יבול שיא
הרפת והחלב
שוק מחנה יהודה צילום עמוס דה וינטר

ירידה משמעותית בצריכת פירות וירקות במשקי הבית

2 דק' קריאה

שיתוף:

כך נחשף היום בדיון בוועדה לביקורת המדינה בכנסת שעסקה בדו"ח מבקר המדינה על פעולות הממשלה לעידוד התחרות בשוק הפירות והירקות ולצמצום פערי התיווך * מזכ"ל התאחדות החקלאים: "אין לי ספק שזה קשור לעליית המחירים"

ירידה משמעותית בצריכת פירות וירקות במשקי הבית: מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, אבשלום (אבו) וילן השתתף היום (23.6.2020) בדיון בוועדה לביקורת המדינה בכנסת שעסקה בדו"ח מבקר המדינה על פעולות הממשלה לעידוד התחרות בשוק הפירות והירקות ולצמצום פערי התיווך.

במהלך הדיון הדגיש וילן כי אחת הסיבות לפער בין התמורה לחקלאי למחיר הצרכן היא גרירת הרגליים בהקמת שוק סיטונאי שיהווה מקור ל-30% מהתוצרת הישראלית ויוכל להגביר את התחרות.

"כמה קשה למצוא 200 דונם במרכז הארץ ולהקים שוק סיטונאי שישרת את כל הצרכנים בארץ?  אמר וילן. "זה אינטרס של המדינה. ההחלטה על הקמתו עברה כבר ב-2001 ועדיין לא יצאה לפועל. זו גרירת רגליים. אם אתם רוצים להשפיע על הורדת מחירים תזרזו תהליכים. השוק היה יכול להיות מוקם כבר מזמן. זה יהווה תחרות משמעותית לרשתות וייצר שקיפות מחירים."

ירידה משמעותית בצריכת פירות וירקות במשקי הבית

במהלך הדיון חשף וילן נתונים ממחקר של התאחדות חקלאי ישראל שמראים ירידה משמעותית בשנים האחרונות בצריכה של פירות וירקות על ידי משקי הבית.

בשנת 2002 הגיעה הצריכה של ירקות לנפש (כולל יבוא) ל-206 ק"ג ובשנת 2018 הגיעה ל-136 ק"ג. גם בפירות קיימת ירידה, (אמנם פחות תלולה מזו של הירקות אבל בהחלט ירידה), כאשר ב-2004 הגיעה הצריכה לנפש (כולל יבוא) ל-92 ק"ג  כאשר ב-2018 רק 73 ק"ג.

"אין לי ספק שזה קשור לעליית המחירים." אמר וילן. "אלו נתונים מדאיגים מאוד שחייבים להתייחס אליהם בכובד ראש ולפעול לצמצום פערי התיווך."

וילן הציג פתרונות נוספים שיכולים לסייע בהקטנת פערי התיווך כגון חוק סימון ארץ מקור שיכול לסייע לצרכן לדעת מאיפה הירקות והפירות מגיעים ונמצא על שולחנה של הכנסת. החוק הצרפתי שמסמן בסופר ליד הסחורה את המחיר שקיבל החקלאי ויכול למנוע מחירים מופקעים.

וילן: "יש המון פעולות שהממשלה יכולה לעשות כדי לייצר מנגנון הוגן לחקלאי ולצרכן. רק צריך לרצות לעשות אותן ולהפסיק לגרור רגליים."

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

טיול יומי ברמלה וגם לוד החל מבריכת הקשתות עם תערוכה של דניאל רוטברט Daniel Rothbart והשם המסקרן רמלהאנתרופוקן RamleAnthropocene דרך המגדל הלבן והמרכז לאמנות עכשווית רמלה CACR* חלק א'  *תמונה ראשית: המגדל הלבן ברמלה
6 דק' קריאה
הגולשת שרון קנטור (אביחיל) תדע בחודשים הקרובים האם תייצג את ישראל במשחקים האולימפיים בפריז  הגולשת שרון קנטור (20) גדלה במושב אביחיל, וגרה בו גם בימינו, ובחודשים הקרובים היא תתמודד על הכרטיס למשחקים האולימפיים בפריז
3 דק' קריאה
"המערבל של הלב" שמאיים לנגוס בכל חלקת הגיון טובה  שמעתי פעם הרצאה על כך שבכל זמן נתון, יכול אדם יכול לחוות רגש אחד בלבד. זאת אומרת הוא לא יכול להיות שמח ועצוב באותו שבריר
3 דק' קריאה
בני ובנות הנוער של התנועה החדשה, בצוותים החינוכיים, בבוגרות ובבוגרים ממשיכים להוביל פעילות חינוכית גם ובמיוחד בעת הזאת ונרתמים למשימות לאומיות  מאז פרוץ המלחמה ב'תנועה החדשה', פועלים לסייע לעורף הישראלי ולחקלאים. כבר ביום הראשון
2 דק' קריאה
נועה שפירא, רכזת שכבת יב בבני המושבים: "אנחנו רואים התגייסות מרחיקת לכת, שמוכיחה שבני הנוער מבקשים להיות חלק משמעותי מהעשייה בשעה קשה זו"  *תמונה ראשית: מדריכים משכבת יב' של בני המושבים בפעילות למפונים בבתי
< 1 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן