יבול שיא
הרפת והחלב
הקצאת קרקע להרחבה במושב

תקנון מושב עובדים לדוגמה להערות הציבור

2 דק' קריאה

שיתוף:

רשמת האגודות השיתופיות, שלומית שיחור-רייכמן: "התקנון מאפשר לחברי האגודות כלים רחבים יותר לניהול האגודות השיתופיות המתאימים למאה ה-21, בין היתר – הצבעה לפי זכויות בנחלה, הסדרת היחסים בין האסיפה לוועד, ניגודי העניינים, יישוב סכסוכים בין היתר על ידי גישור והכנסת 40 אחוזים נשים לוועדי ההנהלות"

תקנון מושב עובדים

לאחר עבודה ארוכה ומאומצת בשותפות מלאה עם משרד רשמת האגודות ואגף קרקעות ואגודות שיתופיות בתנועת המושבים הוכן תקנון מושב עובדים לדוגמא ופורסם כעת להערות הציבור.

התקנון המצוי (דהיינו, תקנון לדוגמה) מותאם למציאות ימינו, נועד להקל ולייעל הן את ההתנהלות השוטפת והן את הליכי תיקון התקנון של המושב ויאפשר לכל מושב לאמץ אותו ולנהל את האגודה על פי הכללים העדכניים ביותר. 

מדובר בנוסח קבוע אשר ניתן להתאימו לאופי ולמבנה המיוחד של כל אגודה וכתוצאה מכך לשמור על כללי הניהול התקין של האגודה. 

טיוטת התקנון מעגנת הסדרים המתאימים לניהול חיי היום-יום במושבים במאה ה-21, ומתייחסת, בין היתר, לנושאים כגון כינוס אסיפות, קבלת החלטות, רשויות האגודה, יישוב סכסוכים ועוד. טיוטת התקנון המצוי מציעה גם אפשרות של הצבעה באסיפה הכללית לפי קולות הצבעה המיוחסים לנחלה. 

יצוין כי מספר הוראות בתקנון המצוי מצריכות תיקוני חקיקה, שמטופלים במקביל להכנת נוסח סופי של התקנון המצוי. 

צוות גיבוש התקנון הורכב מארבעה עורכי דין: שלומית שיחור-רייכמן (רשמת האגודות השיתופיות), מיכל בוסל (מנהלת אגף קרקעות ואגודות שיתופיות בתנועת המושבים), רותי לירז-שפירא (מנהלת תחומי הרגולציה והקואופרציה במשרד הרשמת) ואודי אמיתי (ממונה תקנונים וייעוץ משפטי במשרד הרשמת).

קובץ טיוטת התקנון נשלח למזכירויות מושבי תנועת המושבים לצורך הפצתו לחברי האגודה ובנוסף הוא מופיע באתר תנועת המושבים.

מזכ״ל תנועת המושבים, עמית יפרח: "התקנון החדש צפוי להתאים את עצמו למציאות שהשתנה, למושב המתחדש ולמבנה המיוחד של כל אגודה וכתוצאה מכך יאפשר לשמור על כללי הניהול התקין של האגודה.

"אני מודה לרשמת האגודות השיתופיות, שלומית שיחור רייכמן ולצוותה המסור והמקצועי ולמנהלת אגף קרקעות בתנועה, מיכל בוסל על ההובלה המשותפת של פרויקט חשוב זה."

למי תודה למי ברכה

רשמת האגודות השיתופיות, שלומית שיחור רייכמן: "אני מודה להנהלת תנועת המושבים ובראשם למזכ"ל התנועה, עמית יפרח ולמנהלת אגף קרקעות, מיכל בוסל על ההובלה ושיתוף הפעולה בגיבוש טיוטת התקנון המצוי החדש. התקנון מאפשר לחברי האגודות כלים רחבים יותר לניהול האגודות השיתופיות המתאימים למאה ה-21, בין היתר – הצבעה לפי זכויות בנחלה, הסדרת היחסים בין האסיפה לוועד, ניגודי העניינים, יישוב סכסוכים בין היתר על ידי גישור והכנסת 40 אחוזים נשים לוועדי ההנהלות. אני מברכת על העבודה המשותפת ועל תהליך שיתוף הציבור ומצפה לקבל את הערות הציבור. לאחר גיבוש סופי של התקנון  אנו מתכננים הדרכות לממלאי התפקידים על מנת שהשינויים יהיו ברורים ויוטמען בצורה הנכונה."

מנהלת אגף קרקעות ואגודות שיתופיות בתנועת המושבים, עו"ד מיכל בוסל: "תקנון האגודה קובע את סמכויות האגודה ודרך תפעולה. אנו רואים שבמושבים המתנהלים עם תקנון ישן עולים קשיים שונים בניהול היישוב בשל חוסר ההתאמה בין הוראות התקנון ההיסטורי לבין המציאות המודרנית של ימינו. אימוץ תקנון מעודכן ומודרני הוא הליך חשוב אשר יסייע לאגודות בפעילות השוטפת שלהן, בתחומים רבים ומגוונים ויאפשר למושבי העובדים לפעול ביעילות ולהתאים את ניהול המושב למאה ה-21. זאת ועוד, הליך אימוץ תקנון מצוי הינו מהיר יותר מהליך רגיל של תיקון תקנון."

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול משק החשמל בקיבוצים הפך למורכב במיוחד והוא כולל אחריות על רכישת חשמל ומכירתו, גביית תשלומים, תחזוקת תשתיות והיכרות עם הרגולציה המשתנה  * חברת משקי רם, שפועלת בכ-40 קיבוצים, מתמחה בכך ותוכל ולחסוך לכם
3 דק' קריאה
הצלם הבינלאומי נפתלי הילגר מגן-נר שבגלבוע נוסע ברחבי העולם, מגלה תרבויות לא ידועות ומצלם נופים ואנשים * בתמונותיו ניכרים סקרנות, רגישות והקשר האנושי שהוא ניחן בהם * מאז ה-7 באוקטובר הוא מקדיש חלק מזמנו
9 דק' קריאה
על הגדות פסח בהתיישבות העובדת  סדר הפסח הוא הטקס הביתי-משפחתי החשוב ביותר בשנה. לאורך ההיסטוריה קיימו אותו בארץ ובגולה, גם בתנאים קשים ובלתי אפשריים כמעט. העיסוק המרכזי הוא קריאה בהגדה של פסח. במאות השלוש-עשרה
3 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן