יבול שיא
הרפת והחלב
המקום הטבעי בבאר טוביה

תיירות באר טוביה עושים היסטוריה 

4 דק' קריאה

שיתוף:

אלכס גולדפרב מאביגדור, הממונה על תיק התיירות במועצה האזורית באר טוביה, הבין שלתיירות יש כוח רב ויכולת לחולל שינוי משמעותי במועצה ויחד עם דפנה קלומק ממושב אורות ומיכל זוהר בן-דור ממושב אמונים הם מפתחים את ענף התיירות בבאר טוביה * מיכל זוהר בן-דור: "במועצה באר טוביה יש הכל: יקבים, תיירות חקלאית, אמנות, וולנס, לינה כפרית, ספורט אתגרי, קטיף פרחים ופירות, היסטוריה ואתרי מורשת עם סיפורים מדהימים, שלא רבים מכירים"

אם אתם מרגישים שמשהו מתעורר באוויר, שיש איזה ניחוח של התחדשות ופריחה, דעו שזה לא רק האביב המוקדם שהגיע. חקלאות, קולינריה, ספורט אתגרי, אמנות ועוד, כל אלה הפכו בשנה האחרונה ליעדי תיירות במועצה האזורית בבאר טוביה – חבל ארץ חדש ישן, ששם את עצמו על המפה התיירותית הישראלית ועתה "מתחדש באתר תיירות, המאגד את כל תיירני המועצה במקום אחד.

משטרת הרוכבים הבריטיים משטרת בטאני צילום אבישי טייכר
משטרת הרוכבים הבריטיים (משטרת בטאני). צילום: אבישי טייכר

יש משפט שאומר שכדי להגשים חלום צריך להתעורר ובמועצה האזורית באר טוביה בהחלט ערים ומגשימים. את חלום התיירות יזם אלכס גולדפרב הממונה על תיק התיירות במועצה, נציג מושב אביגדור במליאה, יו"ר ועדת מכרזים במועצה שעושה זאת בהתנדבות ולצידו דפנה קלומק ממושב אורות ומיכל זוהר בן-דור ממושב אמונים. שלושתם מתגוררים במועצה ושותפים לחלום התיירות בבאר טוביה.

יקב 70 במושב אמונים
יקב 70 במושב אמונים

אצל אלכס הכל התחיל דווקא מהפן החינוכי, כשיזם את פרויקט "תיירות חינוכית" בתיכון אמית בבאר טוביה עם המנהלת, דיצה אדרי. הרעיון היה ללמוד היסטוריה, אזרחות וגיאוגרפיה דרך הרגליים, באמצעות סיור באתרים וחוויה ממקור ראשון, במקום רק "על יבש". לפרויקטים גויסו סטודנטים ממכללת אשקלון והפיילוט שבוצע נחל הצלחה רבה, כך שרשת אמית התחייבה להכניס את התיירות החינוכית למערך הלימודים הארצי. ההצלחה של הפיילוט חידדה עבור גולדפרב את ההבנה שלתיירות יש כוח רב ויכולת לחולל שינוי משמעותי.  

מאז, החלום צמח והתפתח והפך לרצון לשים את מועצה האזורית באר טוביה על מפת התיירות, הוא רתם ראשית את ראש המועצה, קובי אביבי וועדת התיירות, שהעמידו תקציב ראשוני לנושא. בנוסף הוא גייס כספים ממקורות חיצוניים כמו קרנות תמיכה ולבסוף גייס לצידו את הצוות שסייע לו לרוץ עם החלום.

אנדרטת האם ובנה שיצר הפסל הרב תחומי נתן רפפורט צילום יעקב שקולניק
אנדרטת האם ובנה שיצר הפסל הרב תחומי נתן רפפורט. צילום: יעקב שקולניק

"פסטיבל סתיו כפרי" היה יריית הפתיחה שהשיקה את נושא קידום התיירות במועצה. הפסטיבל שפנה למגוון הגילים ונתן במה ליוצרים מקומיים ולאמנים בקנה מידה ארצי, משך אליו קהל רב שהגיע מהמועצה ומחוצה לה, נחל הצלחה והשאיר טעם של עוד.  

״אני מאמין שככל שהחקלאות נחלשת, זרוע התיירות הכפרית יכולה להתחזק להשלים את החקלאות ולתת לה רוח גבית. בנוסף, זהו מנוף משמעותי לבנים ולבנות החוזרים הביתה. שילוב החבר׳ה הצעירים בענפי החקלאות התיירותית תיצור תעסוקה ותחיה שוב את החקלאות.״ כך אומר גולדפרב על הרעיון שעומד מאחורי חלום התיירות.  

אחד הדברים שקורמים עור וגידים בימים אלה הוא אתר תיירות מושקע, שבו מופיעים תיירני המועצה ומתגבש לכדי פורטפוליו שיציג את המגוון התיירותי העומד בפני כל מי שמעוניין להגיע, להכיר ולבלות במועצה אזורית באר טוביה.

מופע בהביצייה בבאר טוביה
מופע ב"הביצייה" בבאר טוביה

שפע של אטרקציות

"אחד הדברים החשובים שתומכים בעשייה הפיזית, הוא המדיה הדיגיטלית והרשת. למזלנו, עומדות בפנינו כיום אפשרויות רבות לעבוד במדיה הזו ולקדם את נושא התיירות," כך אומרת מיכל זוהר בן-דור, בעלת העסק "מילה טובה", המתמחה בשיווק באמצעות תוכן ושותפה ביקב 70 המשפחתי, שנדבקה בחלום של גולדפרב לקידום התיירות במקום בו היא מתגוררת, חיה ופועלת למעלה מ-25 שנים.  

המפגש האקראי בין גולדפרב לזוהר בן-דור, הוליד את שיתוף הפעולה. אלכס סיפר שהוא עומד להקים אתר תיירות למועצה ומיכל הציעה לעזור ונסחפה לתוך רעיון הפיכת המועצה ליעד תיירותי: "במועצה יש הכל: יקבים, תיירות חקלאית, אמנות, וולנס, לינה כפרית, ספורט אתגרי, קטיף פרחים ופירות, היסטוריה ואתרי מורשת עם סיפורים מדהימים שלא רבים מכירים. הפלטפורמה שלנו חושפת את כולם ומאפשרת לבלות בכיף בשטח הנהדר של המועצה ואצל התיירנים, כמו בכל מקום תיירותי אחר בארץ ובעולם," אומרת מיכל, שמנהלת את פרויקט המדיה הדיגיטלית ושותפה לצוות החשיבה. 

לדפנה קלומק, רעיון התיירות אינו זר, היא עוסקת בתיירות מזה 30 שנים ביזמות וארגון וליווי טיולים מיוחדים לקבוצות וותיקים בארץ ובחו״ל כשההתמקדות היא בוותיקי המועצה האזורית באר טוביה. לפני כ-25  שנים כבר הבינה שיש פוטנציאל והציעה לקדם את נושא התיירות במועצה, אולם הרעיון לא התרומם משום שהקרקע לא הייתה בשלה. עבור דפנה שגדלה במשפחה של חקלאים וביתה נושק ליער עזריקם, כמי שמאז ילדותה חיה ונושמת טבע ומתנדבת בשימור יער עזריקם והמגוון האקולוגי שלו ובפרויקט הצלת צבי הים בשמורת הטבע חולות ניצנים, וכמי שעיסוקה הוא מטפלת ברפואה הוליסטית, זה היה אך טבעי לקחת חלק בפרויקט תיירותי במקום שבו היא מתגוררת כל חייה. כיום דפנה היא אשת הקשר מול התיירנים ומסייעת בקידום הרעיון כחלק מהצוות.    

"בשנה הקרובה יושם דגש מיוחד על שימור האתרים במועצה וכן בדיקת המחצבות ופיתוחן למען התושבים, תוך רגישות לצמחיה ולבעלי החיים במקום, כמובן שהכול תלוי בתקציב התיירות של המועצה ואנחנו מקווים שימצא תקציב ראוי כדי שנוכל לשמר את המורשת שבזכותה צמח המקום הזה," אומר גולדפרב. 

מה שבטוח זה שמה שקורה עכשיו זו רק ההתחלה לעוד דברים נפלאים שיקרו במועצה אזורית באר טוביה, להיצע התיירותי בה ולמבקרים רבים שיגיעו ליהנות ממה שיש לתיירני המועצה להציע.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תחרות הצילום המסורתית "הגלריה החקלאית" של קנט, שהתקיימה  זו הפעם ה-17,  הוקדשה השנה למתנדבים שסייעו לחקלאים בחודשים האחרונים *תמונה ראשית: התמונה הזוכה התמונה "בהצדעה" שצילם נתיב ביתן בן ה-15  זכתה במקום הראשון בתחרות הצילום
2 דק' קריאה
נשיא המדינה יצחק הרצוג, ורעייתו מיכל אירחו היום רפתנים, נוקדים, מגדלי פירות וירקות, וחקלאים מכל רחבי הארץ  באירוע, שהינו מסורת ארוכת שנים אותה מקיימים נשיאי ישראל לקראת השבועות, השתתפו שר החקלאות, אבי דיכטר, מנכ״ל
3 דק' קריאה
אירוע זיכרון והוקרה לאנשי ענף החלב התקיים אמש (יום ד') במושב פטיש מנכ"ל משרד החקלאות: "החקלאים שלנו הם עמוד התווך של המדינה, לא רק בתוצרתם אלא גם ברוחם ובנחישותם. תודתי הגדולה על מסירותכם האינסופית"
3 דק' קריאה
אלון ארבל החליט לעבור מן הערבה למושב שדי אברהם בחבל שלום, לאחר ששלושה צעירים מבני משפחתו נהרגו במסיבת הנובה, ולאחר שראה את היישובים ההרוסים עד היסוד בעת שירותו כחייל במלחמת "חרבות ברזל" בגדוד  מילואים
3 דק' קריאה
שלומי פוקס הוא תושב מסלול – מושב שתרם רבות לקליטת צעירים מהמסיבה בנובה * שלומי עוסק מה-7 באוקטובר ועד היום בעריכת עשרות אירועים עבור הלוחמים בדרום, כביטוי הערכה ותודה לפעילותם הצבאית ולמען העלאת המורל
7 דק' קריאה
אירוע היין השנתי של מטה יהודה נפתח בחגיגת יינות ייחודית ומקומית ויימשך לאורך חודש יוני – ביקורים ביקבים ומרכזי מבקרים, ביקור אצל חקלאים ובקיצור: חוויית יין אדירה * אלמוג סורין הגיעה לאירוע הפתיחה כדי
9 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן