יבול שיא
הרפת והחלב
תמונה 1 מפגש מנהלת תקומה

"השיקום יצליח רק אם לא יהיה חמאס מעבר לגדר"

2 דק' קריאה

שיתוף:

מפגש ראשון של מנהלת "תקומה" לשיקום ופיתוח עוטף עזה נערך השבוע

"אנחנו נדאג לכל היישובים בחבל העוטף. השיקום ופיתוח היישובים ייעשה בשיתוף פעולה מלא עם המועצות והיישובים, בהקשבה ובהתאמה לאופי ולצביון של כל יישוב" אמר משה אדרי, יו"ר מנהלת "תקומה". 

מנהלת "תקומה" לשיקום ופיתוח חבל עוטף עזה קיימה ביום ראשון השבוע מפגש ראשון מאז הקמתה על ידי ממשלת ישראל לפני חמישה ימים. במפגש השתתפו נציגי קיבוצים ומושבים במועצות אזוריות אשכול, שער הנגב, שדות נגב וחוף אשקלון, העיר שדרות, ומזכ"לי התנועה הקיבוצית, הקיבוץ הדתי ותנועת המושבים. אבל כבד ריחף מעל האירוע, כשהמשתתפים מחליפים טפיחות על השכם וחיבוקים, מנחמים אלו את אלו.   

מאמץ לאומי לשיקום ופיתוח החבל 

בפתח המפגש הביע תא"ל (מיל.) משה אדרי את הזדהותו העמוקה עם הקהילות האבלות ועם כל המשפחות שנפגעו בהתקפה הרצחנית המחרידה. "אנחנו נוביל את המאמץ הלאומי לשיקום ופיתוח החבל. זו משימה לאומית בעלת חשיבות לאומית עליונה", הוא ציין. 

בהמשך דבריו פנה אדרי למשתתפים: "אתם חלק אינטגרלי מהמנהלת. אנחנו נעבוד בשיתוף פעולה מלא עם המועצות האזוריות והערים, עם משרדי הממשלה והכול בהקשבה ובשותפות ביחד אתכם. השיקום ייעשה עם התאמה לאופי ולצביון המיוחד של כל יישוב. הפתרונות שנביא יהיו לטווח קצר, בינוני וארוך. הפתרונות שנביא יהיו בהתרת חסמים מנהליים, לשיקום והנעת הכלכלה והעסקים, הפעלת מערכות חינוך, רווחה ותרבות, בניין ודיור ולהמשך החקלאות באזור". 

ראשי המועצות האזוריות ביטאו את הכאב העצום על הנרצחים ביישובים ובערים וההרוגים מקרב כוחות הביטחון. כמו כן, הציפו את תחושותיהם באתגר להחזיר את האמון בצה"ל שהופתע מהתקפת חמאס ולא הצליח למנוע את הטבח. "הקמת המנהלת היא קרן אור ותקווה גדולה עבור כולנו".  

 ניר מאיר, מזכ"ל התנועה הקיבוצית, פתח את דבריו בהבעת צער עמוק על הנרצחים והנופלים. "פגשתי את כל קהילות המפונים ואני רוצה להגיד בשמי ובשמם – השיקום יצליח רק אם לא יהיה חמאס מעבר לגדר. מדינת ישראל עומדת פה למבחן גדול. עיניי כל יישובי הגדר בחבלי ארץ אחרים נשואות דרומה לראות את מידת הנחישות של המדינה לסלק את האויב, ולהכתיב מציאות אחרת בכל הגבולות".  

מאיר ציין כי במקביל להכרעת חמאס יש לפעול מיידית להחזרת כל החטופים בשלום בלא דיחוי. "אנחנו כולנו ביחד באירוע הטרגי. אני קורא לממשלה להיכנס מיידית לטיפול בתושבי הערים נתיבות, אופקים, שדרות ואשקלון, ולא להפקירם".  

עמית יפרח, מזכ"ל תנועת המושבים, אמר כי כגודל ההכרעה הצבאית במלחמה כך גודל הסיכוי לשקם את חבל העוטף והחזרת האמון שאבד בביטחון. שרה עברון, מנכ"לית הקיבוץ הדתי, ציינה את המחויבות הגדולה של כולנו לחזור לשקם ולבנות את החבל עבור כל מי שמסר את נפשו בהתקפה הרצחנית.

תמונה 2 נחל עוז 1
נחל עוז בימים אחרים. האם החיטה תצמח שוב? צילום: באדיבות נחל עוז

"רק קיבוצים ייושבו שוב בקיבוצי הנגב המערבי"

התנועה הקיבוצית נמצאת בקשר רצוף עם כל הגורמים למען שיקום קיבוצי הנגב המערבי ועובדת יחד איתם. פרסומים שיצאו ברשתות החברתיות בהם מדובר על כך שמישהו יתפוס את מקומם של הקיבוצים הם דיבורים בשוליים, במסגרות ימין. לא יקום ולא יהיה. רק קיבוצים יחזרו לקיבוצי הנגב המערבי. כל הפרסומים כנגד כוונות ושיקולים זרים של רשות מקרקעי ישראל אינם על דעת התנועה הקיבוצית "אנו מסתייגים מהן לחלוטין", אמרו בתנועה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ובעיקר פשוט לא מתאים… השר ברקת הציג את הרפורמה של "מה שטוב לאירופה" ביוני 2023. שוב חזר על הבטחות דומות ל"הכנסת תחרות אמיתית", ל"הפחתת יוקר המחיה" ול"הורדות מחירים". הבטחות סרק המוכרות מ"רפורמות" קודמות. הרפורמה
2 דק' קריאה
״פורום מרכזי המשקים בגולן״ המתכנס באופן קבוע אחת לחודשיים ומהווה את הבסיס המרכזי בהנהגה החקלאית בגולן, התכנס לאחרונה בהרכב מרשים של כ-20 משתתפים, בחוות היישום וההכשרה שבאבני איתן, המנוהלת תחת היחידה לחקלאות וחדשנות שבמכון
< 1 דק' קריאה
‏משרד החקלאות וביטחון המזון והמשרד להגנת הסביבה, מפרסמים נוהל תמיכה בהשקעות בתשתיות לטיפול בפסולת חקלאית בהיקף תמיכה של 42.5 מיליון שקל השרה להגנת הסביבה, עידית סילמן: "התמיכה של המשרד להגנת הסביבה היא חלק ממהלך
2 דק' קריאה
לראשונה לשנת 2024, נפתחת האפשרות לחקלאים שטרם מחזיקים היתר להעסקת עובד זר בחקלאות, להגיש בקשה מפרוץ מלחמת "חרבות ברזל", חקלאות ישראל נכנסה למשבר כוח האדם הגדול ביותר מאז קום המדינה, זאת בשל עובדים שגויסו
< 1 דק' קריאה
רויטל לביא, מנהלת הספרייה האזורית של חוף אשקלון, יצאה לגמלאות לאחר 35 שנים * רויטל, בת מושב הודיה, סיפרה לעדינה בר-אל על עבודתה בספרייה, על השינויים שחלו בה, על מרכז ההנצחה לחללי היישובים שהקימה
9 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן