יבול שיא
הרפת והחלב
טיול2

בין הזורע ליקנעם 

4 דק' קריאה

שיתוף:

כמעט בכל נסיעה צפונה חולפים על פני יקנעם וצומת התשבי מבלי לשים לב למה אפשר לראות בטיול באזור * הפעם נספר לכם כמה דברים אפשר לראות ואיפה לאכול באזור וגם את סיפורו המופלא של וילפריד ישראל

וִילְפְרִיד ישראל 

וילפריד ישראל היה מבני משפחת ישראל, להם היה בית כלבו שנחשב לגדול בברלין: נתן ישראל (Kaufhaus Nathan Israel), ששכן ברחוב שפנדאואר 28 במרכז ברלין. וילפריד היה איש השכלה והרפתקן משהו, שלאחר מלחמת העולם הראשונה החל לטייל במזרח הרחוק ותוך כדי מסעות אלה רכש הרבה יצירות אמנות ובעיקר פסלים וחפצים עתיקים של התרבויות השונות במזרח, שכלל לא היו מוכרות לרוב אירופה. כך צבר ישראל אוסף אמנות ייחודי שדאג לטפח ולשמור היטב. 

הקשר של וילפריד ישראל עם העם בציון התבטא גם בסיוע שלו להעלאת תיאטרון הבימה לתל אביב, הקמת ארגון להעלאת יהודים ממחנות ריכוז נאצים, יחד עם פרנק פולי ורוברט פולק, שהיו משחדים קציני SS שישחררו עצורים יהודים אותם מילטו לחופש – כך הצילו כרבבה של יהודים עצורים. בהמשך הגה את הרעיון של מבצע הצלת עשרת אלפים ילדים יהודים, המוכר בכינוי קינדרטרנספורט Kindertransport. 

וילפריד היה בין הראשונים לתמוך ברֶחָה פְרַיֶאר (Recha Freier), שפעלה להעלאת ילדים לפלשתינה. ביולי 1940 פריאר היתה בוינה וארגנה הברחה של 120 בני נוער יתומים, ביניהם אבי – אוטו ברגר (שלימים עיברת את שמו לגדליה בר), כשהיה בן 16. הילדים הוברחו מאוסטריה ליוגוסלביה, שם שהו בני הנוער עד שיוסדר המשך המעבר לפלשתינה. רק באפריל 1941 עלו בני הנוער על רכבת מזגרב בדרכם לבירות ומשם הבריחו דרכם רגלית ליישובי בגליל והעמק.  

וילפריד ישראל, היה בשליחות להצלת יהודים מטעם הסוכנות היהודית בספרד ופורטוגל, ובטיסה ב-1 ליוני 1943 במטוס דקוטה מליסבון לבריסטול שמעבר לתעלה האנגלית, הופל המטוס וכל יושביו ניספו, ביניהם וילפריד ישראל, שחקן הקולנוע לסלי הוארד ויש אומרים שגם כפיל של וינסטון צ'רצ'יל היה בין יושבי המטוס. 

מוזיאון וִילְפְרִיד ישראל לאמנות ולידיעת המזרח 

המוזיאון שנמצא בליבו של קיבוץ הזורע, הוא פנינה ארכיטקטונית ומוזיאלית שאינה מקובלת באמצע קיבוץ, אבל לכך יש הסבר. וילפריד ישראל, הגיע לקיבוץ הזורע אחרי שהכיר את חברי גרעין ורקלויטה (Werkleute, אנשי העבודה) עוד בגרמניה, בתחילת שנות ה-30 של המאה שעברה, שבהמשך הקימו את קיבוץ הזורע. וילפריד ביקר את קיבוץ הזורע בעת ביקוריו בפלשתינה המנדטורית בשנת 1934 וב-1940.  

בצוואתו הוריש וילפריד ישראל את אוסף האמנות שלו לקיבוץ הזורע. האוסף כולל כ-1,000 יצירות מתרבויות הודו, סין, קמבודיה, תאילנד, מצרים, יוון, אתיופיה ועוד. בשנת 1951 הוקם מוזיאון שיוכל להכיל את אוסף וילפריד ישראל. המוזיאון מאחסן ומציג תערוכה קבוע של אוסף וילפריד ישראל, כמו גם תערוכות מתחלפות מעת לעת. במקום מתקיימת פעילות חינוכית נרחבת, בעיקר עם מוסדות החינוך של עמק יזרעאל, יקנעם והסביבה.  

לצערנו, ב- 19.8.2020 נפרץ המוזיאון ונגנבו ממנו כ-30 יצירות יקרות ערך שלא ידוע גורלם עד ימים אלה. פרטים באתר. 

טיול 3
מוזיאון וִילְפְרִיד ישראל לאמנות ולידיעת המזרח 

תֵּל יָקְנְעָם 

תחנתנו הבאה היתה תל יקנעם, שמתנוסס כ-60 מטרים מעל צומת יקנעם ורובנו חלפנו תחתיו בלי להכיר ולהבין את חשיבותו של התל, שהיה חלק ממערכת ישובים עליהם סיפרתי בביקורנו במגידו השכנה.  

התל היה מיושב במשך כ-4000 שנים וטרם נתגלו בו כל האוצרות והעושר ההיסטורי שמסתתר בו. המקום מוזכר לראשונה בשם ענקנעם, ומופיע ברשימת הערים אותן כבש מלך מצרים תחותמס השלישי בכיבושיו בשטחי ארץ ישראל. 

בשנת 1799 ביקר במקום פייר ז'אקוטן שכתב עליו בשם שאטו ד'אל קירה (Chateau d'El Kireh), כשהיה שריד מתקופת דאהר אל-עומר שקרה, לישוב סמוך קירה. במאה ה-19 שם האתר מופיע בגרסאות שונות של השם תל קאמון, שהיה השם הערבי המקומי לאתר. התל נחפר לאחרונה בשנת 1993 ע"י רשות העתיקות. 

המקום פתוח לכול ללא תשלום אבל הכניסה אליו נסתרת מן העין. בסוף רחוב פעמונית ביוקנעם עילית, שם הרחוב משתנה לדרך משובשת, שנקראת רחוב דיאנה ובסופה רחבה של תל יקנעם, עם חנייה ומקום למנוחה. משם עולים בדרך תלולה ומשולטת היטב, עד לראש התל. בוייז: תל יקנעם. איש קשר, אחראי התל: דניאל בן שלמה 052-9402150 

טיול4
העליה לתל יקנעם. צילום: דני בר

מסעדת טנדוקה יוקנעם 

חזרנו לטנדוקה, שהיא מסעדת בשרים יפיפייה ואיכותית, השוכנת בלב המושבה יוקנעם, בתוך בניין לשימור שהיה אסם הגרעינים לרפתות המושבה. המסעדה כשרה ומציעה תפריט מוקפד של סוגי בשר טרי או מיושן במקום, בליווי תוספות המבוססות על ירקות מקומיים מחקלאי עמק יזרעאל. 

המסעדה מציעה מנות ראשונות, כמו סלט סלק ואגסים (38 ש"ח) הוא סלט קראנצ'י בתוספת נענע וסלרי ורוטב ויניגרט של צ'ילי תפוז וסילאן. כבדי עוף צרובים (84 ש"ח) מוגשים עם בצלים ופטריות בברנדי ורוטב טריאקי, על פירה תפוחי אדמה. הפתיחה היתה מרעננת עם שלל טעמים בפה, ולצד בירה קרה. 

בעיקריות בחרה הקרניבורית את מיקס לכל כיס (96 ש"ח לסועד), מנת מבחר בשרים המוגשים על פלנצ'ה לוהטת והתענגה עם כל ביס וכל סוג בשר שהוגש. ואילו אני הצמחוני, בחרתי במנה טבעונית של אמפנדס תרד, אמפנדס עבודת יד, מוגש לצד סלט בליווי צ'ימיצ'ורי ורוטב טרטר. טל': 04-959-0323. סגור בסופ"ש. 

מוזיאון המיניאטורות 

נסענו לאזור התעשייה של יקנעם שם נמצא מוזיאון מיניאטורות – עולם קטן גדול. אמן המיניאטורות משה זמטר ז"ל, שנפטר בימי הקורונה באוגוסט 2020 בגיל 97, יצר אלפי מיניאטורות בטכניקה ייחודית. מיטב היצירות שלו מוצגות באולם שהוקדש לו בתוך משרדי אחת מחברות ההיי-טק במתחם. רחוב הצמיחה 1, יקנעם עילית. פרטים באתר או בטלפון לענת 054-4834210, אורי 050-5225207, עדנה 052-8715001 

ברא צמחים 

תחנתנו האחרונה ביקנעם אף היא באזור התעשייה יקנעם – מרכז המבקרים שנמצא בלב חורש וצמחייה שרובה ככולה …צמחי מרפא. מרכז המבקרים של ברא צמחים, הוא מקום מלא השראה וביתם של מאות צמחי מרפא מכל רחבי העולם. נכנסו למרכז ובמקרה פגשנו את הבעלים ומייסדת המקום, שסיפרה לנו על שלל המוצרים וטיפולים שמוצעים לקהל בארץ ובעולם, הן ביקנעם והן במרכזים הנוספים שפתחו בתל אביב, כפר סבא ועוד. 

ביקור במקום הוא סוג של מסע אל עולם של ידע שכולו טבע, הרחק מההמולה והסערה שבחוץ. כבר מהחניה לחנות, אפשר לראות עשרות צמחים עם שלט קטן של שמם ותכונות או סגולות של הצמח. במרכז המבקרים מציעים שלל סוגי מפגש חוויתי ולימודי הכולל סיורים, סדנאות והרצאות, דרכם אפשר לגלות את סודותיה של רפואת הצמחים משחר ההיסטוריה ועד עצם היום הזה. ברא צמחים, רח’ העתיד 1, פארק התעשייה יוקנעם. פרטים באתר ובטל': 04-9899051. 

דני בר טיולים וסגנון חיים www.danybar.co.il מדריך, יועץ ומתכנן טיולים בארץ ובחו"ל. פרטים באתר https://www.danybar.co.il/trip_planning/ או בפייסבוק https://www.facebook.com/DanysBarTravelWineAndDine 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מיזם תיעוד והנצחה וירטואלי בשם "זיכרון 710" יוצא בימים אלו לדרך, כשהכוונה היא להקים אתר אינטרנט שירכז את כל תכתובות הווטסאפ, התמונות והסרטונים, שעברו בנגב המערבי בשבת השחורה *תמונה ראשית: יניב האגי. צילום: מהאלבום
6 דק' קריאה
עמית יפרח: ״העובדה שיישובי הצפון לא חוו מתקפת טרור רצחנית מצד החיזבאללה באותה שבת הינה בגדר נס. החלטה זו היא מסר לאויבנו שאין אנו נרתעים מהאיומים וההתיישבות והחקלאות תצמח ותשגשג על אפם וחמתם של
2 דק' קריאה
*תמונה ראשית: תושבי ותושבות עמק חפר מבשלים לחיילים בחמל בית הספר עמק חפר ברופין. צילום: דוברות עמק חפר ניר מפלוגת שריון בצפון הגיע להודות למתנדבות ולמתנדבים הרבים בעמק חפר, שמבשלים באהבה בין 1,000 ל-1,500
< 1 דק' קריאה
טיול יומי ברמלה וגם לוד החל מבריכת הקשתות עם תערוכה של דניאל רוטברט Daniel Rothbart והשם המסקרן רמלהאנתרופוקן RamleAnthropocene דרך המגדל הלבן והמרכז לאמנות עכשווית רמלה CACR* חלק א'  *תמונה ראשית: המגדל הלבן ברמלה
6 דק' קריאה
הגולשת שרון קנטור (אביחיל) תדע בחודשים הקרובים האם תייצג את ישראל במשחקים האולימפיים בפריז  הגולשת שרון קנטור (20) גדלה במושב אביחיל, וגרה בו גם בימינו, ובחודשים הקרובים היא תתמודד על הכרטיס למשחקים האולימפיים בפריז
3 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן