יבול שיא
הרפת והחלב
קרדיט צילום צילום גריפין

ההפתעה שחיכתה לחקלאי עוטף עזה

2 דק' קריאה

שיתוף:

רגע לפני טו' בשבט, תרומה של 200 טון דשן בעלות של 300 אלף שקלים מפסולת מפעל ונמצאה כיעילה לגידולי השדה

חקלאי עוטף עזה זכו לפני מספר שבועות להפתעה מיוחדת. נציגי מפעל "פיברו" מהמועצה התעשייתית נאות חובב, המייצר תרופות שונות פנו לחקלאי העוטף וביקשו לקלוט כ-200 טון אמוניום כלוריד, תוצר הלוואי מתהליכי הייצור של החברה, המשמש בדרך כלל את החקלאים כחומר דישון לגידולי הירקות השונים.

לאחר בדיקות מעבדה שונות בתהליך משותף עם מדריכי משרד החקלאות, תוצרי הלוואי של פיברו פוזרו בשדות עוטף עזה. באופן זה שני הצדדים חסכו הוצאות רבות ושמרו על הסביבה. חברת פיברו נמנעה מטיפול והטמנה של החומר וחסכה בכך גם עלויות רבות, כשהחקלאים קיבלו בתמורה וללא עלות חומר דישון בעל תכונות מצוינות להזנת גידוליהם.

צילום מסך 2023 02 07 130107
צילום: אייל כהן

אייל כהן, בעל המשק ששמח לקבל את הדשנים ממפעל פיברו בנאות חובב, מעיד כי אחרי כמה שבועות כבר רואים את האפקט. "ממש אפשר לראות את ההבדל בין חלקה שפיזרנו בה את הדשן ובחלק שלא. בנוסף לעובדה שיש כאן למעשה סימביוזה בין תעשיות שונות וכלכלה מעגלית שחוסכת כסף וחוסכת פגיעה בסביבה, זה מדהים לראות חומר שעד לפני רגע הוגדר כזבל שצריך להטמין, הופך שדה ריק למלא בגידולים בצבע ירוק. אנחנו באים ממשפחה גדולה של חקלאים עם כמה משקים ואין ספק שהפרויקט – סימביוזה תעשייתית של משרד הכלכלה עשה כאן עבודה מצוינת בחיבור בינינו לבין מפעל פיברו. כמובן שאני מברך מאוד על שיתוף הפעולה הזה. חומר שהוא נטל גדול שחייב להיות מוטמן, מקבל ייעוד חדש ומעניק חיים חדשים למאות טונות של ירקות עבור בני האדם. בעייני לפחות זו תרומה אדירה גם לאנשים וגם לטבע".

מועצת נאות חובב מובילה ומעודדת יצירת שיתופי פעולה המביאים לכלכלה מעגלית. שיתוף הפעולה הזה התקיים תוך ליווי גורמים מצד התכנית סימביוזה תעשייתית – של משרד הכלכלה, תכנית הבונה שיתופי פעולה בין מפעלים, עסקים, ארגונים ויזמים – כאשר פסולת שעסק אחד מתקשה לפנות הופכת לחומר גלם זול ורווחי עבור עסק אחר. שימוש חוזר זה עוזר להסיט פסולת מאתרי הטמנה, חוסך עלויות ואנרגיה, ומסייע לייצר מקומות עבודה והזדמנויות חדשות.

צילום באדיבות אייל כהן
צילום: אייל כהן

ארז בדש, ראש מועצת נאות חובב: "חייבים לעודד חשיבה מחוץ לקופסה כמו זו של אנשי מפעל פיברו. מדובר בסימביוזה בצורתה היעילה ביותר. אין ספק שהגדלת היקפי הכלכלה המעגלית בתוך ומחוץ למועצה היא אחת המטרות החשובות ביותר העומדות בפני נאות חובב בשנים הקרובות. ניהול פארק אקו -תעשייתי מצליח לצד שמירה והגנה על הטבע – ערך עליון".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול משק החשמל בקיבוצים הפך למורכב במיוחד והוא כולל אחריות על רכישת חשמל ומכירתו, גביית תשלומים, תחזוקת תשתיות והיכרות עם הרגולציה המשתנה  * חברת משקי רם, שפועלת בכ-40 קיבוצים, מתמחה בכך ותוכל ולחסוך לכם
3 דק' קריאה
הצלם הבינלאומי נפתלי הילגר מגן-נר שבגלבוע נוסע ברחבי העולם, מגלה תרבויות לא ידועות ומצלם נופים ואנשים * בתמונותיו ניכרים סקרנות, רגישות והקשר האנושי שהוא ניחן בהם * מאז ה-7 באוקטובר הוא מקדיש חלק מזמנו
9 דק' קריאה
על הגדות פסח בהתיישבות העובדת  סדר הפסח הוא הטקס הביתי-משפחתי החשוב ביותר בשנה. לאורך ההיסטוריה קיימו אותו בארץ ובגולה, גם בתנאים קשים ובלתי אפשריים כמעט. העיסוק המרכזי הוא קריאה בהגדה של פסח. במאות השלוש-עשרה
3 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן