יבול שיא
הרפת והחלב
Capture

בני ה-70 מקיבוץ אשדות יעקב איחוד חגגו יום הולדת

2 דק' קריאה

שיתוף:

בני ה-70 באשדות יעקב איחוד, חגגו יום הולדת משותף. שולי נתן שרה להם

אשדות יעקב איחוד: במועדון לחבר באשדות איחוד, התקיים  לאחרונה אירוע לציון יומולדת 70 לבני הקיבוץ שנולדו ב-1950.  לאירוע שתוכנן לחודש מרץ אך נדחה מספר פעמים בשל הנסיבות, אחראית 'בת הכיתה'  חנה שושני, שרתמה את חבריה בני ה-70, שרובם המכריע חיים באשדות. האורחת המרכזית באירוע הייתה הזמרת שולי נתן.

פרק קצר בהיסטוריה: שולי נתן, בוגרת תיכון 'בליך' בר"ג, עשתה את שירותה הצבאי כמורה חיילת. הופעתה הפומבית הראשונה הייתה בתוכנית הרדיו תשואות ראשונות    בשנת   1967,  אז שמעה אותה בתה הבכורה של נעמי שמר, ללי, שסיפרה זאת לאמה. השיר 'ירושלים של זהב' נכתב על ידי שמר אחרי מלחמת ששת הימים בעקבות הזמנתו של ראש העיר טדי קולק שביקש שיר חדש על ירושלים. שמר מאוד התרשמה מנתן והחליטה שהיא תשיר את "ירושלים של זהב" בפסטיבל, אף על פי שמפיקי הפסטיבל חפצו דווקא בזמרת ידועה. נתן, שביצעה את השיר בליווי גיטרה בלבד,   סחפה עימה את הקהל שהצטרף בהתלהבות. השיר הפך לנכס לאומי והיו שהציעו להפכו להמנון.

חזרה לאשדות יעקב. תוך כדי שהיא מבצעת מול בני השבעים ממיטב שיריה, נזכרה נתן שאין זה ביקורה הראשון באשדות. ב-1966 (שנה לפני שהפכה לנכס תרבות לאומי), כך סיפרה, שהתה בקיבוץ במסגרת מחנה עבודה. מתי  עמלי, בן אשדות, המתגורר כיום בכרכור, זוכר היטב את ביקורה של נתן. "הקבוצה של שולי" מתאר מתי, "הגיעה מצופי ר"ג לאשדות. אני כבר הייתי עמוק בתוך הפולק האמריקאי (ישראל דליות כמדומני הגיש אז תכנית שירי עמים בצהרי שבת, והיו לי כמה תקליטים של פיט סיגר להקת 'האורגים' וג'ון באאז). שולי, שכבר אז היטיבה לשיר, נענתה לבקשתי לבוא לבית הוריי לשמוע יחד את המבחר שלי. משהו רומנטי  לא התפתח מזה. אחרי מלחמת ששת הימים, בעודי חייל בצנחנים, ניסיתי להביא אותה לשיר בפני חיילי הפלוגה שלי בצנחנים. שולי שהייתה אז בשיא תהילתה, אחרי 'ירושלים של זהב',  פינקה אותי בתקליט חתום על ידה שנמצא ברשותי עד היום, אך לבקשה עצמה נאלצה לסרב. מאז לא ממש נשמר בינינו קשר".

הופעתה של שולי מול קהל בני השבעיםב קיבוץ אשדות יעקב איחוד הייתה סוחפת ומרגשת, כאשר בשיר האחרון,  שתלתם ניגונים,  הצטרף אליה חברה לחיים, אייבי לוי, בן שדה אליהו, שהוא בנו של מריו לוי ז"ל, מייסד החקלאות האורגנית בישראל .

והחדשות הטריות הן ששולי נתן ואייבי לוי קבעו את משכן הקבע שלהם בהרחבה של קיבוץ בית השיטה

שיחה עם רוית גל מאשדות איחוד,  אחות בבית החולים פוריה

 

תגובה אחת

  1. נכון ש"ירושלים של זהב" נכתב על פי בקשה של טדי קולק אבל זה היה לפני וערב מלחמת 67 ולא כפי שנרשם בטעות בכתבה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתחיל בהודעה של דוברות המשטרה – גניבות בקר בשווי של מאות אלפי שקלים. כתב אישום הוגש באמצע ינואר האחרון, בגין עבירות של גניבות בקר וקשירת קשר לביצוע פשע נגד 3 נאשמים, שגנבו עשרות פרות
2 דק' קריאה
משפ' יעקב עדיין ממשיכה ברפת רציתי מאוד לבקר ברפתות השכנות בחבל תענך שהולכות ונעלמות וכך, היה מרגש מאוד לפגוש את זוג המבוגרים – רחל ואליהו יעקב, יחד עם ירמי בנם הצעיר, שהוביל אותי בחום.
7 דק' קריאה
יוחאי קמחי בעין חרוד איחוד קצת לפני המלחמה יצאתי לפגוש איש מיוחד בעין חרוד עם עשייה בלתי פוסקת במשך עשרות שנים, עם דגש על הרפת. כל הפיתוח בענפי החקלאות בקיבוץ עין חרוד איחוד, עבר
6 דק' קריאה
פוסט אחד שהניע אנשים רבים בתקופת המלחמה שנים רבות שאני מלווה את רפתות העוטף במסגרת תפקידיי בענף. במבצעים הביטחוניים המיוחדים, השתדלתי להתנדב ליום-יומיים בחליבות ברפת, שהעובדים שלה פונו בצו צבאי והיא נשארה ללא צוות.
3 דק' קריאה
חודשים רבים של השקעה בקידום המועמדות בכל משקי הקיבוצים וביום שלישי 14.2 התקיימו הבחירות והדרמה הייתה גדולה. בשעות הלילה נספרו הקולות וליאור שמחה נבחר לתפקיד מזכ"ל התנועה הקיבוצית. הוא יחליף בתפקיד את ניר מאיר
2 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן