יבול שיא
הרפת והחלב
הפגנה בצומת בילו

"לא ייתכן מחטף הרסני מסוג זה לפני הבחירות"

2 דק' קריאה

שיתוף:

מעל 500 תושבי כפר ביל"ו חקלאים, משפחות, ילדים ובני נוער הפגינו ביום ראשון השבוע וחסמו את צומת ביל"ו * תושבי כפר ביל"ו: השר כחלון מבצע מחטף קרקעות חקלאיות רגע לפני הבחירות

לא ייתכן מחטף הרסני מסוג זה לפני הבחירות: מעל 500 תושבי תנועת המושבים חקלאים, משפחות, ילדים ובני נוער הפגינו ביום ראשון השבוע וחסמו את צומת ביל"ו. לטענת המפגינים, ההפגנה הינה "נגד תכנית הוותמ"ל לחיסול כפר בילו, שמטרתה לספח מאות דונמים חקלאיים, המהווים את פרנסת תושבי המושב, לטובת כרישי הנדל"ן בקרית עקרון וגחמות פוליטיות, רגע לפני הבחירות! לפיה יועברו מרבית שטחי החקלאות כ-70% של המושב, לצורך הרחבת קריית עקרון." תכנית ותמ"ל לכפר בילו וגני יוחנן (תמ"ל 1074) תדון ביום רביעי בוועדה הארצית לתכנון ובנייה.

מאיר צור, מזכ"ל תנועת המושבים: "לא ייתכן מחטף הרסני מסוג זה לפני הבחירות, יש לדחות את ישיבת הוותמ"ל לאלתר ולא לאשר בנייה נדל"נית על חשבון קרקעות חקלאיות ופרנסת תושבי כפר בילו."

דורון ליבנה, תושב כפר בילו, חקלאי ודבוראי: "מטרת תכניות הוותמ"ל, חיסול כפר בילו כליל, במחטף של מאות דונמים חקלאיים המעובדים מעל 80 שנה ומהווים את פרנסת תושבי המושב, שעתידם מצוי בסימן שאלה, כמו גם של הדור השלישי של חקלאי המושב."

יפתח אייזמן, בן 11, דור שלישי למשפחת חקלאים בכפר בילו: "הפגנו בכדי להציל ולשמור על היישוב החקלאי ועל החיים שלנו בו ונגד המדינה המתכננת להרוס את החקלאות במושב, גם אני רוצה להמשיך להיות כאן חקלאי במשק של הוריי."

לא ייתכן מחטף הרסני מסוג זה לפני הבחירות

ראשת מועצה אזורית גזר, רותם ידלין: "מדובר בתכנית בלתי מידתית ברמת הפגיעה באדמות החקלאיות המעובדות של המושבים כפר בילו וגני יוחנן. מדינת ישראל לא רואה את הדור הבא ואת ההתיישבות ואף פוגעת בריאות ירוקות במרכז הארץ. זה הזמן להפסיק לחשוב רק על בניינים ולהתחיל לחשוב גם על הדורות הבאים, לפני שיהיה מאוחר. אנו דורשים תכנון מידתי ומאוזן שמתחשב בעתיד התושבים שלנו, בהתיישבות ובריאות הירוקות של כולנו."

תמ"ל 1074 היא תכנית שמקדמת הוותמ"ל (הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה של מתחמים מועדפים לדיור) להמרה של שטחים חקלאיים לבנייה רוויה. על פי התכנית שרקמה הנהלת הוותמ"ל, יסופחו 500 דונם מהשטחים החקלאיים של כפר בילו ויועברו לשטח קריית עקרון הסמוכה, לצרכי נדל"ן, בנית דירות ומרכזי קניות, על חשבון קרקעות חקלאיות ופרנסת משפחות המושב ובהמשך זוממת לגרוע עוד 700 דונמים נוספים, לטובת קריית עקרון, מתכנית המתאר של המושב וכן, עוד 200 דונם להעביר לשטח המוניציפלי של רחובות ובנוסף עוד 11 דונם לטובת הרחבת בסיס צבאי.

כלומר, התכנית עתידה לגרוע שני שלישים מהקרקע החקלאית של כפר ביל"ו. לטענת המפגינים: "הכול למען גחמה נדל"נית, פוליטית, תוך ניצול מעמדו הפוליטי והמשך מגמת חיסול ההתיישבות העובדת והחקלאות של מושב ראשונים שהקימו חלוצי המדינה!"

מושב כפר בילו (ביל"ו) נוסד ב-1932 ומונה כ-330 משפחות. השטחים החקלאיים של המושב משתרעים על פני 2,100 דונם ורובם מעובדים. על פי התכניות צפויים להילקח 1,400 דונם, כך שלבסוף יישארו אך ורק 700 דונם לעיבוד חקלאי, דבר שלא יאפשר קיום לתושבי המושב. במושב 330 בתי אב, שטחו 2,750  דונם וסך כל השטח החקלאי 2,100 דונם.

מאיר צור, מזכ"ל תנועת המושבים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אורי אדלר, יזהר טוגנדהפט – הארגון לחקלאות אורגנית דוד סילברמן, אריה יצחק, מולי זקס, מאיה שניט-אורלנד – שירות ההדרכה והמקצוע אשר איזנקוט  ז"ל– מדריך שירות שדה בגימלאותאפרים ציפלביץ, שירות שדה, מו"פ בקעת הירדן הקומפוסט
8 דק' קריאה
נחמיה מצוינים ממושב הודיה מספר לעמרם קליין על השתלשלות חיו ואיך הצליח לשלב בין חקלאות לחיים כלוחם אש במערך הכבאות וההצלה * סיפור חיים  נחמיה, יו"ר עמותת רֶשֶֶף, איגוד הגמלאים של מערך הכבאות וההצלה,
3 דק' קריאה
בשעה טובה ולאחר שנה מאומצת ועקבית, הערב התכנסה ועדת המנכ״לים שהוקמה מכח החלטת ממשלה 1752 לעניין קביעת מכסת עובדים זרים, בה קבענו לראשונה כי מכסת העובדים הזרים לחקלאות תעמוד בשנה הקרובה על 70,000. בהתאמה,
״מדובר בהחלטה חשובה אשר מחזקת את החקלאים בישראל המשוועים לידיים עובדות כדי לספק תוצרת חקלאית ולהמשיך ולחזק את ביטחון המזון של אזרחי ישראל. חקלאי ישראל ממשיכים לעבוד ולעבד את אדמותיהם בגבולות, זאת תחת אש

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן