יבול שיא
הרפת והחלב
אורה
4 דק' קריאה

שיתוף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

תוכנית רכס לבן תחסל את פרנסת תושבי מושב אורה

המועצה האזורית מטה יהודה עתרה לבג"ץ נגד ההחלטה לשנות את ייעוד הקרקע ברכס לבן שבהרי ירושלים, מאזור כפרי לאזור המיועד לפיתוח עירוני שיכלול שכונת מגורים בת 5,000 יחידות דיור • "ללא חיץ בין היישוב הכפרי לעיר ירושלים, יהפוך אורה לעוד שכונת מגורים בעיר"

תוכנית רכס לבן : תוכנית הבנייה שמדינת ישראל מקדמת ברכס לבן שבהרי ירושלים צפויה לחסל את אופיים הכפרי של מושב אורה והישוב עמינדב, בניגוד להגדרתם בתמ"א 35. כך טוענת המועצה האזורית מטה יהודה בעתירה לצו ביניים שהגישה לבג"ץ נגד המועצה הארצית לתכנון ובנייה והוועדה המחוזית ירושלים.

בעתירה מבקשת מוא"ז מטה יהודה לבטל את החלטת המועצה הארצית המגדירה את רכס לבן בירושלים כ"אזור פיתוח עירוני" ומובילה תוכנית להקמת 5,250 יחידות דיור על שטחים פתוחים בהרי ירושלים. העתירה הוגשה באמצעות עוה"ד אייל מאמו וגל אוהב ציון ממשרד אגמון ושות', רוזנברג הכהן ושות'.

לטענת המועצה האזורית מטה יהודה, האישור לפיתוח השטחים הפתוחים הוא פסול בעיקרו, כיוון שטרם מוצו עתודות קרקע ויחידות הדיור בתוך העיר ירושלים, בין היתר בהתחדשות עירונית. לפיכך, טוענת המועצה בעתירה, לא התקיימו התנאים לאישור בנייה בשטח פתוח בהתאם לתמ"א 35 – שמגבילה את הבנייה בשטחים פתוחים ומטילה חובה למצות את הבנייה בשטחים מבונים.

כן טוענת מטה יהודה, כי שכונת המגורים המתוכננת בסמוך לאורה ועמינדב סותרת את הגדרתם של היישובים בתמ"א 35 כ"מכלול כפרי ומוגן", שיש לשמור על אופים הכפרי, לרבות שמירה על חיץ ראוי של מרחב פתוח בינם לבין השטח העירוני. מנגד, המועצה הארצית אישרה את שינוי יעוד הקרקע ל"אזור פיתוח עירוני", שיפגע באופיים הכפרי.

המועצה האזורית אף טוענת בעתירה כי שטחים משמעותיים בתחום התוכנית מצויים בשטח המוניציפלי של מטה יהודה ובמרחב התכנון של הוועדה המקומית של המועצה. לפיכך ראוי כי תינתן למטה יהודה ולוועדה המקומית את הזכות להשמיע את עמדתן התכנונית ואת עמדתן הנובעת מההשלכות הכלכליות של התוכנית על מטה יהודה.

בעתירה מזכירה מטה יהודה כי בשנת 2015 הכריז קבינט הדיור על רכס לבן כמתחם המועדף לדיור, ומשרד השיכון יזם תוכנית להקמת 5,000 יחידות דיור על הקרקע. התוכנית הופקדה להתנגדויות בדצמבר 2018, והוגשו לה מאות התנגדויות שנשמעו במהלך אפריל 2019 בפני הוועדה המחוזית.

במקביל נידונה התוכנית גם בולנת"ע (הוועדה לנושאים תכנוניים עקרוניים), והאדריכל אדם קולמן מונה כחוקר לשמיעת ההתנגדויות במסגרת זו. לטענת המועצה האזורית מטה יהודה שהגישה התנגדות, החוקר המליץ לשמור חיץ ראוי בין שטח היישוב אורה לבין השטח העירוני, מאחר שהתוכנית "נכנסת לחצרות בתי מושב אורה ללא השארת חיץ מספק, וכל עוד מושב אורה נשאר בהגדרתו כיישוב כפרי, יש לשמור חיץ ראוי," כך נקבע בדוח החוקר.

"אלא שהולנת"ע המליצה למועצה הארצית שלא לקבל המלצה חשובה זו של החוקר", טוענת מטה יהודה בעתירה, והמועצה דחתה את המלצה זו, ובמאי 2019 אישרה המועצה הארצית את פיתוח אזור רכס לבן לבינוי עירוני.

בעתירה פירטה מטה יהודה את משמעות הסרת החיץ הקיים כלפי מושב אורה: "מחיקתו כליל של החיץ הקיים של מרחב פתוח שבין אורה לבין השטח הבנוי של ירושלים, מהווה הפיכת המושב דה-פקטו לאחת משכונות העיר ושינוי אופיו מהקצה אל הקצה, פגיעה קשה מנשוא בזכויותיהם הבסיסיות ביותר של תושביו ובכלל זה בפרנסתם בחופש העיסוק שלהם מענפי חקלאות וקיט".

עוד נטען כי: "המועצה הארצית לא שקלה ולא הביאה בחשבון את ההשלכות ההרסניות של השינוי על המושבים אורה ועמינדב ועל תושביהם, היא הדחיקה את דוח החוקר וגלגלה את האחריות לוועדה המחוזית שכבר סיימה לשמוע את ההתנגדויות לתוכנית, ושדוח החוקר אינו בפניה".

מהמועצה הארצית והוועדה המחוזית נמסר כי הן ישיבו לעתירה בבית המשפט.

מושב אורה. פגיעה בהגדרתו כישוב כפרי

 

 

 

 

 

 

 

הסתיים פרויקט שימור ופיתוח מעין "עין נון"
האתר ממוקם במרחב מועצת מגדל הפרויקט בוצע בשיתוף משרד התיירות, מנהל מקרקעי ישראל הקרן לשטחים פתוחים ורשות הכינרת

בהשקעה של 3 מיליון שקלים, הסתיים פרויקט שימור, פיתוח והסדרה למעיין "עין נון", השוכן בבקעת גינוסר, מזרחית למושבה מגדל, ביזמת מועצה מקומית מגדל ובשיתוף משרד התיירות, רשות ניקוז ונחלים כינרת והקרן לשטחים פתוחים במנהל ממקרקעי ישראל.

בשנים האחרונות סבל האתר מהזנחה, אי פינוי אשפה שהשאירו המטיילים וחוסר תחזוקה בסיסית, לכן פיתוח שיקום והסדרת האתר לטובת הציבור, היה הכרח. כיום נמצא האתר בימים אחרונים של ביצוע השיקום והפיתוח ויחנך באירוע חגיגי ב-18.7, הפתוח לקהל הרחב.

בתקופה הרומאית הוקמה סביב המעיין בריכת הרמה, שהגביה את מפלס המים ומתחתיה בריכה מלאכותית. בשנים הקודמות שימשה הבריכה גם את החקלאים ששאבו ממנה להשקיית השדות. מהבריכות זורמים מי המעיין באפיק הטבעי של נחל נון, דרך מעביר מים עותומאני עתיק, העובר מתחת לכביש 90 ועד להתחברות הנחל עם הכינרת.

האתר ששודרג בעין נון, משיק בחלקו המערבי לתוואי של שביל ישראל, שביל הבשורה, ושביל לאופניים הצופה לכינרת. במקום נובע מעיין המזין שתי בריכות, טבעית ומלאכותית.

 

עין נון (צילום: אושרי ילוז – רשות הכינרת)

 

 

 

 

 

 

 

"הותמ"ל הוא כלי כוחני הרסני ומיותר"
אמר איציק חולבסקי, ראש המועצה האזורית מגידו, במסגרת הוועידה הארצית לבנייה והתיישבות

ראש המועצה האזורית מגידו, איציק חולבסקי השתתף בשני פאנלים במסגרת הועידה הארצית לבנייה והתיישבות שהתקיימה בגליל, של מרכז הבנייה הישראלי.

בפאנל הראשון בהובלת אורי אילן, יו"ר הועדה המחוזית לתכנון ובניה, שעסק בקשרי הגומלין בין הערים למועצות האזוריות, הדגיש חולבסקי בדבריו את הפוטנציאל הגדול לשיתופי פעולה בין העיר לכפר ויצירת סינרגיה, שתצעיד את המרחב כולו לצמיחה ופריחה.

מדבריו של איציק בפאנל: "תפקיד העיר להיות מרכז השירותים האורבני האזורי בעוד שתפקיד המרחב הכפרי והמועצה האזורית לשמור  על שטחים פתוחים ועל ערכי הטבע והנוף ולטפח את החקלאות." בדבריו המחיש  בדוגמאות מהמאבק הנחוש של מוא"ז מגידו בהצתת שריפות ביער ובהשתוללות כל רכב מוטוריים בחורף ומנגד יצירת מסדרונות אקולוגיים והגנה מוגברת על הסביבה, כחלק ממהות המרחב הביוספרי.

בפאנל השני בהובלת עו"ד עמית יפרח, היועץ המשפטי וראש אגף קרקעות בתנועת המושבים, שעסק בנושא הותמ"ל, אמר חולבסקי על הותמ"ל, שהינו  כלי כוחני הרסני ומיותר והדגיש את ההכרח להחזיר את הגה התכנון לוועדות המחוזיות.

בדבריו תיאר חולבסקי את המאבק שהובילה בהצלחה מ.א מגידו, נגד תכנית סיפוח כוחנית וחמורה והדגיש  את ההכרח בשיח פתוח ורציני בין הרשויות: "היכולת להצליח ולקדם מרחב אזורי צומח ופורח מותנית ביכולת לקדם במשותף פרויקטים ופעולות ולתכנן בשיח משותף בין העיר למועצה אזורית, כיווני התפתחות וצמיחה כך שיהיה תיאום מלא בין הרשויות," אמר.

בוועידה פגש חולבסקי את שרת הבינוי והשיכון, ד"ר יפעת שאשא ביטון והדגיש בשיחה איתה את ההכרח לבטל הותמ"ל!

 

איציק חולבסקי ושרת הבינוי ושיכון, ד"ר יפעת שאשא ביטון

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

קטנות קיבוציות: לפעמים החושך שורה ראשונה לפעמים החושך – כה רחוק מאורות –  מזהיר כמו הענוג שבאור היקרות. דין התנועה לבי לבי על מי שקיבלו בשעתו את "דין התנועה" ונאלצו לבצע תפקידים שלא רצו
3 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן