פרס המים של שטוקהולם לנוער
יבול שיא
הרפת והחלב
שוק מחנה יהודה צילום עמוס דה וינטר

ירידה משמעותית בצריכת פירות וירקות במשקי הבית

2 דק' קריאה

שיתוף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

כך נחשף היום בדיון בוועדה לביקורת המדינה בכנסת שעסקה בדו"ח מבקר המדינה על פעולות הממשלה לעידוד התחרות בשוק הפירות והירקות ולצמצום פערי התיווך * מזכ"ל התאחדות החקלאים: "אין לי ספק שזה קשור לעליית המחירים"

ירידה משמעותית בצריכת פירות וירקות במשקי הבית: מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, אבשלום (אבו) וילן השתתף היום (23.6.2020) בדיון בוועדה לביקורת המדינה בכנסת שעסקה בדו"ח מבקר המדינה על פעולות הממשלה לעידוד התחרות בשוק הפירות והירקות ולצמצום פערי התיווך.

במהלך הדיון הדגיש וילן כי אחת הסיבות לפער בין התמורה לחקלאי למחיר הצרכן היא גרירת הרגליים בהקמת שוק סיטונאי שיהווה מקור ל-30% מהתוצרת הישראלית ויוכל להגביר את התחרות.

"כמה קשה למצוא 200 דונם במרכז הארץ ולהקים שוק סיטונאי שישרת את כל הצרכנים בארץ?  אמר וילן. "זה אינטרס של המדינה. ההחלטה על הקמתו עברה כבר ב-2001 ועדיין לא יצאה לפועל. זו גרירת רגליים. אם אתם רוצים להשפיע על הורדת מחירים תזרזו תהליכים. השוק היה יכול להיות מוקם כבר מזמן. זה יהווה תחרות משמעותית לרשתות וייצר שקיפות מחירים."

ירידה משמעותית בצריכת פירות וירקות במשקי הבית

במהלך הדיון חשף וילן נתונים ממחקר של התאחדות חקלאי ישראל שמראים ירידה משמעותית בשנים האחרונות בצריכה של פירות וירקות על ידי משקי הבית.

בשנת 2002 הגיעה הצריכה של ירקות לנפש (כולל יבוא) ל-206 ק"ג ובשנת 2018 הגיעה ל-136 ק"ג. גם בפירות קיימת ירידה, (אמנם פחות תלולה מזו של הירקות אבל בהחלט ירידה), כאשר ב-2004 הגיעה הצריכה לנפש (כולל יבוא) ל-92 ק"ג  כאשר ב-2018 רק 73 ק"ג.

"אין לי ספק שזה קשור לעליית המחירים." אמר וילן. "אלו נתונים מדאיגים מאוד שחייבים להתייחס אליהם בכובד ראש ולפעול לצמצום פערי התיווך."

וילן הציג פתרונות נוספים שיכולים לסייע בהקטנת פערי התיווך כגון חוק סימון ארץ מקור שיכול לסייע לצרכן לדעת מאיפה הירקות והפירות מגיעים ונמצא על שולחנה של הכנסת. החוק הצרפתי שמסמן בסופר ליד הסחורה את המחיר שקיבל החקלאי ויכול למנוע מחירים מופקעים.

וילן: "יש המון פעולות שהממשלה יכולה לעשות כדי לייצר מנגנון הוגן לחקלאי ולצרכן. רק צריך לרצות לעשות אותן ולהפסיק לגרור רגליים."

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

רכבת ישראל תוכל להקים מסוף מטענים גדול מצפון למעבר ארז, רק בכפוף להתחשבות בקיבוץ ארז רכבת ישראל תקיים מסוף מטענים : הוועדה המחוזית מחוז דרום,  קיבלה את מרבית ההתנגדויות של קיבוץ ארז, של המועצה
2 דק' קריאה
משרד האוצר גנז את התכנית להקים אשכול כליאה חדש בשטח קיבוץ מגידו אשכול כליאה: כלא מגידו היה אמור לעבור לאשכול החדש  ובאזור הכלא תוכנן להקים מרכז תיירותי גדול, על בסיס הפסיפס העתיק שנמצא שם.
2 דק' קריאה
דגנית ורד, יושבת ראש הדירקטוריון ומנהלת הפיתוח העסקי של  VIAQUA  "המוצר הראשון של החברה החדשה הוא תוסף תזונה שמשפר את בריאות השרימפס ומחזק את מנגנוני ההגנה שלו" הידעתם שלחסילון (שרימפס בלע"ז) אין מערכת חיסון מפני
3 דק' קריאה
מי שנכנס בשערי כפר-סילבר, שבפיקוח מנהל החינוך ההתיישבותי, חש מיד באווירה פסטורלית, שנוצרת בזכות העצים הגבוהים והעבותים, מרבדי הדשא ופינות החמד הירוקות בין הבניינים. המורה שולה שפר התגוררה עם משפחתה במשך 42 שנים בתחום
7 דק' קריאה
ארז רגב, ממושב מעלה גמלא, הוא בעל מסעדת "מושבוץ" ודוגל בהסעדה והגשה ממוצרים מקומיים בלבד.  זה כולל את הכל – הבשרים, הבירות, שמן הזית, היינות והגבינות – הכל מתוצרת רמת הגולן, כאשר את הירקות
9 דק' קריאה
מכון צבי מיתר לחדשנות טכנולוגית, משפט ואתיקה, מכון אאורה בבינתחומי הרצליה, קבוצת ארליך ופירמת עמית, פולק, מטלון ושות' ערכו וובינר מיוחד שעסק בפודטק, יזמות בתחום המזון והשפעות הקורונה ומגפות על תחום זה. במסגרתו התארחו
5 דק' קריאה
דילוג לתוכן