יבול שיא
הרפת והחלב
הישיבה בנושא השוק הסיטונאי עם סגן השר משה אבוטבול

פגישת עבודה בנושא הקמת שוק סיטונאי בקריית התעופה

2 דק' קריאה

שיתוף:

סגן שר החקלאות יעדכן את שר החקלאות אבי דיכטר ואת מנכ"ל המשרד אורן לביא במפגש, ועל חשיבות אימוץ והתנעת תוכנית זו ככל שיידרש

בשבוע שעבר התקיימה פגישת עבודה ראשונה, בה הוצגה התכנית המוצעת להקמת מתחם שוק סיטונאי, אחסנה ולוגיסטיקה במתחם קריית התעופה (Airport city), סמוך לנתב"ג. בפגישה השתתפו סגן שר החקלאות, משה אבוטבול ועוזרו דניאל לופס, ראש המועצה האזורית חבל מודיעין, שמעון סוסן, מזכיר איגוד משווקי הפירות והירקות, הרצל קרן, מזכיר ארגון מגדלי ירקות, מאיר יפרח, שותפים בייזום התכנית ונציגי הישובים הכפריים הגובלים, שלמה גולד ועדי בורקין וכן עורכי התכנית ממשרד א.ג. איזן אדריכלים ובוני ערים בע"מ, אילן איזן ואלה מנהיים

בדיון בירך שמעון סוסן, ראש  מוא"ז חבל מודיעין, את סגן השר על שנאות ללמוד מהשטח על הפרויקט להקמת שוק סיטונאי שיזמה המועצה האזורית. התכנית שבנדון נדונה ואושרה ע"י הוועדה המקומית חבל מודיעין, ומצפה לקידום סטטוטורי במסלול שייקבע. המועצה רואה בפרויקט חשיבות עליונה בראייה האזורית והארצית ומוכנה שינוהל תוך חלוקת הכנסות מארנונה בין רשויות מקומיות רלוונטיות. המועצה נכנסה לפרויקט בתיאום ובשיתוף היישובים המחזיקים בקרקע בה מוצעת התכנית. 

סגן השר אבוטבול אמר בפגישה, כי הוא שמח לבקר במועצה ולבחון מקרוב יוזמות מקומיות שיש בהן ברכה לציבור החקלאים בארץ, כמו לכלל תושבי המדינה. סגן השר העלה סוגיות שונות הקשורות בקידום פרויקט מסוג זה כבסיס לדיון. 

הרצל קרן, מזכיר איגוד משווקי הפירות והירקות, הבהיר כי ב-2006 נסגר השוק הסיטונאי בתל אביב והועבר למקום זמני, בשטח קטן בהרבה, מתוך כוונה לחדש את פעילות השוק הסיטונאי תוך 3 עד 5 שנים במקום חדש אחר, על פי צרכים עדכניים. המהלך לווה בשורה של החלטות ממשלה, שהדגישו את הצורך בפעילותו של שוק סיטונאי מסוג זה. במצב הנוכחי מתקיימת פעילות דלה ומצומצמת באזור מחנה צריפין. מצב זמני קשה ובעייתי שיש לשנות בלוח הזמנים הקצר האפשרי. 

מאיר יפרח, מזכיר ארגון מגדלי ירקות, הבהיר את חשיבות הקמת שוק סיטונאי ואת התועלות שעשויות לצמוח ממנו לטובת כלל החקלאים והציבור הרחב, וכמכשיר למיתון יוקר המחיה בכל הקשור למחירי התוצרת החקלאית. 

אילן איזן, ממשרד האדריכלים המתכנן, הציג את תפיסת התכנון המוצע, הכולל שימושים לשוק סיטונאי ולשטחי אחסנה ולוגיסטיקה כשימושים נלווים ותומכים, בצמידות דופן למתחם קריית התעופה, תוך ניצול תשתיות קיימות, בדגש על נגישות מעולה. התכנית המוצעת נשענת על עקרונות התמ"מ 21/3 להרחבת אזורי תעסוקה קיימים.  

התכנית מתוכננת כמרובת תועלות, באופן שישרת גם את קריית התעופה הנוכחית, בכלל זה הקמת מתחם חנייה וחיבור באמצעות גשר הולכי רגל עם תחנת הרכבת המוצעת ממערב לדרך מס' 46, העשויים לשרת את הפעילות התעסוקתית באזור, ואת ציבור התושבים (שוהם והיישובים החקלאיים הגובלים). נשמרת האפשרות, על פי בדיקות שייעשו בהמשך, להקים במקום מסוף רכבתי, אשר יוכל לשרת את האזור ואת השוק הסיטונאי. פרויקט מסוג זה יוכל להתממש בלוח זמנים קצר בהרבה אם משרד החקלאות יראה בו פרויקט בעל חשיבות לאומית, ויפעל בהתאמה. 

סגן השר משה אבוטבול סיפר על פרויקטים דומים שביקר בהם במקומות שונים בחו"ל, והצביע על תרומתם לרווחת תושבי האזור והמדינה בה קמו. באותם פרויקטים נקבעו שימושים חקלאיים, תיירותיים, פיננסיים שנתנו מענה כולל לשוק הסיטונאי ולחוויית הביקור בו.  

בתום הישיבה סגן השר התרשם מהצורך ומהחשיבות של הפרויקט המוצע, ולאור זאת ביקש לפעול כדלקמן:  

סגן השר יעדכן את שר החקלאות אבי דיכטר ואת מנכ"ל המשרד אורן לביא במפגש, ועל חשיבות אימוץ והתנעת תוכנית זו ככל שיידרש. לאחר השלמת חומרים נדרשים, יבקש לכנס במשרדו בהקדם האפשרי דיון בנושא, בהשתתפות הגורמים הרלוונטיים במשרד החקלאות, וכן הנוכחים בדיון, לגיבוש מתווה ברור ומוסכם של קידום ההליך התכנוני ולפעול להסרת חסמים בנושא קידום התוכנית בהתאם להנחיות השר והצוות המקצועי במשרד.  

יזמי התכנית יעבירו לסגן השר מידע משלים אודות החלטות של גורמים רגולטוריים שונים שהתקבלו בעבר סביב הנושא, שיסייעו להבנה מעמיקה של הנושא ויתרמו לחיזוק הדרישה בעניין.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול משק החשמל בקיבוצים הפך למורכב במיוחד והוא כולל אחריות על רכישת חשמל ומכירתו, גביית תשלומים, תחזוקת תשתיות והיכרות עם הרגולציה המשתנה  * חברת משקי רם, שפועלת בכ-40 קיבוצים, מתמחה בכך ותוכל ולחסוך לכם
3 דק' קריאה
הצלם הבינלאומי נפתלי הילגר מגן-נר שבגלבוע נוסע ברחבי העולם, מגלה תרבויות לא ידועות ומצלם נופים ואנשים * בתמונותיו ניכרים סקרנות, רגישות והקשר האנושי שהוא ניחן בהם * מאז ה-7 באוקטובר הוא מקדיש חלק מזמנו
9 דק' קריאה
על הגדות פסח בהתיישבות העובדת  סדר הפסח הוא הטקס הביתי-משפחתי החשוב ביותר בשנה. לאורך ההיסטוריה קיימו אותו בארץ ובגולה, גם בתנאים קשים ובלתי אפשריים כמעט. העיסוק המרכזי הוא קריאה בהגדה של פסח. במאות השלוש-עשרה
3 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן