יבול שיא
הרפת והחלב
Screenshot 2023 03 21 142422

דוקר וזוכה 

3 דק' קריאה

שיתוף:

הסייף הצעיר יונתן כהן, ממושב חוסן, הוכתר לאלוף אירופה לנוער ומכוון למשחקים האולימפיים בפריז בשנה הבא

שלט חוצות בולט שהוצב במעלות לפני עשר שנים, לרגל ביקורה של אלופת העולם לקדטים דאז, אלונה קומרובה, משך את תשומת לבו של הסייף יונתן כהן (19) ממושב חוסן. מכאן החל המסע שלו בענף החרבות, שהגיע לשיא (הזמני, יש לקוות) עם זכייה בתואר אלוף אירופה לנוער, בתחרות שנערכה באסטוניה בסוף פברואר. באליפות הקודמת שנערכה בסרביה אשתקד זכה כהן במדליית ארד והשנה הוא ימשיך להתחרות בנוער וגם בבוגרים.  

מדליית הזהב הושגה לאחר ניצחון בגמר 11:15 על סייף אסטוני, שזכה לעידוד מהקהל – ובתום יום ארוך שכלל לא פחות מ-11 קרבות! את שנת 2023 פתח כהן עם מדליית כסף בתחרות סבב גביע העולם באיטליה, וכאמור המשיך לזהב באליפות אירופה. כאמור, בשנה שעברה הוא הספיק לזכות בארד באליפות אירופה לנוער באסטוניה, במדליית ארד בגביע העולם לנוער בתחרות שנערכה בלטביה, וגם להשתתף בתחרויות בוגרים רבות, כולל אליפות העולם בקהיר (מקום 136). כמו כן הוא היה שותף אשתקד לזכייתה של ישראל במדליית כסף בתחרות הקבוצתית באליפות העולם לבוגרים.  

הניצחון בקרב מושג כאשר צוברים 15 נקודות, אחת עבור כל מגע של הכלי בחליפה של היריב. משקל הדקר יכול להגיע ל-770 גרם, אורכו כ-1.1 מטר והפגיעה מותרת בכל חלקי הגוף (בניגוד לסגנונות אחרים). התחרות הקבוצתית כוללת ארבעה סייפים מכל מדינה. 

"ההתחלה הייתה קשה ורציתי לפרוש אבל אמא עודדה אותי להמשיך," הוא נזכר. ההורים התנדבו להסיע אותו מדי יום למועדון, ובימינו הוא כבר עושה לבד את הדרך הקצרה מחוסן, אליו עברה המשפחה לפני 17 שנה, למעלות (בה נולד) ומגיע גם לאימוני נבחרת במכון וינגייט. יונתן סיים תיכון אזורי בכברי ונהנה ממעמד של "ספורטאי מצטיין", הכולל שירות בשלישות והתחשבות בלו"ז של אימונים ותחרויות, שמוביל אותו לביקורים קבועים מדי חודש בשדות התעופה ברחבי העולם. המשפחה מחכה בבית לבשורות טובות אבל גם תומכת כספית ומאפשרת לכהן להתחרות ברחבי העולם, כך מסר הסייף לאחר הזכייה בתואר.  

כהן נולד במעלות והמשפחה עברה לחוסן אחרי שנתיים. יש לו שלושה אחים והוא סיים תיכון אזורי בכברי.  

התוכניות להמשך השנה כוללות כמה וכמה טורנירים ברחבי העולם, במטרה לצבור ניסיון ונקודות בדרוג העולמי ואולי אפילו להשיג את הכרטיס למשחקים האולימפיים בפריז בשנה הבאה. הכרטיס יושג, אם וכאשר, לאחר שורה של תחרויות בינלאומיות בהמשך 2023. פרט לכך, יש לכהן פוטנציאל להשתתף בתחרות הקבוצתית בפריז – אם נבחרת ישראל תעפיל אליה. כהן מגיע למועדון במעלות לא רק כדי להתאמן, אלא גם מסייע לדור הבא ומדריך נערים בענף בשנתיים האחרונות.

IMG 20230303 WA0002 1
כהן לאחר הזכיה כאלוף אירופה לנוער בסייף דקר. צילום: POTOPAVIA

למה בחרת בסגנון הדקר? 

"בענף יש שלושה סגנונות: רומח, חרב ודקר, אבל במעלות האופציה היחידה הייתה דקר. הגעתי ומנהל המועדון (וגם המייסד – י.ו) יעקב פרדמן אימן אותי ומלווה את הקריירה שלי מההתחלה." 

אתה מתאמן ומאמן במעלות. איך שומרים על רמה גבוהה אם אין לך יריבי אימון מהצמרת העולמית? 

"באימונים אני עובד עם יעקב על סגנון ומתרגל אלמנטים שאני חלש בהם, ולכן רמת היריב פחות חשובה. פרט למעלות אני מתאמן הרבה גם במכון וינגייט עם הנבחרת וגם עובד פעמיים בשבוע בחדר כושר. כשאני במושב אני צובר כוח לקראת האימונים והתחרויות." 

אתה זוכר את המדליה הראשונה שזכית בה? 

"מדליה ישראלית אינני זוכר, אבל בחו"ל זכיתי בגיל 15 בפולין במדליית ארד והרגשתי מאוכזב. בהמשך למדתי להעריך את ההישג ולהבין שמדליות לא באות בקלות." 

למרות התארים באירופה, לא זכית באליפות ישראל לנוער 

"אכן. יהונתן מסיקה הוא האלוף הנוכחי ואני מקווה להיות בעתיד גם אלוף המדינה." 

איך אתה מתכוון לשלב בין תחרויות נוער ובוגרים בהמשך השנה? 

"זו השנה האחרונה שלי בנוער. אני אלוף אירופה לנוער ומתכוון להשתתף באליפות העולם לנוער שתתקיים בחודש הבא בבולגריה. לאחר מכן אקדיש את כל זמני לתחרויות בוגרים מסבב גראנד פרי, גביע העולם וכו', כדי להתרכז במאמץ לעלות בדרוג ולהשיג את הכרטיס לפריז. היעדים הקרובים הם בואנוס איירס, פריז והמשחקים האירופאים בקראקוב שבפולין. אני שומר על קשר עם המשפחה דרך הסלולר." 

בשנה הבאה תהיה בן 20, מה יקרה אם התסריט הרע יתממש ולא תתחרה בפריז? 

"אהיה עדיין צעיר ואני מתכוון להמשיך להתחרות גם אחרי המשחקים האולימפיים, להסתכל קדימה ולכוון לטורנירים בינלאומיים וגם למשחקי לוס אנג'לס 2028." 

אנחנו מאחלים ליונתן כהן הצלחה בכל התחרויות הבאות ובכל אשר יפנה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

משרד החקלאות והמשרד להגנת הסביבה יוצאים לפעילות נוספת של איסוף ופינוי פסולת חומרי ההדברה ותכשירים וטרינריים מחקלאים. עד כה נאספו כ-90 טונות של חומרי הדברה ותכשירים חקלאיים ישנים או פגי תוקף אורן לביא, מנכ"ל
בעקבות קמפיין משרד החקלאות ולרגל הכניסה לתוקף של חוק סימון ארץ מקור גם במכירה מקוונת: 85% מהציבור מעדיף לרכוש תוצרת חקלאית מקומית. תוצאות הסקר שנערך על רקע המלחמה ניתן ללמוד כי החשיבות של חקלאות
במסגרת התוכנית, נבחרו בהליך תחרותי 9 זכיינים המשלבים תאגידים ישראלים וזרים, משקיעים, אשכולות אזוריים ועמותות בכל רחבי הפריפריה ויפעילו את מרכזי החדשנות, במטרה לעודד הנבטה וצמיחה של סטארטאפים חדשים עם חיבוריות אזורית חזקה ולקדם
3 דק' קריאה
על פי נתוני ארגון הגפן והיין הבינלאומי -OIV (International Organization of Vine and Wine)  שפורסמו בנובמבר האחרון, היקף ייצור היין העולמי בשנת 2023 צפוי להיות הנמוך ביותר ב-60 השנים האחרונות. זאת בשל פגיעה שנגרמה
2 דק' קריאה
המלחמה בעזה והעימות הצבאי בצפון, יצרו בקרב משקים חקלאיים ועסקים קטנים נוספים אתגרים וקשיים כלכליים – תזרימיים. השומר החדש ו- SparkIL יוצאים במיזם חדש שיספק להם אפשרות לקבלת הלוואת חירום של עד 100,000 ₪
2 דק' קריאה
מפקחי השירותים להגנת הצומח ולביקורת במשרד החקלאות בנתב"ג תפסו בתוך 48 שעות אלפי חלזונות במשקל של כ-5 ק"ג. החלזונות משמשים, ככל הנראה, למאכל במזרח, והם נתפסו תוך 48 שעות אצל שתי עובדות זרות שחזרו
2 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן