יבול שיא
הרפת והחלב
Screenshot 2023 03 14 152715

צאו מהלחץ 

5 דק' קריאה

שיתוף:

רינה ואילן פרי מבת שלמה גאים במוצר שפיתחו עבור כולנו * אילן פיתח תהליך לייצור פוספולידים, חומר גלם המשמש למוצרים המסייעים ביכולת הקוגניטיבית של ילדים ומבוגרים * רינה לקחה את חומר הגלם ומייצרת ממנו תוסף מזון, המסייע בהורדת קורטיזול, חומר שהגוף מייצר ברגעי לחץ הגורם להריסת מעטפות התאים במוח ובגוף 

רינה ואילן פרי גרים בבת שלמה. הבחירה לחיות ולגור במושב בת שלמה היתה של אילן עוד בצעירותו, כשהיה בן עשרים ושמונה.  

אילן נולד בבת שלמה, ילדותו עברה עליו בחיפה, אבל הבית שבלב היה בבת שלמה. שם היתה משפחה אליה היה מאד קשור וכל ילדותו בילה והיה במושב. אילן שירת בחיל הים, השתחרר וקנה נחלה בבת שלמה. ההחלטה נבעה מהאהבה והקשר שלו למקום ובכך הגשים את חלום ילדותו.  

עם שחרורו מצה"ל, לאחר מספר שנות שרות בצבא הקבע, התלבט מה הוא רוצה לעשות. אילן ועוד שני חברים טובים, איתם שירת בחיל הים, החליטו לעשות מעשה ופנו למדענים ברחובות, לבדוק ולברר – האם מתקיים מחקר כלשהו אותו יוכלו לפתח לכדי מוצר. אותם מדענים הציעו להם ליצור מוצר לטיפול בממברנות של המוח ממקור צמחי.  

אילן ושני שותפיו החליטו שהם הולכים על זה. רקע ממשי לא היה להם, אבל הייתה להם אמונה גדולה. אילן: "היה בינינו קשר כזה שהיה ברור לנו שנצליח. השילוב האנושי בינינו היה כזה שהיה מתכון לדרך משותפת מוצלחת. הרעיון היה ליצור מולקולה שתבנה ממברנות שנהרסו במוח. הצלחנו לייצר כמה מיליגרם במעבדה ואז עברנו לתהליך ייצור תעשייתי. המוצר מטפל בממברנות במוח. בנינו תוסף מזון שמחקה (מלשון חיקוי) את מה שהגוף צריך לעשות ועם הזמן מפסיק לייצר.  

"בשנת 1992 התחלנו לשווק את המוצר. עולם תוספי המזון היה כבר מפותח. קראנו למוצר שלנו 'ליפוגן'. חברת 'כ.צ.ט' התעניינה במוצר שלנו. בעל המפעל אליו פנינו לייצור החליט לטפל באמא שלו בחומר הזה. אותו אדם התנה את ההמשך עימנו בכך שנעשה ניסוי קליני. פנינו לרופא גריאטרי, דר' יעקב גינדין וקיבלנו אישור ממשרד הבריאות לעריכת הניסוי. התוצאות הראו שמי שקיבל את החומר שייצרנו, מצבו הקוגניטיבי השתפר. היה זה או.קיי ליציאה לדרך."  

"עד לשנת 2007," מוסיף אילן, "כ.צ.ט היו בלעדיים בשיווק המוצר. החל מ-2007 יצאנו לדרך עצמאית, ייצרנו את המוצר ושיווקנו אותו. כיום אנו מייצרים ומשווקים בכל העולם את המוצר שלנו. המוצר הזה מטפל בשלמות של מעטפות התאים במוח." 

תוסף מזון 

כל החיים שלנו תלויים בשלמות של מעטפת התאים. מסתבר שעם הגיל ובתנאים שונים, מעטפות התאים נפגעות. ידוע היום שבסטרס ובטראומות שונות מעטפות התאים נפגעות. כאן נכנסה רינה לתמונה. 

רינה החליטה להקים ערוץ נוסף העומד בפני עצמו. לקנות ליפוגן, כלומר את החומר שהם מייצרים, להפוך אותו לתוסף מזון ולהקים בארץ עסק משלה. מסתבר שכל מה שעשתה עד החלטה זו הביא לידיעה שהיא יכולה ומסוגלת ובעלת הכישורים לכך.  

לשאלתי, האם לא הפרה בכך את האיזון בעסק? הן אילן והן רינה ענו שלא היה בכך שום הפרת איזון.  

אילן: "קיבלנו החלטה – לא לתת לעבודה לנהל אותנו, אנחנו מנהלים אותה. רינה, כדרכה, למדה את כל הנושא לעומק, המשיכה וממשיכה לעשות ניסויים קליניים. תמיד עם אנשי מקצוע מהבכירים ביותר." 

רינה: "החיים המודרניים יוצרים חיים של סטרס עצום. רוב האנושות חיה ברמת מתח מאד גבוהה. הגוף שלנו מייצר קורטיזול בתנאים מסוימים. אנחנו בני האדם נמצאים היום במצב של עודף הורמון הקורטיזול, בשל הלחץ הגבוה בו אנו נמצאים.  

"כשאנחנו בסטרס כרוני, המצב המטבולי שלנו נפגע. לעיתים, מצבים של סטרס כרוני פוגעים בזיכרון שלנו. התמחינו במחקרים שאנו עושים, היום אנחנו יודעים לנטר ולקבל תוצאות המראות על מצב הקורטיזול בגוף. המוצר הזה מווסת את רמת הקורטיזול בגוף, זהו תחום מרתק."  

אילן מסביר  על תהליך ייצור הליפוגן: "אנחנו מייצרים את המוצר בתהליכים אנזימליים. האנזימים הם אלו המתגים שמפעילים את כל החיבורים  והניתוקים בפעילות המטבולית. הכרוב הוא אחד המרכיבים במוצר, הוא זה שמייצר את המולקולה המיוחדת. השימוש בכרוב הוא זה שהופך אותנו ליחידים בעולם בפורמולה שלנו. אנחנו מפיקים שתי מולקולות שהן פעילות. כך אנו משתלטים על המנגנון שיוצר את הורמון הלחץ, הקורטיזול." 

אילן מוסיף ואומר: "אחד הסימנים המובהקים של לחץ הוא דכאון חורף. ישנם הרבה אנשים שבימי החורף, כשהימים מתקצרים, מצב רוחם יורד. אחד הלקוחות הראשונים שלנו היה מפינלנד. בפינלנד החורף הוא ארוך וקשה. שמנו לב שלקראת החורף הייתה דרישה וקניה הרבה יותר גדולה של המוצר שלנו בפינלנד.   

"מהמחקרים שערכנו, נוכחנו שבלקיחת המוצר רמת הלחץ של האנשים יורדת. רמת הלחץ ירדה ובכך מנרמלים את רמת הקורטיזול, וכך גם משפרים את המעטפות הפגומות. זהו אפקט דומינו.  

"המחקרים נעשו גם בהיבטים חברתיים ופסיכולוגיים. אחד המרכיבים בהם השתמשנו הוא הכרוב. רצינו שהמרכיבים יהיו ממזון. הכרוב מכיל את האנזים שיודע לעשות את כל השיפעולים. האנזים הזה קיים גם בבוטנים ובחלב אם. אנו מייצרים את חומרי הגלם בארץ ומוכרים לחברות שמייצרות מחומר הגלם שלנו תוספי מזון. היינו הראשונים בעולם שייצרו את הפיספוליפידים, זהו רק חלק מהסיפור."

רינה פרי
רינה פרי. "הלחץ בו כולנו חיים יוצר המון נזקים". אלבום פרטי

בעיות קשב וריכוז 

כאמור, רינה, בת הזוג של אילן, החליטה שהיא לא נשענת ונסמכת על זרי הדפנה, והחליטה שהיא מקימה זרוע חדשה מהמוצר אותו מייצרים אילן והשותפים שלו.  

רינה פרי גדלה בהוד השרון למשפחה מיוחדת. הוריה עבדו בתעשיית הסרטים. עם נישואיה לאילן הגיעה לבת שלמה. רינה ואילן הם הורים לשני ילדים: תמר, שלומדת בבצלאל ואלון, שחזר עכשיו מהטיול הגדול של אחרי הצבא. תמר שירתה בצבא בלהקה צבאית ומנגנת מגיל מאד צעיר בכינור.  

רינה כפי שהייתה בילדותה ובנעוריה מעולם לא הלכה בזרם. אלון ותמר למדו בחיפה בבית הספר הריאלי מכיתה א' ועד הצבא. הילדים קשורים לבת שלמה אך למדו במסגרת שונה משאר הילדים. רינה למדה במספר מסגרות ורכשה הרבה כלים, עוד לפני החליטה לפנות לדרך עצמאית.  

"מעולם לא עשיתי שום דבר כי צריך לעשות," אומרת רינה. "עברתי ועשיתי שינויים רבים. מגיל מאד צעיר התפרנסתי וידעתי להרוויח הרבה כסף. תמיד הייתי יוזמתית. אילן מאד תמך בהחלטה שלי להקים עסק עצמאי  כאן בארץ. 'ליפוגן' מוכרת את המרכיבים שהיא מייצרת לחברות שמייצרות תוספי מזון. אני למעשה הקמתי כאן חברה שמייצרת תוסף מזון מהחומרים הללו.  

"התחלתי ממש מאפס, ההתחלה הייתה ממש לא פשוטה. נכנסתי להוצאות כלכליות גדולות. הייתי מאד זהירה בהוצאות הכלכליות. שוק תוספי המזון הוא שוק אכזרי, ישנה תחרות מאד גדולה בשוק.  

"החלטתי להסתמך על מחקרים וללמוד ולהעמיק בכל נושא המחקר. נכנסתי לענף מרתק ואני לומדת אותו כל הזמן. בשנת 2007 הילדים קצת גדלו. למדתי בעבר כימיה, עסקתי בשיווק, בעיצוב גרפי, בבניית אתרים. החלטתי שאני מקימה עסק משלי."  

בתחילת הדרך רינה החליטה שהיא מייצרת את המוצר בעבור אנשים דתיים (בד"ץ) וחילוניים. עם הזמן התברר שהמוצר הזה, שמלכתחילה היה בעבור הורדת לחץ ובעיות זיכרון, גם מתאים וטוב לילדים עם בעיות קשב וריכוז.  

"אני מדגישה מראש – אין זה מוצר שמחליף תרופות והוא לא בא במקום תרופות. ישנם הרבה ילדים שהמוצר, ה'אקטיבBRN' שלנו, טיפל במחסורים תזונתיים, איזן את הקורטיזול – הילדים נרגעו ולומדים כשהבעייתיות ממנה סבלו ירדה.  

"החלטתי לא למכור ישירות את המוצר אלא דרך רוקחים ונטורופתיים. התחלתי מאפס. עברתי מבית מרקחת לבית מרקחת, מבית טבע לשני ועשיתי הדרכות. אני כמעט ולא מפרסמת – המוצר מוכר עצמו."   

אני מקשה ושואלת שוב על הבעייתיות בעסק כזה, שהרי אילן הינו שותף בחברה, אחד משלושה שותפים. מניסיון חיי יש כאן הפרה של איזון.  

רינה עונה: "החלטנו שכל התנהלות שלי תהיה מול דוד, אחד השותפים – כך שמרנו על איזון."

Screenshot 2023 03 14 152648
איל ורינה פרי. המוח היהודי ממציא לנו פטנטים

גם נגד מנופאוזה 

רינה בשנות החמישים שלה, כנשים רבות אחרות בגיל המעבר היא סובלת מגלי חום, בעיקר בלילות. באחת הפעמים בהם סבלה מגל חום החליטה לקחת קפסולה ומכיוון שהמוצר הוכח כמרגיע ומוריד לחץ,  בתוך רגעים נרדמה. מסתבר שבחברה החרדית יש בעיה אמיתית לאנשים שלוקחים כדורים פסיכיאטריים. בחברה החרדית אם יש בעיות רגשיות הנכנסות תחת הכותרת פסיכיאטריה – וזאת יכולה להיות בעיה, לרוב כשזה מגיע לידי שידוך. 

ככל שאני שומעת על "אקטיבBRN", אני תמהה, לאור המציאות בה אנחנו חיים, מה קורה לכולנו במוח?  

שמעתי על רינה ואילן פרי מפיה של ענת הודסמן, אם לבן בשנות העשרים לחייו, הסובל מאוטיזם, פיגור ונכויות ברמה גבוהה. כל מי שמכיר את הבעייתיות של טיפול באנשים עם מוגבלויות כאלו, יודע שבהרבה מהמקרים, מלעיטים את המטופלים בהרבה כדורים. יש שמקבלים את התוצאה הרצויה וקורה, כמו במקרה של ענת, שבנה היה מצוי באי שקט והתוצאה הרצויה לא הושגה באמצעות כדורים.  

רינה הציעה לענת לקחת את תוסף המזון שנקרא "אקטיבBRN". ענת החליטה שאין לה מה להפסיד וניסתה: "התוצאה באופן היחסי מצוינת. הבן שלי נרגע, אין תופעות לוואי ואני מודה לרינה שדחקה בי לקחת את ה'אקטיבBRN'." 

רינה: "אני מתעקשת להיצמד למחקרים ולמדע. מסתבר לי יותר ויותר, שהלחץ בו כולנו חיים יוצר המון נזקים. ההחלטה שלי לפתח עסק משלי, ליצור אוטונומיה משלי – ולהיצמד למחקר והמדע – מטיבה ומפתחת אותי ומיטיבה ומפתחת את כל שסובב אותי." 

* הכתבה אינה מהווה המלצה בריאותית והנוטל את התוסף לוקח אותו על אחריות הבלעדית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נחמיה מצוינים ממושב הודיה מספר לעמרם קליין על השתלשלות חיו ואיך הצליח לשלב בין חקלאות לחיים כלוחם אש במערך הכבאות וההצלה * סיפור חיים  נחמיה, יו"ר עמותת רֶשֶֶף, איגוד הגמלאים של מערך הכבאות וההצלה,
3 דק' קריאה
בשעה טובה ולאחר שנה מאומצת ועקבית, הערב התכנסה ועדת המנכ״לים שהוקמה מכח החלטת ממשלה 1752 לעניין קביעת מכסת עובדים זרים, בה קבענו לראשונה כי מכסת העובדים הזרים לחקלאות תעמוד בשנה הקרובה על 70,000. בהתאמה,
״מדובר בהחלטה חשובה אשר מחזקת את החקלאים בישראל המשוועים לידיים עובדות כדי לספק תוצרת חקלאית ולהמשיך ולחזק את ביטחון המזון של אזרחי ישראל. חקלאי ישראל ממשיכים לעבוד ולעבד את אדמותיהם בגבולות, זאת תחת אש
תפוחי אדמה, צנוניות, עגבניות שרי וגם בטטות. השטחים החקלאיים בעוטף עזה מספקים כ-50% אחוז מסך הדרישה הקלורית השנתית של אוכלוסיית ישראל. קבוצת מחקר מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב בחנה את השפעת המלחמה על ייצור המזון באזור

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן