכרים כעובדי משרד ביטחון ומשרד הביטחון לא מעוניין בכך."

ביישובים בישראל מועסקים כ-450 רכזי ביטחון, שכ-300 מהם מאוגדים בהסתדרות הלאומית. רובם מועסקים ישירות ע"י היישובים בהם הם רבש"צים ושכרם מועבר ממשרד הביטחון למועצות, המועצות מעבירות לוועדים ומשלמת להם. מלבד ביטחון שוטף – הרבש"צים משמשים כגורם מקשר בין פעולות צה"ל לתושבים. שיתוף פעולה זה הוא קריטי ביישובי עימות כמו יישובי עוטף עזה, הצפון, הגולן ויו"ש.

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: "משרד הביטחון מוקיר ומעריך את פועלם של הרבש"צים ואת תרומתם לחיזוק הביטחון ביישובים. לכן גיבש המשרד, יחד עם מרכז המועצות האזוריות, הסכם חדש, הכולל הגדלה של תקציב הסיוע במימון מרכיבי ביטחון למועצות וליישובים המעסיקים רבש"צים. רובן המוחלט של המועצות האזוריות, לרבות ביישובי עוטף עזה, כבר חתמו על ההסכם החדש וקיבלו את התקציב. מספר מועצות בודדות טרם חתמו ואנו פועלים מולן בניסיון להגיע לסיכומים".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול משק החשמל בקיבוצים הפך למורכב במיוחד והוא כולל אחריות על רכישת חשמל ומכירתו, גביית תשלומים, תחזוקת תשתיות והיכרות עם הרגולציה המשתנה  * חברת משקי רם, שפועלת בכ-40 קיבוצים, מתמחה בכך ותוכל ולחסוך לכם
3 דק' קריאה
הצלם הבינלאומי נפתלי הילגר מגן-נר שבגלבוע נוסע ברחבי העולם, מגלה תרבויות לא ידועות ומצלם נופים ואנשים * בתמונותיו ניכרים סקרנות, רגישות והקשר האנושי שהוא ניחן בהם * מאז ה-7 באוקטובר הוא מקדיש חלק מזמנו
9 דק' קריאה
על הגדות פסח בהתיישבות העובדת  סדר הפסח הוא הטקס הביתי-משפחתי החשוב ביותר בשנה. לאורך ההיסטוריה קיימו אותו בארץ ובגולה, גם בתנאים קשים ובלתי אפשריים כמעט. העיסוק המרכזי הוא קריאה בהגדה של פסח. במאות השלוש-עשרה
3 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן