יבול שיא
הרפת והחלב
Screenshot 2023 11 15 105432

הוראת שעה חדשה מקצרת את הליכי הקמת הממ"דים

2 דק' קריאה

שיתוף:

מעוניינים להוסיף ממ"ד לבית? הוראת שעה חדשה מקלה על הבירוקרטיה ומקצרת את משך הזמן הנדרש להוספת ממ"ד בשטח של עד 9 מ"ר לבתי מגורים קיימים צמודי קרקע או בני שתי קומות. להלן סקירה של עיקרי הוראת השעה

לאור המצב הביטחוני השורר במדינת ישראל ועל מנת לאפשר מיגון יעיל לכלל האוכלוסיה, עלה צורך ביצירת מסלול מהיר להקמת מרחבים מוגנים דירתיים (ממ"דים) בכל שטח מדינת ישראל. על כן, אושר ופורסם ביום 26.10.2023 תיקון לתקנות התכנון והבנייה (עבודות ומבנים הפטורים מהיתר) (הוראת שעה), התשפ"ד-2023.  

התיקון הינו הוראת שעה לתקופה של שנה המאפשר פטור מהיתר בנייה לצורך הקמת ממ"ד בבתי מגורים צמודי קרקע או במבנים עד שתי קומות, בהתקיים התנאים הקבועים בהוראת השעה. 

מי זכאי להיכלל במסלול פטור מהיתר להוספת ממ"ד? 

מגיש הבקשה הוא בעל הזכות במקרקעין ומדובר בבית מגורים קיים שאין בו ממ"ד. הפטור הוא רק עבור ממ"ד לבית מגורים צמוד קרקע או בנייני מגורים בני שתי קומות. 

הוראת השעה מתייחסת להקמת ממ"ד בלבד ללא כל תוספת אחרת לבית. בהתאם להוראה, ניתן להוסיף בפטור מהיתר ממ"ד ששטחו 9 מ"ר נטו (שטח רצפה) לכל היותר (ככל שישנן זכויות בתוכנית, אין מניעה לבנות ממ"ד גדול יותר אבל לא בהליך של פטור מהיתר אלא בהליך רישוי רגיל כי יידרש היתר בנייה). הממ"ד יהיה צמוד לבית והגישה אליו צריכה להיות מהבית באופן ישיר. לצורך עמידה בתנאי הפטור, התכנון חייב להיות בתוך קווי הבניין של התב"ע (ניתן לברר מה קווי הבניין מול הוועדה המקומית). יצויין שאין צורך בקבלת אישור רשות מקרקעי ישראל להוספת הממ"ד. 

דגשים לעריכת הבקשה 

יש להקים את הממ"ד בהתאם לתקנות ההתגוננות האזרחית (מפרטים לבניית מקלטים), התש"ן-1990 ולהנחיות והמפרטים המשלימים של פיקוד העורף. התאמת התכנון להוראות התוכניות וההנחיות המרחביות החלות על השטח הינה באחריות המבקש ועורך הבקשה מטעמו. 

על מנת להקל על הציבור, פיקוד העורך הכין מספר דגמים תקניים לתכנון הממ"ד לטובת שילובם בנספח המיגון של הבקשה. אין חובה להשתמש בדגמים אלו.  

הבקשות במסלול הוראת השעה הינן עבור תוספת ממ"ד בלבד, ללא תוספות או שינוי שטחים נוספים. 

שלבי הביצוע 

1. עריכת בקשה והכנת נספח מיגון בהתאם לתקנות ומפרטי פיקוד העורף. 

2. הגשת הבקשה והנספח במערכת הרישוי המקוונת של פיקוד העורף. 

3. בחינת הבקשה על ידי הרשות המוסמכת (פיקוד העורף) ואישורה או דחייתה תוך 14 ימים. 

4. הקמת הממ"ד ודיווח לרשות המקומית ולפיקוד העורף בתוך 45 ימים מתום ביצוע העבודה. 

* הכותבת הינה מנהלת אגף קרקעות ואגודות שיתופיות בתנועת המושבים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול משק החשמל בקיבוצים הפך למורכב במיוחד והוא כולל אחריות על רכישת חשמל ומכירתו, גביית תשלומים, תחזוקת תשתיות והיכרות עם הרגולציה המשתנה  * חברת משקי רם, שפועלת בכ-40 קיבוצים, מתמחה בכך ותוכל ולחסוך לכם
3 דק' קריאה
הצלם הבינלאומי נפתלי הילגר מגן-נר שבגלבוע נוסע ברחבי העולם, מגלה תרבויות לא ידועות ומצלם נופים ואנשים * בתמונותיו ניכרים סקרנות, רגישות והקשר האנושי שהוא ניחן בהם * מאז ה-7 באוקטובר הוא מקדיש חלק מזמנו
9 דק' קריאה
על הגדות פסח בהתיישבות העובדת  סדר הפסח הוא הטקס הביתי-משפחתי החשוב ביותר בשנה. לאורך ההיסטוריה קיימו אותו בארץ ובגולה, גם בתנאים קשים ובלתי אפשריים כמעט. העיסוק המרכזי הוא קריאה בהגדה של פסח. במאות השלוש-עשרה
3 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן