יבול שיא
הרפת והחלב
גיבורי הסרט על רקע מטוס המסרשמיט שהוא מטוס הקרב הראשון של חיל האויר צילם ליאור חפץ

אמיר טסלר, הכישרון ממושב קדרון

7 דק' קריאה

שיתוף:

הכישרון מקדרון: השחקן הצעיר אמיר טסלר (14), ממושב קדרון, כובש את במות הקולנוע מגיל עשר. טסלר כבר צעד על השטיח האדום, לצד נטלי פוטרמן וצוות הסרט "סיפור על אהבה וחושך", בפסטיבל קאן. בימים אלה עולה לאקרנים סרט חדש בכיכובו: "הרפתקה בשחקים", בו הוא מגלם את הנער יותם בתפקיד הראשי

אמיר טסלר

יש שחקנים המחליטים ללמוד משחק במגמת התיאטרון בביה"ס התיכון שלהם, לשרת בלהקה צבאית או במסגרת תיאטרון צה"ל ובמקומות אחרים.

בעלי כישרון אחרים פונים ללמוד משחק באחד מבתי הספר למשחק או ללמוד תואר אקדמי בתיאטרון וקולנוע.

אך יש גם בעלי כשרון טבעי, שהמשחק הוא חלק טבעי מאישיותם ודרך פעילותם השגרתית בחיי היום יום , זהו אמיר טסלר

אמיר טסלר, ממושב קדרון, הכישרון מקדרון, נער בן 14.5, שרק השנה סיים את ביה"ס יסודי בכיתה ח': "מגיל צעיר אהבתי מאד להצחיק ולגלם כל מיני תפקידים.

"אין לנו במשפחה שחקנים אבל התחום ממש משך אותי. ללמוד משחק התחלתי בגן חובה, בחוג הדרמה של יובל שטרן, במושב רמות השבים, כשגרנו בהוד השרון."

"לאחר זמן קצר עברנו למושב קדרון והתחלתי את כיתה א' בביה"ס המקומי. הסתגלתי והכרתי חברים חדשים. מאז החיים מובילים אותי, מזמנים ומציעים לי התנסויות רבות."

גיבורי הסרט בסצנת הטסת המטוס (צילום: עופר ינוב)

מהגן עד לקאן

"שמונה שנות לימודיי בביה"ס היסודי עברו עלי בקדרון. בחלק מהשנים, במקביל ללימודים, השתתפתי והתנסיתי גם בחוג לדרמה ב'בימת ילדים ונוער' בגדרה הסמוכה למושב. הצטרפתי לחוג בכיתה ב' ונשאבתי לתחום עד כיתה ה'.

גם כיום אני נהנה מאוד להציג, להופיע, ובעיקר להצחיק. איפה שיש לי קהל, שם אני נמצא – בקרב המשפחה, בכיתה או עם חברים. בני משפחתי מספרים שהייתי ממש פעוט, נהגתי לשיר שירים שהם שרו.

החלום שלי כמובן לכבוש את הבמות ולהיות שחקן טוב ומוכר. בעתיד אשמח שאוכל לשחק גם מחוץ לגבולות המדינה."

אמיר טסלר הוא הבכור בילדי המשפחה ולו שני אחים: יעלי בת ה-12 ושחר בן ה-10. האם הגאה, צליל טסלר: "הילדים שלנו נולדו למשפחה חובבת קולנוע ומוזיקה. אמיר הבכור אהב מגיל צעיר לשחק, להציג ובהמשך גם לכתוב סיפורים ותסריטים. את דרכו המקצועית מלווה המשפחה בתמיכה מלאה ובגאווה רבה."

הליהוק לסרט

בינתיים טסלר קוצר מחמאות והצלחות בקנה מידה ענק, בהתייחס כמובן לגילו הצעיר. הלא יאמן קרה ממש בגיל עשר, כאשר חיפשו תפקיד לילד בגילו, שיגלם את דמותו של הסופר עמוס עוז ז"ל בילדותו המורכבת, בסרט שיבוסס על ספרו של עוז "סיפור על אהבה וחושך", שיצא לאור בשנת 2002.

הספר עובד לסרט שובר קופות שבויים ע"י השחקנית הישראלית הבינלאומית, נטלי פוטרמן, שביימה ושיחקה את תפקיד אמו של עוז הצעיר.

אמיר טסלר והילה נתנזון מצולמים בבית חנן (צילום: ליאור חפץ)

אמיר טסלר:"המלהקת, הילה יובל, עברהבין כל חוגי הדרמה ומשחק בשנת 2014 וכך הגיעה גם לחוג דרמה בו למדתי ב'בימת ילדים ונוער' בגדרה. בחוג המליצו לה על כמה שחקנים ואני ביניהם.

הגעתי לשני אודישנים ולשמחתי נבחרתי לתפקיד. לימים נודע לי שנבחרתי לתפקיד זה מתוך מבחנים לילדים רבים מכל רחבי הארץ."

יובל המלהקת חיפשה את הילד האחד, שיוכל לשחק בכישרון וברגישות בתפקיד מיוחד ומאתגר ומצאה את אמיר מקדרון.

אין ספק שהצלחתו יוצאת הדופן בסרט, שיצא למסכים בשנת 2015, המתבטאת ביכולתו של טסלר לגלם ילד העובר את הטרגדיה הגדולה בחייו, אובדן אימו לאחר התאבדותה בירושלים, השפיעה על יובל.

התקופה המתוארת בסרט 'סיפור על אהבה וחושך' היא תקופת טרום מדינת ישראל, הכרזת העצמאות וימיה הראשונים של המדינה. מסע כבד לשחקן בן עשר ותלמיד בכיתה ג'.

עוד לא חגג בר מצווה

אכן משחקו המקצועי ובוגר בסרט הטביע את חותמו, ואנשי קולנוע ראו שיש כאן כשרון גדול והבטחה עצומה לקולנוע הישראלי.

עוד לא חגג בר מצווה וטסלר כבר זוכה לעבוד עם נטלי פוטרמן, זוכת פרס האוסקר ושחקנית בינלאומית. "אחד השיאים בחיי," הוא משחזר, "היה לטוס לשבוע לפסטיבל קאן עם כל צוות הסרט ומשפחתי. ללכת על השטיח האדום בעקבות סרט כה מיוחד, מורכב ומרגש."

מאז מיוצג טסלר הצעיר על ידי סוכנות השחקנים של פרי כפרי. טסלר שיחק בסדרה "נופלות על הרגליים" עם מילי אביטל ושני כהן:  "הסדרה הזו של אייל,  שהועלתה באפריל 2017, היא קומדיה ואני שמח שיצא לי לשחק גם בדרמה וגם בקומדיה.

אחרי שלומדים את התפקיד, משננים ומגיע שלב הצילומים והסרט יוצא למסכים. מתעורר בי הרצון והדחף הזה להשתתף כבר בפרויקט חדש. ולהיות שוב בצילומים."

אמיר מספר שהשתתף במספר סרטי סטודנטים קצרים, לצד מנשה נוי ומיכאל מושונוב.

לאחר צילומי "הרפתקה בשחקים" שהתקיימו בחורף השנה, הוא כבר הספיק להשתתף בפרויקט הפקה בשם "עשיו" על פי ספרו של מאיר שלו.

"הרפתקה בשחקים" אמיר טסלר והשחקן אריה צ'רנר, כמוריס הזקן (צילום: עופר ינוב)

"הרפתקה בשחקים"

עלילת הסרט המוקרן בימים אלה, "הרפתקה בשחקים", שבו כאמור משחק אמיר טסלר, היא לא פחות ממרתקת. יותם ונועה הינם נער ונערה המשחקים את גיבורי הסרט, בבימויו של אופיר חפץ. התסריט נכתב בהשראת הספר  "הרפתקה בטייסת", ספרו של עודד מרום, טייס קרבי (לשעבר) בחיל האוויר – "אייס", כלומר אלוף הפלות מטוסי אויב, שהיה מפקדה של טייסת 101, טייסת הקרב הראשונה של ישראל.

יותם ונעה הם חובבי תעופה בני 13 שנים בלבד, אותם מגלמים השחקנים הצעירים אמיר טסלר והילה נתנזון באופן המשכנע ביותר.

ב"בית קברות למטוסים ישנים ולא שמישים" מוצא יותם מטוס מדגם "מסרשמיט"*, המטוס הראשון של חיל האוויר.

יותם משתף כמובן את נועה, חברתו מהלימודים בתגלית הלא שגרתית שנראית כגרוטאה של ממש. האהבה למטוסים מחברת ביניהם, ויחד הם רוקמים תוכנית להטיס את המטוס הישן והנוסטלגי. ויתרה מכך, תאריך היעד עליו השניים מחליטים הוא במפגן האווירי של יום העצמאות.

כמובן שמדובר באתגר לא פשוט וכנגד כל הסיכויים. פרט להתגברות על קשיים טכניים ודרישות המורים בלימודים, עליהם להתגבר גם על ההתנגדות ההורים. אימו של יותם (ריקי בליך) משתמשת במחלת האסתמה של בנה, כדי להרחיקו מתחום המטוסים וההמראות.

ואילו אביה של נועה (נתי רביץ) הוא טייס קרב במילואים, המתייחס לבתו המוצלחת, כמו לילדה קטנה, שהעיסוק בטיסה עדיין לא בשבילה. לדעתו, מקסימום היא יכולה לשטוף את המטוסים מהאבק עליהם.

עלילה מותחת

לתמונה נכנס גם אחיה הגדול של נעה, המשפץ עם האב את מטוס ה"ספיטפייר השחור" המפורסם, כדי להטיסו במפגן האווירי של יום העצמאות. האח לא מוכן ש"המסרשמיט" הוותיק, יגנוב להם את ההצגה.

כך מתנהלת העלילה המותחת, כשהשאלה המרחפת היא: האם יצליחו גיבורי הסרט להתגבר על כל המיכשולים ולהטיס את המטוס הישן?

את הגיל השלישי מסמלת דמותו של מוריס הערירי, בן ה-78, שנדמה שכבר אין לו תפקיד בחברה והוא שריד של ישראל שאינה קיימת יותר, אך מתגלה כמקור ידע מקצועי ותמיכה ליותם ונועה, שבלעדיו לא יוכלו להגשים את החלום שלהם.

הסרט המוקרן כבר בבתי הקולנוע ברחבי הארץ, כובש לב ועיניים. משולבים בסרט אפקטים של אנימציה ממוחשבת, בקנה מידה שטרם נעשה בארץ.

ויש גם מסרים לצופים הגדולים והקטנים, כשהמסר העיקרי הוא עידודם להגשים את חלומותיהם, בלי קשר למגדר וגיל ומסרים חבויים: התמודדות עם משברים, תושייה, יכולת התמדה, קשר בין-דורי וקונפליקטים בין הורים ולילדים וכן גם הבעת הערכה לדור המייסדים והאזרחים הוותיקים.

בנוסף, הסרט הוא הזדמנות לחשוף את הקהל למטוסים הראשונים של חיל האוויר ולסיפורים מאחוריהם.

אמיר טסלר: "לפני הצילומים היו לי חרדות וחששות, כמו שתמיד קורה לי כשאני עומד לפני משהו גדול ומשמעותי. החששות היו אם באמת אצליח להוכיח להם שהם לא יצטערו על שבחרו אותי. אבל ברגע שהתחיל הפרויקט החרדות נעלמו לגמרי. האווירה על הסט הייתה מדהימה וכיפית."

הבמאי ליאור חפץ ואמיר טסלר בצילומי הסרט "הרפתקה בשחקים" (צילום: ליאורה צור)

מה החלום הכי גדול שלך כשחקן?

אמיר טסלר: "אני מקווה להמשיך להתקדם, ולהפוך את התחום הזה למקצוע בעתיד."

"ברור שלא אסרב להצעות מעבר לים אבל כרגע אני מאושר מכל הזדמנות לשחק, נהנה מאוד ומגשים את החלום שלי. לשמחתי הייתה לי ההזדמנות לעבוד עם צוות נהדר, בימאים ושחקנים מוכשרים. וכך אני רוצה להמשיך."

"אין לי משאלה לשחק דמות בתפקיד מיוחד כשלהו. על להיות שחקן באופן רציני, חשבתי רק מגיל שש, אבל תמיד הייתי בקטע."

"ההורים שלי מספרים שתמיד אהבתי להיות על הבמה, או לשיר מול המצלמה," משתף השחקן הצעיר במחשבותיו."

"אמיר הוא שחקן מצוין, מה שמאפיין אותו זאת המקצועיות שלו," אומר לי הבמאי ליאור חפץ, תסריטאי ובמאי ישראלי בוגר המחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל, ובעל תואר שני בבימוי ותסריטאות מבית הספר לקולנוע של אוניברסיטת USC שבלוס אנג'לס.

סרט הגמר הקצר של ליאור חפץ, "הסנדקית", הוקרן בלמעלה מארבעים פסטיבלים ברחבי העולם וזכה בעשרה פרסים.

הרפתקה בשחקים

חפץ: "בהחלט זה יוצא דופן ששחקן כה צעיר נוהג כשחקן בוגר לכל דבר. אחד הסימנים המצביעים על אינטליגנטיות במשחק, מתבטא בשאלה: איך הוא מתייחס לפסיכולוגיה של הדמות?

זה ניכר לא רק במונולוגים, בשפת הגוף והמימיקה של הפנים – זה מורגש במיקוד שלו בסצנה, בתפישת האופי הייחודי של הדמות.

"כבמאי אני מרגיש שהדמות אצל אמיר עוברת כמו גלגל שיניים ובזמן אמת היא יוצאת במלוא תפארתה."

לגבי יחסו לאמיר על הסט, מסביר חפץ, כי כבמאי אינו מתייחס אליו כאל ילד אלא כמו לכל שחקן על הסט: "הוא מתייחס למשחק מאד ברצינות. אך איך שנאמרת המילה 'קאט', הוא חוזר להיות הילד עם מעשי קונדס והמון צחוקים. זה דווקא הכניס ריח קרקסית לסט, עבור כל הצוות מתנקה האווירה. ניכר שהכישרון שלו ענק ואין ספק שהוא יגיע למרחקים."

"כבמאי אני גם שומע את הערות השחקנים והצוות על העבודה שלנו. בשבילי כולם שותפים לעשייה בתסריט, כל אחד שמעיר ומאיר בעצם מביא מאישיותו וניסיונו. למרות שאמיר צעיר, היו לו כמו זוויות ראיה אחרות."

"לגבי הסרט 'הרפתקה בשחקים' קיבלתי בהחלט את ההצעה שלו לגבי הסצנה עם מוריס הזקן – הוא הפך אותה מהסוף להתחלה והסדר נראה הגיוני יותר, כי זה בא מעולמו ומחשבתו הקרובה לגיל גיבור הסרט."

צילומים במושב

"לפי התסריט היינו צריכים כמה מקומות מוגדרים לצילום. הכי חשוב היה למצוא הנגר ענק עם פתח גדול שהמטוס יצא וימריא ממנו."

"במשך תקופה, כל יום, הייתי נוסע לחפש אתר באזור השרון והשפלה וכך הגעתי לאזור בית עובד בית חנן. בבית חנן ראיתי איזה בית אריזה ישן. הייתי צריך מקום עם פתח של 9 מטר לגובה ולרוחב, בכדי לאפשר את ההמראה"

"אחד המושבניקים הדריך אותי שיש בית אריזה ישן ששימש לאריזת תפוזים ועכשיו ממש נטוש. יצרתי קשר עם מזכירות המושב וקיבלתי אישור להשתמש במבנה לתקופת הצילומים. השלב הבא היה למצוא בית ישן מהתקופה של פעם, בו גר הזקן מוריס. הפנו אותי למושב נטעים הסמוך."

"בשכונת ההרחבה צילמנו את בתי גיבורת הסרט נועה וכמובן את מרחבי השדות בין המושבים, שבהם, לפי התסריט, הגיבורים היו רוכבים על האופניים."

"אין ספק שהאזור שמצאנו, אחרי אין סוף חיפושים, סיפק לנו את הרקע לסיפור העלילה ושיתוף הפעולה שקיבלנו היה פשוט אדיר."

"אני יכול רק לברך שהגעתי לאזור המועצה האזורית גן רווה והמושבניקים שהיינו בקשר איתם, פתחו את ליבם בהבנה ופירגון."

"מצא חן בעיניהם כשסיפרתי להם, שבאמצעות הסרט אני מציין ומעלה שמוזיאון חיל האוויר סייע ואפשר לנו לצלם את המטוסים ההיסטוריים."

"בנוסף, טייסים ותיקים וחובבי תעופה מכל רחבי הארץ התנדבו לסייע בהשאלת חלקי מטוסים ואביזרים, הטסת טיסנים ואתרי צילום במנחתים השונים, ממגידו בצפון ועד חצרים בדרום."

"אחד האתגרים הגדולים היה לגרום למטוסים עתיקים לעוף בשמיים, ואת זה הצלחנו להשיג בזכות עבודת אנימציה ואפקטים חזותיים (vfx) בקנה מידה ובהיקף שעוד לא נראה בישראל – והכל תוצרת הארץ."

אז מה היה לנו? המלצות השבוע

* המסרשמיט היה מטוס הקרב הראשון של חיל האוויר ונמכר לישראל ע"י צ'כוסלובקיה ב-1948. המטוס הראשון נחת בבטנו של מטוס DC-4 בתל נוף ב-3 ביוני 1948. הכישרון מקדרון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אורי אדלר, יזהר טוגנדהפט – הארגון לחקלאות אורגנית דוד סילברמן, אריה יצחק, מולי זקס, מאיה שניט-אורלנד – שירות ההדרכה והמקצוע אשר איזנקוט  ז"ל– מדריך שירות שדה בגימלאותאפרים ציפלביץ, שירות שדה, מו"פ בקעת הירדן הקומפוסט
8 דק' קריאה
נחמיה מצוינים ממושב הודיה מספר לעמרם קליין על השתלשלות חיו ואיך הצליח לשלב בין חקלאות לחיים כלוחם אש במערך הכבאות וההצלה * סיפור חיים  נחמיה, יו"ר עמותת רֶשֶֶף, איגוד הגמלאים של מערך הכבאות וההצלה,
3 דק' קריאה
בשעה טובה ולאחר שנה מאומצת ועקבית, הערב התכנסה ועדת המנכ״לים שהוקמה מכח החלטת ממשלה 1752 לעניין קביעת מכסת עובדים זרים, בה קבענו לראשונה כי מכסת העובדים הזרים לחקלאות תעמוד בשנה הקרובה על 70,000. בהתאמה,
״מדובר בהחלטה חשובה אשר מחזקת את החקלאים בישראל המשוועים לידיים עובדות כדי לספק תוצרת חקלאית ולהמשיך ולחזק את ביטחון המזון של אזרחי ישראל. חקלאי ישראל ממשיכים לעבוד ולעבד את אדמותיהם בגבולות, זאת תחת אש

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן